روسیه: آمریکا طرح منع استقرار تسلیحات در فضا را نمی پذیرد

به گزارش ایرنا، همزمان با اعلام برنامه برگزاری رزمایش «امنیت هوا - فضایی - 2016» روسیه و چین در چارچوب همگرایی های دو کشور در عرصه های مختلف از جمله نظامی، آمریکا هشدار داده که اقدام های مسکو و پکن برای طراحی های فناوری پیشرفته فضایی، احتمال درگیری های فرازمینی را گسترش می دهد.
براساس برنامه اعلام شده قرار است در جریان این رزمایش، «عملیات مشترک گروه های ضربتی پدافند هوایی و ضد موشکی روسیه و چین برای دفاع از خاک دو کشور در مقابل ضربه های تحریک آمیز موشک های بالستیکی و راکت های بالدا تمرین شود.
میخاییل اولیانوف رییس اداره منع انتشار و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه دراین باره گفت: مقام های آمریکا اخیرا بارها از وجود چنین تهدیدی علیه این کشور سخن گفته اند.
وی در مصاحبه با خبرگزاری روسیا سکودنیا افزود: نمی توان ادعاهای واشنگتن را مبنی بر وجود تهدید فضایی چین و روسیه جدی دانست، زیرا کشوری مانند آمریکا در صورت بروز نگرانی امکان لازم استفاده از راه های مختلف از جمله دیپلماتیک را در این زمینه دارد، ولی افزون بر استفاده نکردن از آنها، از هر راه ممکن نیز مانع آن می شود.
رییس اداره منع انتشار و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه در پایان گفت: سال 2008 روسیه و چین پیش نویس قرار داد بین المللی جلوگیری از استقرار تسلیحات در فضا را به کنفرانس خلع سلاح ژنو پیشنهاد کردند که آمریکا تاکنون به بهانه های واهی آن را مسکوت گذاشته است، در حالیکه اگر این قرار داد تصویب شود، امکان حل مسائل مختلف از جمله تسلیحات ضد ماهواره ای حل خواهد شد.
هم اکنون فقط آمریکا و روسیه سامانه های هشداردهی حمله موشکی خاص خود را دارند که قادر است نسبت به پرتاب راکت های بالستیکی بین قاره ای و ردیابی راداری اهداف سریع تا هزار کیلومتر واکنش نشان دهد، در حالیکه چین در سال های دهه 1970 و 1980 سعی کرد چنین سیستمی بسازد، اما به دلایل فنی و اقتصادی از عهده این کار برنیامد که انتظار می رود آشنایی با تجربه نظامیان روسی در این زمینه مفید باشد.
روزنامه واشنگتن پست پیشتر با استناد به اظهار نظر سخنگویان پنتاگون نوشت، در شرایطی که آمریکا به عملیات ضد تروریستی در عراق و افغانستان مشغول است، مسکو و پکن در تدارک حمله فضایی به آمریکای شمالی هستند.
بنا به این گزارش، از نگاه پنتاگون، طراحی فناوری های مربوطه به چین و روسیه امکان خواهد داد، زیر ساخت امنیت ملی آمریکا در فضای کیهانی را تخریب کنند و همچنین ماهواره های آمریکایی دچار بیشترین خطر خواهند شد.
همچنین دریاسالار سسیل هینی رئیس فرماندهی استراتژیک آمریکا در این باره گفته است: باید قبول کنیم که با وجود تلاش های ما ممکن است در آینده درگیری در فضای کیهانی آغاز شده یا گسترش یابد.
اروپام391**1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روسیه: آمریکا طرح منع استقرار تسلیحات در فضا را نمی پذیرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X