معاون سازمان خصوصي سازي: خارجي ها مي‌توانند 100درصد سهام بنگاه دولتي را بخرند

به گزارش سازمان خصوصي سازي، «داود خاني» گفت: از زمان به سرانجام رسيدن توافق هسته‌اي ايران، گروه‌هاي تجاري و شركت‌هاي بزرگ خارجي در قالب هيات‌هاي سرمايه‌گذار وارد كشور شدند تا از شيوه خريد و سرمايه‌گذاري در ايران مطلع شوند.
وي افزود: سازمان خصوصي‌سازي بنگاه‌هاي بسياري براي واگذاري آماده كرده است.
خاني فروش يك شركت به سرمايه‌گذار خارجي را مشكل‌تر و پيچيده‌تر از ورود اوليه سرمايه از سوي يك سرمايه‌گذار خارجي برشمرد و گفت: سرمايه‌گذار خارجي زماني كه براي سرمايه‌گذاري اوليه وارد كشور مي شود، بسياري از اختيارات مانند جذب نيروي انساني، تعيين محل سرمايه‌گذاري و... را تعريف مي كند، زيرا سرمايه، در اختيار سرمايه‌گذار است اما در موضوع خريد يك شركت، سرمايه‌گذار خارجي مجبور است شركت را همراه با نيروي كار، دارايي‌ها و بدهي‌هاي آن خريداري كند كه معمولا اين عوامل براي يك سرمايه‌گذار خارجي ايجاد ابهام مي‌كند.
معاون برنامه ريزي، توسعه منابع و امور پشتيباني سازمان خصوصي سازي گفت: يك سرمايه‌گذار خارجي هيچ الزامي ندارد كه مجوزي براي سرمايه‌گذاري اوليه خود بگيرد اما زماني كه بحث خريد شركت از سوي سرمايه‌گذار خارجي مطرح مي‌شود، قانون اصل 44 اين امر را به يك الزام تبديل مي‌كند، زيرا با اين الزام، در زماني كه سرمايه‌گذار خارجي مسيري قانوني را طي مي‌كند، سازمان خصوصي‌سازي فرصت دارد سرمايه‌گذار خارجي را از لحاظ ظرفيت و پتانسيل بهتر بشناسد.
به گزارش ايرنا، پس از اجراي برجام و رفع تحريم ها بانكي و مالي، سرمايه گذاران خارجي به فعاليت در بازار سرمايه ايران اقدام كرده اند.
سرمايه گذاران خارجي همانند فعالان ايراني، پس از اخذ كد معاملاتي مي توانند در بازار سرمايه و بورس اقدام به خديد و فروش كنند.
هفته گذشته يك سرمايه‌گذار خارجي پس از اخذ مجوز از سازمان بورس توانست 30 درصد سهام يك شركت درج شده در بازار پايه فرابورس ايران را به صورت خرد به مبلغ 51 ميليون يورو خريداري كند.
نهم فروردين ماه امسال مديرعامل شركت سپرده گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه (سمات) گفت: آمارها نشان مي دهد فعاليت سرمايه گذاران خارجي در دو ماه پاياني سال 1394 افزايش چشمگيري داشت، به گونه اي كه ارزش معاملات آنها در پايان آذرماه 42 ميليارد ريال بود اما پس از اجراي برجام اين رقم با رشدي 12 برابري به 511 ميليارد ريال رسيد.
به گفته مديرعامل شركت سپرده گذاري مركزي، سرمايه گذاران 35 كشور در بازار سرمايه ايران فعالند.
محسني گفت: اين شركت 567 كد سهامدار خارجي را تا پايان پارسال صادر كرد كه در اين فهرست نام 33 سرمايه گذار ايراني مقيم خارج از كشور نيز ديده مي شود.
اقتصام **9186**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون سازمان خصوصي سازي: خارجي ها مي‌توانند 100درصد سهام بنگاه دولتي را بخرند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X