شبکه‌های تخصصی سمن‌ها در حوزه حقوق کودک در استان مرکزی تشکیل شد

آقاخانی/ زیست بوم پایدار مدیر عامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی بابیان اینکه سمن‌های استان مرکزی در بحث آگاه‌سازی حقوق کودک مشارکت می‌کنند گفت: شبکه‌های تخصصی سمن‌ها در حوزه حقوق کودک در استان مرکزی تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیاوش آقاخانی  در نشست سازمانهای مردم‌نهاد استان مرکزی با دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اهداف اصلی این سازمان‌ها اظهار داشت: این سازمان‌ها باید تلاش کنند تا علاوه بر نشر و آگاهی عمومی و مطالبه‌گری به انجام وظیفه در بخش‌هایی بپردازند که دولت توان حضور در آنها را ندارد.

وی افزود: هدف اصلی این سازمان‌ها نشر و آگاهی عمومی، مطالبه‌گری در حوزه سازمان‌های مردم‌نهاد و انجام وظایفی است که دولت ظرفیت انجام آنها را ندارد نه اینکه این امور را انجام نمی‌دهد.

مدیر عامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی تصریح کرد: ما در بخش آگاهی بخشی باید به‌گونه‌ای پیش برویم که اثر بخش باشد چرا که در اکثر مواقع علم به موضوع وجود داشته اما آگاهی لازمی که سبب عمل شود وجود ندارد و این سر منشا  بسیاری از معضلات است.

آقا خانی با اشاره به مطالبه‌گری گفت: هدف ما از مطالبه، طلب کردن و یاری رساندن است که متاسفانه گاهی این هدف دچار آفت شده  و برای مثال احزاب سیاسی بجای مطالبه به محاکمه می‌پردازند.

وی ادامه داد: همچنین فرهنگ غلطی که وجود دارد این است که مردم ما هنگام دیدن مسئولان به مطالبه پرداخته و بازخواست می‌کنند در صورتی که خود شهروند باید بررسی کند و ببیند چه تلاشی  در آن زمینه داشته و آنگاه به مطالبه پرداخته و یاری‌رسانی کند.

مدیر عامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی عنوان کرد: به‌منظور احقاق حق کودک و رفع معضلات در زمینه‌ها ی مختلف  در استان مرکزی شبکه‌هایی با حوزه بحث جداگانه شکل گرفته است که به‌صورت اختصاصی به حوزه مربوط به خود می‌پردازند.

آقاخانی بیان داشت: این شبکه‌ها با عناوین شبکه سلامت، شبکه اجتماعی پیشگیری از آسیب‌های اعتیاد، خیران، علمی و کارآفرینی، معلولان و محیط زیست هریک به موضوع مربوط به خود در حوزه حقوق کودک می‌پردازند.

وی افزود: اما نکته مهم و قابل توجه این است که ما در این حوزه قلب تپنده‌ای داریم و آن فعالیت داوطلبانه افراد است که بخش مهمی را با پیگیری به مرحله اجرا می‌رسانند.

مدیر عامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی تصریح کرد:فعالیت‌های ما با دو بال غیر انتفاعی بودن و غیرسیاسی بودن پیش می‌رود و مشکل اصلی ما در حال حاضر اعتبار نبوده و کمبود مشارکت مردمی است.

آقاخانی عنوان کرد: در برنامه‌های تدوین شده دولت خصوصی‌سازی سیاست جالب بود که به خوبی اجرا نشد و  اکنون باید به‌دنبال مردمی‌سازی باشیم و با استفاده از پتانسیل‌های داوطلبان در راستای حل مشکلات قدم برداریم.

وی خاطرنشان کرد: دیگر دوران تصمیم‌گیری برای مردم در پشت درهای بسته گذشته است و برای فرهنگ‌سازی نباید دستگاهی را تعیین نمود چرا که فرهنگ بایدد در قلب تک تک افراد جامعه نقش ببندد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شبکه‌های تخصصی سمن‌ها در حوزه حقوق کودک در استان مرکزی تشکیل شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X