سازمان میراث فرهنگی کشور از خلاء کارشناسی رنج می برد

به گزارش ایرنا، سید محمد بهشتی شیرازی روز چهارشنبه در نخستین کارگاه کشوری آموزشی تعیین عرصه و حریم و ضوابط حفاظتی آثارملی غیرمنقول در مجتمع مهر شهرکرد افزود: در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی به دلیل اینکه بزرگان، نخبگان و اهل نظر و تجربه این سازمان به دلایلی از جمله فوت، بازنشستگی، طرد و یا به دلایلی مختلف کنار گذاشته شدند و یا کنار رفتند به شدت دچار خلاء بنیه کارشناسی شده است.
وی به ظرفیت های و بدنه کارشناسی جدید که در سازمان فراهم شده اشاره کرد و گفت: باید این خلاء کارشناسی را با افزایش آموزش رفع کنیم.
بهشتی شیرازی افزود: در زمینه حفاظت از بناهای تاریخی باید به صورت قانونی فعالیت کرد.
وی به تخریب و تهدیدهای که بناها و آثار تاریخی کشور را تهدید می کند اشاره کرد وگفت: خیابان ولیعصر تهران به دلیل قدمت درختان چنار در پایتخت، به عنوان یک اثر تاریخی ثبت شد ولی در زمان حاضر نمک پاشی در زمستان در این خیابان به عنوان یکی از تهدیدهای جدی برای این اثر تاریخی است.
به گفته وی، با پاشیدن نمک بر روی برف ها و آب شدن برف و نمک و سرازیر شدن در جوی ها این نمک آبها، ریشه درختان را تهدید می کند و در زمانی که این اثر ثبت و تعیین حدود می شد نسبت به جلوگیری از نمک پاشی این خیابان اقدامی نشده است.
وی افزود: خلاء های که در زمینه شرایط تعیین حدود بناهای تاریخی وجود دارد نیز هم اکنون با زندگی جدید همخوانی ندارد و نمی توان این شرایط را برای مناطق و آثار مختلف استفاده کرد و باید براساس موقعیت اثر این شرایط وضع شود.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در ادامه از پراکندگی و فراوانی آثار به عنوان یکی دیگر از مشکلات این حوزه یاد کرد و گفت: شدت عوامل تخریب کننده آثار در دهه های گذشته افزایش پیدا کرده است.
وی به آلاینده های که در هوا وجود دارد مانند باران اسیدی و عوامل توسعه عمرانی به عنوان عوامل تخریب بناها و آثار تاریخی یاد کرد و گفت: از سال 1309 که موضوع ثبت آثار و تعیین حدود آثار شروع شد، فرصت تامل نسبت به عوامل تهدید این آثار وجود نداشت و این امر به عنوان یک مشکل شده است.
به گزارش ایرنا، نخستین کارگاه کشوری آموزش تعیین عرصه وحریم آثار ملی غیرمنقول در شهرکرد از روز چهارشنبه آغاز شد.
این کارگاه آموزشی دو روزه با حضور معاونان میراث فرهنگی سراسر کشور به همراه کارشناسان حریم میراث فرهنگی، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، مدیرکل دفتر حقوقی و املاک کشور دایر است.
در این کارگاه آموزشی دو روزه اهمیت تعیین عرصه و حریم سیاست های معاونت میراث فرهنگی، مبانی تعیین عرصه و حریم هگمتانه، معیارهای تعیین عرصه و حرایم آثار جهانی، مبانی شناسایی عرصه و تعیین حریم تپه محوطه های تاریخی تپه چگا سفلی استان خوزستان و معرفی تحلیلی عرصه و حریم فرهنگی میمند، مبانی تعیین عرصه و حریم حفاظتی بازار کاشان و تعیین حریم در بافت تاریخی ارائه می شود.
7360/2097*شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان میراث فرهنگی کشور از خلاء کارشناسی رنج می برد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X