بکارگیری دوهزارو 800 دستگاه کمباین در برداشت محصول های پاییزه گلستان

عید محمد فاروقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی پیش بینی کرد که امسال از سطح مزارع زیر کشت محصول های پاییزه در استان مقدار یک میلیون و 500 هزار تن گندم، جو و کلزا برداشت شود.
وی گفت: بیشتر محصول پاییزه استان مربوط به کشت گندم و با پیش بینی تولید یک میلیون و 300 هزار تن است.

* معاینه فنی مجوز ورود کمباین به مزرعه
دبیر ستاد برداشت محصول های پاییزه استان گلستان افزود: قبل از ورود کمباین به داخل مزرعه برای برداشت محصول کلزا، گندم و جو در استان باید کشاورزان معاینه فنی را از کمباین داران طلب کنند.
فاروقی افزود: امسال برای نظارت بر دریافت معاینه فنی کمباین از سوی کمباین داران، 44 کارشناس فنی زیر اداره فناوری و مکانیزاسیون جهادکشاورزی در 14 شهرستان استان فعالیت دارند.
به گفته وی کارشناسان فنی در شهرستان ها، شیوه نامه رعایت مسایل فنی را برای آماده کردن کمباین ها جهت برداشت محصول از مزرعه به کمباین داران ارایه می کنند.
وی در خصوص بهسازی کمباین ها نیز گفت: از سال 87 تاکنون اعتباری بابت تسهیلات برای بازسازی و بهسازی کمباین ها پرداخت نشده است.
به گفته هر سال بین 100 تا 200 دستگاه کمباین در استان از سوی صاحبان آنها بازسازی و بهسازی می شود.
وی اعتبار موردنیاز برای بازسازی و بهسازی هر دستگاه کمباین را بین 185 تا 180 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: انتظار است که اعتبارات ملی و استانی برای بهسازی کمباین ها در استان در نظر گرفته شود.
رییس اداره فناوری و مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان تاکید کرد که بهسازی کمباین ها در راستای ممانعت از ریزش محصول هنگام برداشت ضروری است.
فاروقی افزود: اکنون از بین کمباین های استان 50 درصد بیش از 20 سال عمر، 28 درصد بین 13 تا 20 سال عمر و 21 درصد زیر 13 سال عمر دارند که این مساله ریزش و هدر رفت محصول به هنگام برداشت را افزایش می دهد.
استان گلستان واقع در شمال کشور دارای 650 هزار هکتار زمین زراعی است.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بکارگیری دوهزارو 800 دستگاه کمباین در برداشت محصول های پاییزه گلستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X