چرا شیعه سجده بر تربت سیّدالشهداء را مستحب مى داند؟

به گزارش «شیعه نیوز»، متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

پرسش : چرا شیعه سجده بر تربت سیّدالشهداء(علیه السلام) را مستحب مى داند؟
پاسخ اجمالی: سجده بر تربت سیّدالشهداء(ر) فقط برای خضوع بیشتر در نماز و الگو گرفتن از امام حسین(علیه السلام) در فناء فی الله است، که جان خود و اهل بیت و یاران برگزیده اش را در راه خدا و عقیده و مبارزه با ستم و فساد فدا کرد. با سجده بر این تربت پاک خضوع و خشوع بنده زیاد می شود و این تواضع براى او رفعت می آورد و این دنیاى فریبنده و جلوه گر در نظرش بى جلوه می گردد. پس این کار، مخالف قرآن و سنت رسول(صلی الله علیه وآله) یا خروج از حکم عقل و منطق نیست.

پاسخ تفصیلی: برخی به شیعه بخاطر علاقه به سجدهبر تربتسیّدالشهداء(علیه السلام) اتهاماتی زده اند درحالیکه این علاقه فقط برای خضوع بیشتر در نمازو الگو گرفتن از امام حسین(علیه السلام) در فناء فی اللهاست.

از هدف هاى متعالى آن است که نمازگزار وقتى پیشانى بر خاک کربلا مى گذارد، به یاد فداکارى آن امام بیفتد که جان خود و اهل بیتو یاران برگزیده اش را در راه خداو عقیده و مبارزه با ستم و فساد فدا کرد. از آنجا که سجدهبزرگترین رکن نمازاست و طبق حدیث، نزدیک ترین حالت بنده به پروردگار است، مناسب است با سجدهبر این تربتپاک، به یاد کسانى باشد که بدن هاى خود را قربانى حق کردند و روح هایشان به ملکوت اعلا پرکشید، تا خضوع و خشوع پیش آید و این تواضعبراى آنان رفعت آورد و این دنیاى فریبنده و جلوه گر در نظر نمازگزار بى جلوه گردد. شاید مقصود از حدیثى که مى گوید سجدهبر تربت سیدالشهدا حجاب هاى هفتگانه را کنار مى زند همین باشد، در این حالت است که سجود، رمز عروج از خاک تا آفریدگار افلاک مى گردد.(۱)

علامه امینى گوید: ما قطعه هاى درخشانى از تربت کربلا براى سجده بر آن بر مى گزینیم، آنگونه که فقیه پیشین، مسروق بن اجدع، پاره خشتى از تربت مدینه منوره با خود بر مى داشت و بر آن سجده مى کرد، در حالى که او شاگرد خلافتِ راشده، فقیه مدینه و معلم سنتدر آن شهر بود و حاشا که او اهل بدعت باشد. پس در این کار، هیچ جاى ناراحتى و نگرانى نیست و چیزى مخالف قرآنکریم و سنت خداو رسول(صلى اللهعلیه وآله)، یا خروج از حکم عقل و منطق نیست. اینکه شیعه، تربتکربلا را به عنوان سجده گاه قرار مى دهد، نه واجبشرعى و دینى است و نه از الزامات مذهب است و هیچ شیعه اى از روز نخست، در اینکه مى توان بر خاک کربلا سجده کرد، میان آن و خاک هر جاى دیگر زمین فرقى نمى بیند، بر خلاف آنچه بى خبران از شیعه و آراء آنان مى پندارند. این کارى است که شیعه آن را استحسان عقلى مى شمارد و چیزى را براى سجود انتخاب مى کند که از نظر عقل و منطق و حساب، اولویت دارد، همین. بسیارى از مردمان این مذهب در سفرها همراه خودشان غیر از تربت کربلا، چیزى مثل حصیر پاک و تمیز که اطمینان به پاکى آن دارند، یا سجاده اى بافته شده از حصیر بر مى دارند و در نمازهایشان بر آن سجده مى کنند.(۲)، (۳)

پی نوشت:

(۱). الأرض والتربه الحسینیه، ص۲۴.
(۲). سیرتنا و سنتنا، ص۱۶۶ ـ ۱۶۷ چاپ نجف.
(۳). گردآوری از کتاب: سیماى عقاید شیعه، آیت الله جعفر سبحانی ، ترجمه جواد محدثی، نشر مشعر، چاپ دارالحدیث، بهار ۱۳۸۶، ص ۴۳۴.

انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرا شیعه سجده بر تربت سیّدالشهداء را مستحب مى داند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X