افتتاح نمایشگاه هنرهای ایرانی اسلامی در دانشگاه مورسیا اسپانیا

در مراسم گشایش این نمایشگاه در جنوب اسپانیا، 'خوسه میگل گارسیا' استاد رشته تاریخ و مدیر موزه دانشگاه مورسیا ضمن اظهار خرسندی از برگزاری نمایشگاه توسط رایزنی فرهنگی ایران، برپایی آن را در محل موزه اقدام بسیار مناسبی از سوی دانشگاه و رایزنی توصیف کرد.
گارسیا گفت:درموزه دانشگاه مورسیا نمایشگاههای متعدد و معتبری طی سالهای متمادی برگزار شده است، اما این نمایشگاه به معرفی گوشه ای از هنرهای ایران اختصاص دارد. هنرهایی که ریشه های ایرانی و اسلامی دارند.
وی با تجلیل ازفرهنگ و تمدن غنی ایران تصریح کرد: تاکنون در این شهر، ما چنین نمایشگاهی در معرفی کشور بزرگ و تاریخی ایران نداشته ایم و امیدواریم که این نقطه آغازی برای ادامه فعالیتها و برپایی نمایشگاهها و برنامه های مختلف در شناخت بیشتر کشور ایران باشد.
مدیر موزه در ادامه ضمن تشکر از هنرمندان حاضر به موضوع برگزاری کارگاه آموزشی در نمایشگاه با حضور هنرمندان اشاره کرد و افزود: در مدت برپایی نمایشگاه با مراکز دانشگاهی و علمی مکاتبه نموده ایم و دانشجویان ، دانش آموزان و هنر دوستان مورسیایی برای بازدیداز آثار هنرمندان به این نمایشگاه خواهند آمد.
سپس خانم 'پیلار گارریدو' استاد اسلام شناسی دانشگاه مورسیا و هماهنگ کننده این برنامه در سخنانی به اهمیت ایران به عنوان کشوری که غنای زیادی به علم و هنر اسلامی بخشیده است، پرداخت و خاطر نشان کرد: ایرانیان در تاریخ اندیشمندان و عالمان برجسته ای داشته اند که در پهنه جهانی نام آور بوده و از آثار آنها استفاده می شده است.
وی با اشاره به همکاریهای رایزنی فرهنگی ایران،گفت: دانشگاه مورسیا درصدد برگزاری یک دوره مربوط به تاریخ ایران نیز می باشد که امیدواریم بتوانیم معرفی درست و خوبی از تاریخ این کشور بزرگ داشته باشیم.
گارریدو در ادامه با اشاره به غنای هنر در ایران و تمجید از آن، از حضور هنرمندان تشکر و اظهار امیدواری کرد که با همکاری و معرفی دانشگاه مورسیا و رایزنی این نمایشگاه در شهرهای دیگر اسپانیا نیز برگزار شود.
'علیرضا اسماعیلی' رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن تشکر از همکاری نزدیک دانشگاه مورسیا اظهار کرد : ایران و اسپانیا دو تمدن دیرین و تاریخی هستند که برگزاری این گونه نمایشگاهها فرصت مناسبی را برای شناخت متقابل دو کشور فراهم می کند.
وی در ادامه ضمن اشاره به تاریخ هنر در ایران یادآور شد:جلوه های هنری در ایران از دوره پیش از تاریخ نمود داشته و در دوره تاریخی در سلسله های ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی این هنر تداوم یافته و در دوره میانه با ورود اسلام هنر در ایران غنای دو چندانی یافته است.
اسماعیلی افزود:با ظهور اسلام و سپس استقرار کامل فرهنگ اسلامی در پایان سده سوم هجری، شکوه فکری و آثار فاخر در تمامی رشته های هنری ایران در سراسر جهان اسلام گسترش یافت.
رایزن فرهنگی در ادامه ضمن اشاره به هنر در تاریخ معاصر و رشد و اعتلای آن در دوره صفویه افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز هنر رشد بسیار بالایی در کشور داشته است .
وی در این زمینه به افزایش دانشگاه و مراکز تحصیلی عالی هنر در ایران اشاره کرد.
وی ضمن معرفی هنرمندان حاضر در نمایشگاه، آنها را پرورش یافته در ایران اسلامی معرفی کرده و به بیان توضیحاتی در خصوص هنر هریک از هنرمندان پرداخت.
سخنران پایانی مراسم 'برناردو کاسکو' معاون بین الملل دانشگاه مورسیا بود که ضمن اظهار خرسندی از برگزاری این نمایشگاه افزود: امروز ما شاهد رخداد بزرگی در دانشگاه مورسیا هستیم . چرا که اولین گروه هنرمندان ایرانی را به همراه آثارشان در اینجا می بینیم.
وی در ادامه ضمن اعلام علاقه مندی مقامات دانشگاه مورسیا به گسترش روابط علمی و فرهنگی با مراکز عالی تحصیلی در ایران اظهار کرد:دانشگاه مورسیا با سابقه صد ساله علاقه مند است که حتی در قالب 'طرح اروپایی' بتواند تبادل علمی و فرهنگی با همتایان خود در ایران داشته باشد.
کاسکو اظهار امیدواری کرد که علاوه بر برنامه های هنری، برنامه هایی به صورت دوره های تحصیلی کوتاه مدت نیز برای معرفی ایران و موضوعات مربوط به آن در دانشگاه مورسیا برگزار شود.
شایان ذکر اینکه در این نمایشگاه که به مدت دو هفته از 22 اردیبهشت ماه برپا خواهد بود، هنرمندان 'محسن سلیمانی' در رشته خوشنویسی، 'محمدرضا هنرور' در رشته تذهیب و گل و مرغ و 'علی اصغر میرزاخانیان' در رشته میناکاری با ارائه آثاری قرآنی حضور یافته اند. این نمایشگاه در قالب 'برنامه های قرآنی' رایزنی فرهنگی برنامه ریزی شده است.
همچنین آثاری در رشته های قلمزنی و کاشیکاری نیز دراین نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
اروپام *1*491**9054**1488 **1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افتتاح نمایشگاه هنرهای ایرانی اسلامی در دانشگاه مورسیا اسپانیا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X