13 هزار راس دام سبك در هفتاد قله اراك علیه طاعون دامی واكسینه شدند

به گزارش روز شنبه روابط عمومی دامپزشكی استان مركزی، حبیب اسحقی افزود: در سال جاری همچنین 280 راس گاو علیه لمپی اسكین، هشت هزار راس گوسفند علیه آبله، 450 قلاده سگ علیه هاری، سه هزار راس گوسفند علیه شاربن و چهار هزار راس گوسفند و بز علیه بیماری تب برفكی توسط بازرسان شبكه دامپزشكی اراك مایه‌كوبی شده‌اند.
وی ادامه داد: بیماری‌های مسری دام خسارت های اقتصادی زیادی را به اقتصاد كشاورزی تحمیل می‌كند كه این مهم مبارزه با این بیماری‌ها را در بحث بهداشتی و اقتصادی به امری ضروری برای دامپزشكی تبدیل كرده است.
رئیس شبكه دامپزشكی اراك یادآور شد: با توجه به همه گیری طاعون نشخوار كنندگان كوچك در سال گذشته در منطقه حفاظت شده هفتاد قله، حفاظت از نشخوار كنندگان وحشی و حفظ گونه‌های حیوانی با ارزش این منطقه در دستور كار این شبكه قرار دارد.
اسحقی افزود: شبكه دامپزشكی شهرستان اراك امسال با برنامه‌ریزی دقیق و همه جانبه برای حفاظت از گونه های حیوانی این منطقه اقدام به ایمن سازی دام‌های سبك و سنگین در روستاهای حوزه هفتاد قله در برابر بیماری‌هایی همچون PPR، تب برفكی، آبله، شاربن و لمپی اسكین كرده است.
منطقه هفتادقله یكی از زیستگاه های اصلی پازن و كل و قوچ در ایران است. در این منطقه طیف بزرگی از گونه های پستانداران نظیركل و بز، قوچ و میش، پلنگ، كفتار، شغال،گرگ ،گوركن، خرگوش ، تشی و روباه و پرندگان نظیر كبك، تیهو، بلدرچین، باقرقره، كبوتر چاهی، كبوتر كوهی، عقاب طلایی، سارگپه، هما، كركس، دال، شاهین، بحری، لیل، بوتیمار و حواصیل و خزندگانی چون چند نوع افعی، مارآبی و لاك پشت زیست دارند.
410 راس كل و بز سال گذشته بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك در منطقه هفتاد قله اراك تلف شدند.
1955/6013

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «13 هزار راس دام سبك در هفتاد قله اراك علیه طاعون دامی واكسینه شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات