طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستاییان و عشایر در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

فنی و حرفه ای مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستائیان، عشایر، مناطق محروم و مرزی برای توانمندسازی روستائیان و عشایر برای اشتغال پایدار و تولید با استفاده از پتانسیل‌ها و امکانات منطقه برنامه ریزی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسین خوشایند چهارشنبه شب در بازدید از دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در حال برگزاری مناطق عشایری استان با اشاره به اهمیت عشایر و نقش آنها در اقتصاد اظهار داشت: جامعه عشایری کشور، جامعه‌ای است کاملاً مولد و میراث‌دار هویت دینی و فرهنگی کشور که زندگی آنها بر مبنای کوچ و بهره‌برداری از شرایط اقلیمی و طبیعی و با تکیه بر دامداری بنا نهاده شده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی افزود: عشایر و روستائیان با بهره برداری از منابع طبیعی و منابع پایه نقشی بسیار مهم و حیاتی در تولید و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به نقش و اهمیت آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه ای در فراهم سازی زمینه‌های اشتغال و بهره مندی از فرصت‌های آموزشی مناسب، در راستای فراگیری مهارت‌های فنی و حرفه ای در مناطق محروم و عشایری، گفت: یکی از راه‌های بارز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور، ایجاد کارگاه‌ها و مراکز تولیدی است و شاید تنها راه نیز همین باشد که به سمت توسعه کارگاه‌های تولیدی در کشور حرکت کنیم.

خوشایند ادامه داد: لزوم این کارگاه‌ها وجود نیروهایی است که آموزش لازم را در مراکز فنی و حرفه ای دیده و به نوعی توانمند شده اند و یک تولیدی مستمر می‌تواند ما را به سمتی ببرد که با اهداف اقتصاد سازگاری داشته و منجر به خودکفایی در امر تولید شود به گونه ای وابستگی کشورمان را به کشورهای همسایه کم رنگ کرده و یا به کلی از بین ببرد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه ای در رسیدن به یک کارگاه تولیدی مستمر و ایجاد اشتغالزایی گفت: در راه اندازی کارگاه تولیدی باید ابتدا نیازهای اشتغال بررسی و سپس آموزش‌های لازم توسط مراکز آموزشی فنی و حرفه ای با توجه به نیازسنجی صورت گرفته، فراگرفته شود.

خوشایند بیان کرد: آموزش‌های مداوم و مدونی که در این مراکز ارائه می‌شود می‌تواند توسعه اشتغال و در نتیجه توسعه تولید و در نهایت پیشرفت و توسعه اقتصادکشور را سبب شود.

وی افزود: طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستائیان، عشایر، مناطق محروم و مرزی جهت توانمندسازی روستائیان و عشایر برای اشتغال پایدار و تولید با استفاده از پتانسیل‌ها و امکانات منطقه برنامه ریزی شده، به عبارتی مثلا در حوزه عشایر مشاغل سنتی مثل تولید پشم، پنبه، لبنیات، دامداری و کشاورزی را با توجه به آموزش‌های مهارتی توانمند کرد. 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی تصریح کرد: آموزش علمی در کنار آن چه که عشایر به طور سنتی آموخته اند، سبب می‌شود که آنها به توانمندی لازم دست پیداکرده و در این راستا هم اشتغال فعال ایجاد شود و هم چرخه اقتصاد بچرخد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستاییان و عشایر در خراسان جنوبی اجرا می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X