استعفاهای خبرساز

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

***جابجایی در صدر صدا و سیما
رهبر انقلاب دیروز با استعفای «محمد سرافراز» از ریاست صدا و سیما موافقت و در حکمی «عبدالعلی علی عسگری» را به ریاست این سازمان منصوب کرد. روزنامه های امروز با نگاهی تحلیلی دلایل استعفای سرافراز و پیامدهای احتمالی مدیریت عسگری را بررسی کردند.
روزنامه «فرهیختگان» در این مورد نوشت: گمانه‌زنی‌ها درباره برکناری سرافراز از اسفند94 آغاز شد. همان‌ زمان‌ها بود که مشخص شد 15دی بازرس ویژه صدا و سیما، شهرزاد میرقلی‌خانی از کشور خارج شده و عکس‌هایی بدون حجاب اسلامی هم از او در رسانه‌ها دست‌به‌دست شد. بعد از آن شایعاتی منتشر شد که سرافراز 10روز سرکار خود حاضر نشده است. البته این خبر از طرف روابط‌ عمومی سازمان تکذیب شد و تاکید کردند که او تا آخرین روز در محل کار خود حاضر شده است. اولین اخبار مربوط به جایگزینی غلامعلی حدادعادل به جای او در همین محدوده زمانی منتشر شد. استعفا و جایگزینی‌ای که اگرچه از طرف او واکنشی نداشت اما از طرف حدادعادل تکذیب شد. اما با انتشار خبر استعفای سرافراز در روزهای اخیر، مرتضی شمسی رئیس مرکز صبا در یادداشتی نسبت به این خبر واکنش نشان داد. او مدعی شد که کانال تلگرامی به نام «شهرزاد» بانی بحران‌های صداوسیما بوده است.
در ادامه می خوانیم: موارد دیگری مانند عملکرد ضعیف سازمان در پوشش برنامه‌های مقامات، انتقاد به دعوت از ممنوع‌التصویرها و ضعف در برنامه‌سازی که نمونه‌های آن در سریال‌های پرحاشیه بروز کرد، از موارد دیگری هستند که نسبت به ضعف مدیریتی سرافراز مطرح می‌شود. عملکرد او حتی از طرف مقام‌ معظم رهبری هم به‌ویژه در مبحث «فرهنگ‌سازی» مورد انتقاد قرار گرفت.
روزنامه «آرمان» هم در سرمقاله خود نوشت: با حضور عبدالعلی علی‌عسگری در راس مدیریت صدا و سیما باید برنامه‌ها و تغییرات زیادی صورت گیرد اولا باید برای بالابردن بهره وری صدا و سیما از تعداد کارکنان این نهاد کاسته شود چرا که این سازمان نمی‌تواند هزاران میلیارد بودجه از دولت دریافت کند و آن مبلغ را به جای تولید برنامه‌های مختلف، صرف پرداخت حقوق کارکنان کند. صدا و سیما بدهی های زیادی دارد و بازنشسته‌های این سازمان هنوز پاداش طول دوران خدمت خود را دریافت نکرده‌اند. همچنین بدهی‌های این سازمان به عوامل تولید هم قابل توجه است. این موارد نشان می‌دهد یکی از مشکلات اساسی صدا وسیما عدم بودجه کافی است. نمی‌توان یک سازمان که نیاز به چند صد نیروی انسانی دارد را با چند ده هزار نیرو اداره کرد. از طرف دیگر نمی‌توان با بالا بردن قیمت تبلیغات صدا و سیما، بودجه این سازمان را تامین کرد به طوری که بخش قابل توجهی از زمان این سازمان صرف تبلیغات شود و از کیفیت زمانی برنامه‌های تولیدی کاسته شود. همچنین لازم است رابطه صدا و سیما با دو جناح سیاسی کشور اصلاح شود. رسانه ملی در این سال‌ها رابطه مطلوبی با جناح اصلاح‌طلب نداشته است. این رسانه باید رابطه خود را با آنها براساس عدالت ومنطق اصلاح کند. این امید وجود دارد که آقای علی عسگری از تجربه خود در مسیر اصلاح و رفع نواقص سازمان صدا وسیما استفاده کند.
روزنامه «جام جم» در یادداشتی «جامع نگری» را از ویژگی های رییس جدید رسانه ملی عنوان کرد و نوشت: سوابق مدیریتی و رسانه‌ای دکتر علی عسگری مبین این واقعیت است که ایشان از تجارب گرانسنگی در این عرصه‌ها برخورداراست. از این‌رو رهبر انقلاب با این انتصاب هوشمندانه سکان هدایت رسانه ملی را به فردی سپرده‌اند که علاوه بر مطالعات گسترده در حوزه دشمن‌شناسی که به مدیریت دکتر علی عسگری بر بنیاد غرب‌شناسی بازمی‌گردد از تجربه ریاست بر دانشگاه صدا و سیما و معاونت فنی سازمان نیز برخوردار است.
در ادامه می خوانیم: در واقع رئیس سازمان صدا و سیما به دو بُعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عرصه رسانه اشراف کامل دارد که این شاخص‌ها می‌تواند ایشان را در سکانداری رسانه ملی یاری رساند. با توجه به گام‌های برداشته شده جهت اجرای پیوست حکم انتصابی رهبر معظم انقلاب برای دکتر سرافراز در 18 ماهه گذشته، بدون شک دکتر علی عسگری با قدرت بیشتری در جهت عملیاتی کردن پیوست حکم رهبری حرکت خواهد کرد تا به این ترتیب رسانه ملی در جذب و اقناع مخاطبان، ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و خنثی کردن عارضه‌های فرهنگی برآمده از جاهلیت مدرن گام‌های بلندتری بردارد.
این روزنامه در یادداشت دیگری به قلم «عزت الله ضرغامی» رییس پیشین صدا و سیما نوشت: علی عسگری با سازمان صدا و سیما آشناست. او اهل کادرسازی و تربیت نیروی انسانی هم هست. مشورت‌پذیر و اهل تعامل و همکاری است. اگر این ویژگی‌هایش را حفظ کند حتما کارنامه‌ای درخشان از خود باقی خواهد گذاشت.

***استعفایی برای پایان دادن به انتقادها از بیمه مرکزی
انتشار تصاویری از فیش های حقوق چند 10 میلیونی اسفندماه برخی مدیران بیمه مرکزی در روزهای گذشته موج انتقادها را علیه مدیران این نهاد برانگیخت. اگرچه گزارش کمیته ویژه وزارت اقتصاد و دارایی حاکی از این است که همه پرداخت ها قانونی و بخش زیادی از آن مربوط به معوقات 84 ماهه (مستظهر به رای دیوان عدالت اداری) و اضافه کارهای خاص بوده است اما «محمدابراهیم امین» رییس کل بیمه مرکزی دیروز از سِمَت خود استعفا کرد تا به حرف و حدیث ها در این باره پایان دهد. این خبر و تحلیل های مرتبط با آن در روزنامه ها بازتاب داشت.
روزنامه «تعادل» در گزارشی استعفای امین را «واکنش حرفه ای به جوسازی های رسانه ها» دانست و نوشت: یک روز بعد از بیانیه وزارت اقتصاد مبنی بر اینکه پرداخت حقوق مدیران در بیمه مرکزی قانونی بوده و تخلفی صورت نگرفته است، محمدابراهیم امین رییس کل بیمه مرکزی در واکنش به فضاسازی های اخیر علیه صنعت بیمه استعفا داد و علت را فضا سازی و جو عدم اعتماد برای ادامه کار ریاست بر نهاد حاکمیتی صنعت بیمه عنوان کرد.
روزنامه «قانون» در گزارشی پس از شرحی مفصل از آنچه در روزهای گذشته برای بیمه مرکزی اتفاق افتاد آورد: در میان این جنجال، رئیس کل بیمه مرکزی را می‌توان عامل افشای این ارقام بالای حقوق دانست یا عامل متخلف در پرداخت این حقوق‌ها، مسئله ای است که با استعفای آقای امین نه تنها مشخص یا توجیه نخواهد شد بلکه نشان از موضوعات پشت پرده‌ای دارد که تکلیف‌شان هنوز روشن نشده و با استعفای یک شخص نیز معلوم نخواهد شد. با وجود بیانیه وزارت اقتصاد و مبرا کردن مدیران بیمه مرکزی از دریافت حقوق‌های میلیونی و توضیح درباره علت بالا بودن ارقام ذکر شده در فیش‌های حقوقی و حتی عودت مبالغی که درباره آن‎ها شبهه وجود داشته، باز هم مسائلی وجود دارد که در پرده‌ای از ابهام است. در این میان ارقام بالای وام‌های ضروری که در فیش‌های حقوقی این افراد خودنمایی می‌کند، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ به هر حال کسی نمی‌تواند منکر خدمات بیمه مرکزی در مدت ریاست محمد ابراهیم امین باشد ولی با تمام این اوصاف، مسائلی از این دست، نشان از بی‌انضباطی‌های شدید در نظام اداری کشورمان دارد که زمینه را برای ایجاد فساد در جامعه فراهم می‌کند. دولت در یک سال باقی مانده باید تمام تلاش خود را بکند تا با بی‌نظمی‌های موجود در فضای اداری مبارزه کند و جلوی فسادهای موجود در دستگاه‌های اداری را هر چه بیشتر بگیرد که قطعا یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای نجات کشور از وضعیت نابسامان اقتصادی خواهد بود.
روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی با تقبیح اصل ماجرای پرداخت حقوق های نجومی، از فضاسازی برخی رسانه ها برای گرفتن ماهی از آب گل آلود انتقاد کرد و آورد: برخی از این ماجراها به دلیل و با اهداف گوناگون از جمله برای «سیاه نمایی» و ایجاد تشویش در اذهان و افکار عمومی و تخریب این دولت و آن دولت در فضای بی در و پیکر مجازی «بزرگ نمایی» می شود، اما با این حال اگر سازمانها و دستگاهها در همه زمینه ها شفاف و روشن عمل کنند و با قصد جلب رضای الهی و اعتمادسازی هرچه بیشتر نزد مردم، صادقانه سخن بگویند و عمل کنند و همچنین به امر اطلاع رسانی سریع، دقیق، موثر و بهنگام از طریق رسانه های شناسنامه دار همت بگمارند و این واقعیت انکارناشدنی که خبر بسیار فرار است را باور کنند و بدانند لااقل در این زمانه و با گسترش فضای مجازی دیگر بسیاری از خبرها قابل سانسور و کتمان نیست، آن گاه می توان تا حد زیادی امیدوار بود که اول دامن آلوده شایعه سازی و بزرگ نمایی و سیاه نمایی برخی اتفاقات به مقدار قابل توجهی جمع می شود ثانیا اطمینان و اقبال افکار عمومی به این گونه فضاها کاهش می یابد و ثالث برخی مدیران و مسئولان کمتر به دام توجیهات گاه بدترکننده جریان و آسمان و ریسمان کردن بعضا غیرقابل پذیرش افکار عمومی می افتند.
روزنامه های منتقد دولت مانند «جوان» اما در ادامه جوسازی روزهای گذشته خود، بدون توجه به گزارش کمیته وزارت اقتصاد، از آنچه پرداخت حقوق های 10 میلیونی نامیدند انتقاد کردند و آن را عامل اصلی استعفای امین عنوان کردند.

***وضعیت مبهم منتخب مردم اصفهان
پرونده «مینو خالقی» منتخب اصفهان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از اختلاف نظر شورای نگهبان و وزارت کشور در مورد احراز صلاحیتش به شورای حل اختلاف قوا ارجاع شده است. دیروز منابع غیررسمی از اعلام نظر شورای حل اختلاف و رای آن به نفع شورای نگهبان خبر دادند. این خبر در روزنامه ها بازتاب یافت. همچنین اظهار نظرهای تازه «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان و رییس جمهوری کشورمان در این ارتباط و واکنش های برخی به بازداشت گرداننده کانال تلگرامی که تصاویر بحث برانگیزی منتسب به خالقی منتشر کرده بود، مورد توجه روزنامه ها قرار گرفت.
روزنامه «شرق» در این ارتباط نوشت: درحالی‌که شنیده‌ها هم حاکی از این است که هیأت حل اختلاف قوا، رأی شورای نگهبان را تأیید کرده و «مینو خالقی»، منتخب سوم مردم اصفهان در انتخابات اسفندماه، از راه‌یافتن به مجلس باز خواهد ماند؛ در دعوای بین دولت و شورای نگهبان درباره گستره دامنه نظارت استصوابی، آیت‌الله احمد جنتی دیروز گفت که نظارت استصوابی شورای نگهبان عام و در تمام مراحل است و این اقدام سابقه هم داشته درباره فردی که بعد از رأی‌آوردن معلوم شد مدرک تحصیلی‌اش بی‌اعتبار است و انتخابات را شورای نگهبان ابطال کرد.
در ادامه می خوانیم: احتمالا روی سخن آیت‌الله جنتی به «حسن روحانی» است که گفته ‌بود بعد از رأی مردم و صحت انتخابات، مرحله بعد دیگر اعتبارنامه باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند مداخله کند. روحانی دیروز هم در جمع مردم کرمان دوباره به این ماجرا پرداخت و از بدعتی جدید سخن به میان آورد و گفت که درباره برخی موارد که در اختیار من نبوده، دولت نظر خود را مطرح کرده است و در سخنرانی عمومی نیز اعلام کرده‌ام که روند قانونی باید دنبال شود و هنوز ناامید نیستیم و وزارت کشور در این زمینه کار خود را انجام می‌دهد. نباید اجازه دهیم بدعتی در این زمینه در جامعه ایجاد شود، زیرا مردم ما امید به آینده دارند و اگر قانون قرار باشد نقض شود، امید مردم از بین می‌رود.
روزنامه «جهان اقتصاد» هم نوشت: دیروز خبر رســید که مدیر کانال تلگرامی که برای نخســتین بار اقدام به انتشار عکس های منتسب به خالقی کرده دستگیر شده اســت. خبری که البته با واکنش رســانه ای بسیار تند اصولگریان همراه شــد و رسانه های مختلف این جریان در خبرهایی با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی این کار را اقدامی برای تغییر صورت مســئله دانســتند.
این روزنامه با اشاره به واکنش یکی از خبرگزاری های نام آشنا به انتشار این خبر نوشت: این خبرگزاری بین ســاعت 9:49 دقیقه صبح دیروز تا 16:12 دقیقه همین روز 8 خبــر و مصاحبه در انتقاد از این اقدام مخابره نمــود. چهره های مختلف نزدیک بــه اصولگرایان تندرو از نمایندگان مجلس نهم تا فعالان دانشجویی به شدت از این اقدام انتقاد و خواســتار برخورد با مینو خالقی و رســیدگی به تخلفات او شــدند. گروهی دیگر نیز اعلام کردند که در شرایطی که وزارت کشــور و نهادهای مسئول می توانند به این سرعت مدیر یک کانال تلگرامی را شناسایی و دستگیر کند، چرا در مــورد گردانندگان کانال های غیراخلاقی و یا ضد نظــام چنین اقداماتی را صورت نمی دهد. این واکنش رســانه ای گســترده احتمالا حکایت از خشم شدید بخشی از جریان اصولگرا از رویه های دولت در مورد مســئله مینو خالقی دارد.
روزنامه «همدلی» هم در همین ارتباط در سرمقاله خود نسبت به شکستن حریم خصوصی دیگران هشدار داد و آورد: خبر دستگیری منتشرکنندگان تصاویر خصوصی مینو خالقی از سوی نهادهای انتظامی برای آنان که حریم خصوصی را پاس می‌دارند، خبر خوبی است. اگرچه از آن سوی برای کسانی که فریاد مسلمانی‌شان گوش فلک را کر کرده، بسیار سخت و مالایطاق بود و به شدت از این عمل ابراز نارضایتی و حتی می‌توان گفت که ابراز انزجار کردند. متاسفانه برخی که عنوان «اصولگرا» را یدک می‌کشند و رسانه‌های وابسته‌شان در اقدامی عجیب به جای آنکه به موضوع انتشار تصاویر خصوصی یک بانوی مسلمان در تیراژی میلیونی اشاره کنند، به دستگیری عامل این عمل غیراخلاقی اعتراض کرده‌اند، صرفاً به این دلیل که فرد بازداشت شده از نزدیکان فکری و سیاسی آنان است و خانم منظور نظر در جناح مخالف قرار دارد.
روزنامه آرمان هم در یادداشتی نوشت: باید با افرادی که برای مقاصد و خواسته سیاسی با حیثیت دیگران بازی می‌کنند در چارچوب قانون برخورد جدی و به موقع صورت گیرد. این افراد را می‌توان این چنین تعریف کرد که ذهنیت جمود را در خود تقویت کرده‌اند که تصور می‌کنند غیراز رفتار خود حقیقت دیگری وجود ندارد. این آغاز تعصب کور در انسان است. آنها باید در نوع نگاه و اعتقاداتشان نسبت به جامعه و مسائل سیاسی تجدید نظر اساسی نمایند. نباید خود را وسیله‌ و ابرازی درخدمت اغراض سیاسی برخی سیاستمداران قرار دهند؛ باید بدانند که وسیله‌شدن خسران دنیا و آخرت را برایشان به همراه خواهد داشت.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275** 9279**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استعفاهای خبرساز» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X