كریدور شمال جنوب ظرفیت خوبی برای انتقال كالا به اروپا است

به گزارش خبرنگار ايرنا ، داتو دزولكفيلي عصر امروز (شنبه) در حاشيه بازديد از منطقه آزاد انزلي در خصوص اهداف سفرش به اين منطقه به خبرنگار ايرنا گفت: هدف از اين بازديد توسعه روابط تجاري و اقتصادي با ايران، بصورت دو جانبه است.
وي با اشاره به روابط تجاري ايران در سال 2015 يادآور شد: حجم مبادلات تجاري بين دو كشور در سال گذشته 532 ميليون دلار بوده است.
دزولكفيلي خاطرنشان كرد: با توجه به موقعيت راهبردي و اهميت منطقه آزاد انزلي در حوزه هاي ترانزيتي و نفت و گاز درياي خزر كريدور شمال - جنوب ظرفيت بسيار خوبي براي انتقال كالا از آسياي جنوب شرقي به اروپا است.
وي نشست و بازديد امروزش از منطقه آزاد انزلي را آغازي براي توسعه روابط تجاري دو كشور در اين منطقه عنوان و تصريح كرد: در صورت تكميل زيرساختهاي توسعه تجاري در اين منطقه و با استفاده از كريدور شمال – جنوب ، زمان و هزينه انتقال كالا از آسياي جنوب شرقي به آسياي ميانه ، اروپا و بالعكس كاهش مي يابد .
رئيس كل سازمان توسعه تجارت خارجي مالزي با اعلام آمادگي براي توسعه مبادلات تجاري كشورش با ايران اضافه كرد: مزايا و معافيتهاي موجود براي سرمايه گذاران خارجي در منطقه آزاد انزلي انگيزه بسيار خوبي براي جذب و ماندگاري سرمايه گذار است و شركتهاي مالزيايي نيز خواستار بهره مندي از اين امتيازات براي صادرات محصولات خود به كشورهاي حاشيه خزر هستند.
وي خاطرنشان كرد: با انعقاد موافقت نامه تجاري ترجيحي بين ايران و مالزي ، از عضويت ايران در سازمان تجارت جهاني WTO نيز حمايت مي كنيم.
*منطقه آزاد انزلي پايگاه تجارت با حاشيه خزر
مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي نيز در حاشيه اين جلسه به خبرنگار ايرنا گفت: با توجه به مبادلات تجاري كشور مالزي با كشورهاي حاشيه درياي خزر از جمله روسيه و قزاقستان منطقه آزاد انزلي بهترين پايگاه براي سرمايه گذاري و صادرات به اين كشورها از طريق اين منطقه است.
رضا مسرور افزود: دولت و بخش خصوصي مالزي با استفاده از ظرفيتهاي مجتمع بندري كاسپين، علاوه بر بهره گيري از مزايا و معافيتهاي قانوني منطقه آزاد انزلي مي توانند از فرصتهاي ناشي از ترانزيت كالا از طريق كريدور شمال - جنوب از طريق اين منطقه بهره مند شوند.
وي با تشريح مزاياي كريدور شمال جنوب براي تجار مالزيايي در مراودات اقتصادي با كشورهاي حاشيه درياي خزر و اروپا تصريح كرد: منطقه آزاد انزلي با هدف توسعه روابط ايران با كشورهاي حاشيه درياي خزر از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران ايجاد شده و تكميل تمامي زيرساختهاي لازم براي بهره گيري از كريدور شمال - جنوب نيز در همين راستا در حال پيگيري است.
مسرور خاطرنشان كرد: بهره گيري بازرگانان كشور مالزي از ظرفيتهاي بنادر اين منطقه با انعقاد تفاهم نامه همكاري با مناطق آزاد كشورهاي حاشيه درياي خزر امكان پذير بوده و مي توان در آينده شاهد كاهش تعرفه هاي صنعتي و كشاورزي با روسيه باشيم .
*انزلي نخستين منطقه آزاد حاشيه خزر
منطقه آزاد انزلي تنها منطقه آزاد ايران در حاشيه درياي خزر است؛ كشورهاي حاشيه درياي خزر، تركيه و كشورهاي حاشيه خليج فارس و آسياي جنوب شرقي عمده بازارهاي صادرات و واردات محصولات از طريق منطقه آزاد انزلي هستند. معافيت مالياتي 20 ساله از تاريخ بهره برداري انواع فعاليت هاي اقتصادي ، آزادي كامل ورود و خروج سرمايه، آزادي مشاركت سرمايه گذار خارجي تا سقف 100 درصد و معافيت گمركي براي ورود مواد اوليه ، قطعات و ماشين آلات مورد نياز كارخانه ها ، فعاليت بورس كالاي منطقه ، اجراي كالاي همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده براي كالاهاي ساخته شده در منطقه آزاد به داخل كشور از مهمترين مزاياي ثبت شركت و فعاليت اقتصادي توليدي در منطقه آزاد انزلي است. قرار گرفتن در مسير كريدور بين المللي شمال جنوب ، دارابودن موقعيت ويژه در زمينه ارتباط با كشورهاي حاشيه درياي خزر ، همجواري با بنادر آستراخان و لاگان در روسيه ، كراسنودسك در تركمنستان ، اكتائو در قزاقستان و باكو در آذربايجان ، دسترسي از طريق راه هاي مناسب ، به بازارهاي مصرف كشورهاي CIS ، نزديكي به فرودگاه بين المللي رشت از جمله مزاياي منطقه آزاد انزلي است.
*مالزي
مالزي كشوري در جنوب شرقي آسيا و پايتخت آن كوالا لامپور است.
مالزي عضو سازمان ملل متحد و اتحاديه كشورهاي همسود است.
شبه جزيره مالايي و آسياي جنوب شرقي، همواره مركزي براي تجارت بوده است.
اقلام گوناگوني همچون چيني‌آلات و چاشني‌ها، حتي پيش از آنكه سلطان‌نشين مالاكا و سنگاپور به اين شهرت برسند، فعالانه در مالزي تجارت مي‌شده است.
در سده هفدهم، ذخاير فراواني از قلع در چند ايالات مالايايي كشف شد، بعد كه عوامل امپراتوري بريتانيا بر مالايا چيره شدند، كاشت درختان كائوچو و خرماي روغني براي مقاصد بازرگاني را عرضه كردند.
در طول اين دوران، مالايا به بزرگترين توليد كننده عمده قلع، كائوچو و خرماي روغني تبديل شد.
در دهه 1970، مالزي به تقليد از رويه چهار قدرت اقتصادي اصلي آسيا پرداخت و از وابستگي به استخراج معادن و كشاورزي به اقتصادي صنعتي تغيير هويت داد.
با سرمايه‌گذاري ژاپن، در طول چند سال صنايع سنگين آن شكوفا شد، و صادرات مالزي به موتور اوليه رشد كشور تبديل شدند.
گردشگري نيز يكي از منابع درآمدي مهم اين كشور 26 ميليون نفري به شمار مي آيد.
7471/6030/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كریدور شمال جنوب ظرفیت خوبی برای انتقال كالا به اروپا است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X