استفاده از ظرفیت سمن ها بهترین راه جهت رفع مشکلات جوانان

به گزارش خبرنگار ایرنا، تشکیل وزارت ورزش و جوانان در دی ماه سال 89 با 157 رای موافق در مجلس تصویب شد و حال نمایندگان پس از شش سال معتقدند این ساختار کارایی لازم را نداشته و امور مربوط به جوانان زیر سایه سنگین ورزش مغفول مانده است.
پیش از این ادغام، استان آذربایجان غربی دارای 90 سمن و تشکل مردمی زیر نظر سازمان ملی جوانان بوده که این تعداد تا سال 94 به هشت سمن کاهش یافته بود.
امروزه مشکلات مسکن، اشتغال و ازدواج به مهمترین مثلث دغدغه جوانان تبدیل شده است که تنها راه حل آن تسهیل در مسیرهای پیچ در پیچ قوانین دست و پا گیر و ایجاد بستری مناسب برای تحکیم همکاری و همدلی لازم بین مردم و مسئولان است.
اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان غربی به عنوان متولی امر، طی یک سال اخیر تعداد سمن ها و تشکل های مردم نهاد تحت پوشش خود را از هشت سمن به 50 سمن رسانده است که این مهم گامی مثبت در بهره گیری از توانمندی های بالفعل و بالقوه جوانان است.
هدف از ایجاد سمن ها و تشکل های مردمی سپردن امور جامعه به دست مردم و کوچک کردن دولت است و در این میان، حوزه جوانان یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.
وظیفه کنونی اداره کل ورزش و جوانان نظارت و رصد تمامی برنامه های ورزشی و امور جوانان سایر ارگانها است و موفقیت در این امر منوط بر همکاری و تعامل تنگاتنگ آنها با این اداره کل است.
تاکنون 14 جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان آذربایجان غربی به ریاست استاندار و با حضور مدیران دستگاه دولتی مرتبط با حوزه جوانان در محل سالن اجتماعات استانداری آذربایجان غربی برگزار شده اما از 65 طرح مصوب در این ستاد فقط 30 مصوبه به اجرا در آمده است که این امر نشان از ضعف عملکرد سازمان ها و بی توجهی آنها در رفع مشکلات جوانان است.

*****
محبوب محمودزاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موانع پیش روی جوانان زمانی برطرف می شود که توانمندی سمن ها و امکانات موجود تمامی ارگان ها و سازمان های مرتبط با جوانان با هم ادغام و موجب ایجاد هم فکری، همکاری و تعامل روزافزون خواهد شد.
وی اظهار کرد: انتظار می رود مدیران و مسئولان دستگاه ها و ارگان های دولتی مرتبط با امور جوانان با ایجاد هماهنگی و تعامل بیشتر با اداره کل ورزش و جوانان جهت تنوع بخشی به برنامه های جوانان و رفع مسائل و مشکلات آنها ما را یاری کنند.
محمودزاده بیان کرد: امید می رود در راستای گرامیداشت هفته جوان که از 27 اردیبهشت تا دوم خرداد به طول می انجامد، برنامه های متنوعی در جهت ایجاد شور و نشاط در بین جوانان از سوی ارگان های مختلف استان برگزار شود.
وی اضافه کرد: نصب بنرها، برپایی جشن های شادی و ازدواج، برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی، نشست های خبری، کرسی های آزاد اندیشی از جمله برنامه هایی است که در هفته جوان برگزار می شود.
محمودزاده ادامه داد: تاکنون 14 جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان به ریاست استاندار آذربایجان غربی برگزار شده که با اجرای مصوبات آنها می توانیم بسیاری از مشکلات ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان را حل کنیم.

*****
حجت الاسلام خداوردی حسن زاده مدیر فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی نیز گفت: مشکل ازدواج جوانان بسیار فراتر از آن است که با 30 میلیون ریال وام کم بهره حل شود و دولتمردان و مسئولان کشور باید با آسیب شناسی های عمیق و چاره اندیشی مناسب در صدد رفع آن قدم بردارند.
وی اظهار کرد: باید به جوانان فرصت دهیم تا از هم اکنون با آشنایی به علم مدیریت و رسیدن به خودباوری لازم برای ساختن آینده این کشور تربیت و خود ساخته شوند.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: امروزه کاهش ناهنجاری ها و معضلات اجتماعی جوانان در جامعه ما موضوعی بسیار مهم و اساسی است که باید به طور ریشه ای و عمیق مورد چالش و بررسی قرار گیرد.

*****
نادر محمدیان آذر معاون توان بخشی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی نیز گفت: تصمیم گیری برای جوانان باید در حضور جوانان و بنا به نیازسنجی از جامعه هدف جوان انجام پذیرد در حالی که مسئولان بدون توجه به این مسائل اقدام به تصمیم گیری برای جوانان می کنند.
وی اظهار کرد: آشنایی با نیاز جامعه جوان و شناختن روحیات و تمایلات آنها نخستین قدمی است که ما را به هدف اصلی که همان ایجاد تعامل با جوانان است، نزدیک تر می کند.
محمدیان آذر بیان کرد: اعتیاد، طلاق، ازدواج های ناموفق و بیکاری مشکلی نیست که بتوان با تجویز یک آرام بخش ساده توسط مسئولان حل کرد بلکه باید ریشه یابی شده و به صورت اساسی درمان شود.
وی افزود: جوانان مغز متفکر این کشور هستند و می توانند به عنوان مشاور در کنار پیشکسوتان و ریش سفیدان در جهت رشد و آبادانی جامعه موثر باشند به شرطی که بتوانیم استعدادهای نهفته آنها را شکوفا کنیم.
به گزارش ایرنا، پس از ادغام دو سازمان ملی جوانان و ترتیب بدنی و تشکیل وزارت ورزش و جوانان بستر کار برای فعالیت سمن ها کم رنک تر شده است که امید می رود تلاش مسئولان معطوف به ایجاد بستری مناسب جهت گسترش عرصه تلاش و فعالیتی دوباره برای سمن های مردم نهاد جوانان باشد.
جمعیت آذربایجان غربی سه میلیون و 276 هزار نفر است که یک سوم آن را جوانان بین 15 تا 29 سال تشکیل می دهند.
گزارش از: نرگس موذنی حبشی
7126/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استفاده از ظرفیت سمن ها بهترین راه جهت رفع مشکلات جوانان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X