موسیقی می تواند پیام آور صلح برای ملت های جهان باشد

استاد انور قره داغی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که در بسیاری از کشورهای خاورمیانه جنگ و خونریزی ادامه دارد، موسیقی و هنر می تواند در رساندن پیام صلح و آشتی برای ملت های جهان نقش خوبی ایفا کند.
وی اضافه کرد: ملت های دیگر با شنیدن و بررسی موسیقی ملت های مختلف می توانند به این عقلانیت برسند که این ملت ها زبان دیگری هم برای گفتن عقاید و باورهای خود دارند.
وی که برای رهبری اکستر پاییز سلیمانیه در جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین به کردستان سفر کرده است، اظهار کرد: تنها موسیقی می تواند این گونه ملت و اقوام مختلف با آداب و سنن متفاوت را دور هم در یک محفل جمع کند.
وی اضافه کرد: این قدرت معجزه آسای موسیقی برگرفته از بعد روحانی و مقدس بودن این هنر بشریت است و این روحیه در موسیقی تمامی ملت های جهان وجود دارد.
رهبر ارکستر سلیمانیه گفت: موسیقی می تواند در ابعاد مختلف زندگی مردم یک جامعه از فرهنگ گرفته تا اقتصاد و سیاست نقش ایفا کند و جوامع را به مت صلح و دوستی هدایت کند.
وی با تقدیر از این اقدام مسوولان استان کردستان در برگزاری جشنواره موسیقی با حضور اقوام دیگر ایرانی و حتی گروه های غیرایرانی افزود: این امر ریشه در بزرگی و غنای فرهنگی مردم این منطقه و نهادینه شدن فرهنگ احترام به عقاید و باورهای دیگر ملت ها دارد.
وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره های موسیقی می تواند در بین هنرمندان تعامل و ارتباط بیشتری ایجاد کند و هنرمندان در هنگام اجرای این جشنواره هامی توانند با تعامل بشتر با مردم، جامعه را به انسجام و همبستگی برسانند.
وی که رهبر اکستر گیژان سلیمانیه را نیز برعهده دارد افزود: موسیقی ایرانی به خوبی توانسته ضمن غنا بخشی به فرهنگ او آداب این منطقه، خود را با همزمان با تغییر در ذایقه مردم تطبیق دهد و این نشان از پویایی موسیقی یک منطقه است.
استاد قره داغی گفت: امروزه موسیقی کُردی به عنوان بخش بسیار مهمی از موسیقی اقوام ایرانی در بین مردم دارای جایگاه بسیار بالایی است و موسیقی کُردی توانسته با پرورش هنرمندان شناخته شده ای مانند استاد شهرام ناظری، گروه کامکار، دکتر رضا اردلان و هنرمندانی دیگر خوش بدرخشد.
وی اضافه کرد: این درخشش موسیقی کُردی به نحوی توانسته در موسیقی دیگر مناطق کُردنشین در کشورهای عراق، سوریه و ترکیه نیز تاثیر گذار باشد و موسیقی این مناطق نیز از موسیقی ایرانی بهره معنوی بگیرد.
جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین با شرکت 21 گروه موسیقی از استان ها و شهرهای مازندران، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان، چهار محال و بختیاری و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از 12 تا 23 اردیبهشت سنندج در حال برگزاری است.
3020/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موسیقی می تواند پیام آور صلح برای ملت های جهان باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X