موسیقی می تواند پیام آور صلح برای ملت های جهان باشد

استاد انور قره داغی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که در بسیاری از کشورهای خاورمیانه جنگ و خونریزی ادامه دارد، موسیقی و هنر می تواند در رساندن پیام صلح و آشتی برای ملت های جهان نقش خوبی ایفا کند.
وی اضافه کرد: ملت های دیگر با شنیدن و بررسی موسیقی ملت های مختلف می توانند به این عقلانیت برسند که این ملت ها زبان دیگری هم برای گفتن عقاید و باورهای خود دارند.
وی که برای رهبری اکستر پاییز سلیمانیه در جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین به کردستان سفر کرده است، اظهار کرد: تنها موسیقی می تواند این گونه ملت و اقوام مختلف با آداب و سنن متفاوت را دور هم در یک محفل جمع کند.
وی اضافه کرد: این قدرت معجزه آسای موسیقی برگرفته از بعد روحانی و مقدس بودن این هنر بشریت است و این روحیه در موسیقی تمامی ملت های جهان وجود دارد.
رهبر ارکستر سلیمانیه گفت: موسیقی می تواند در ابعاد مختلف زندگی مردم یک جامعه از فرهنگ گرفته تا اقتصاد و سیاست نقش ایفا کند و جوامع را به مت صلح و دوستی هدایت کند.
وی با تقدیر از این اقدام مسوولان استان کردستان در برگزاری جشنواره موسیقی با حضور اقوام دیگر ایرانی و حتی گروه های غیرایرانی افزود: این امر ریشه در بزرگی و غنای فرهنگی مردم این منطقه و نهادینه شدن فرهنگ احترام به عقاید و باورهای دیگر ملت ها دارد.
وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره های موسیقی می تواند در بین هنرمندان تعامل و ارتباط بیشتری ایجاد کند و هنرمندان در هنگام اجرای این جشنواره هامی توانند با تعامل بشتر با مردم، جامعه را به انسجام و همبستگی برسانند.
وی که رهبر اکستر گیژان سلیمانیه را نیز برعهده دارد افزود: موسیقی ایرانی به خوبی توانسته ضمن غنا بخشی به فرهنگ او آداب این منطقه، خود را با همزمان با تغییر در ذایقه مردم تطبیق دهد و این نشان از پویایی موسیقی یک منطقه است.
استاد قره داغی گفت: امروزه موسیقی کُردی به عنوان بخش بسیار مهمی از موسیقی اقوام ایرانی در بین مردم دارای جایگاه بسیار بالایی است و موسیقی کُردی توانسته با پرورش هنرمندان شناخته شده ای مانند استاد شهرام ناظری، گروه کامکار، دکتر رضا اردلان و هنرمندانی دیگر خوش بدرخشد.
وی اضافه کرد: این درخشش موسیقی کُردی به نحوی توانسته در موسیقی دیگر مناطق کُردنشین در کشورهای عراق، سوریه و ترکیه نیز تاثیر گذار باشد و موسیقی این مناطق نیز از موسیقی ایرانی بهره معنوی بگیرد.
جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین با شرکت 21 گروه موسیقی از استان ها و شهرهای مازندران، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان، چهار محال و بختیاری و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از 12 تا 23 اردیبهشت سنندج در حال برگزاری است.
3020/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موسیقی می تواند پیام آور صلح برای ملت های جهان باشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات