استقبال باشکوه مردم از جشنواره ملی کوچ عشایر در دشت مغان

عشایر بیله سوار ششمین جشنواره ملی کوچ عشایر امروز با استقبال باشکوه گردشگران داخلی و خارجی و مردم منطقه همراه بود به طوری که جای سوزن انداختن در جشنواره ملی کوچ عشایر نبود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، ششمین جشنواره کوچ عشایر با استقبال باشکوه گردشگران داخلی و خارجی در روستای روح کندی جعفرآباد برگزار شد و این جشنواره رضایت خاطر گردشگران و مردم منطقه را به دنبال داشت.

عشایر شاهسون دشت مغان که جز سه ایل برتر جامعه عشایری کشور محسوب می‌شوند این روزها شاهد برگزاری جشنواره کوچ عسایر هستند و این جشنواره شور و حال خاصی به منطقه بخشیده است.

باتوجه به اینکه یکی از هنگامه‌های برتر و شاخص زندگی عشایری کوچ و سکنا گزدین در دامنه‌های سرسبز دشت و طبیعت است امروز شاهد برگزار ششمین جشنواره کوچ عشایر ایل شاهسون در استان اردبیل بودیم که نظاره کردن این جشنواره بسیار جالب و در نوع خود زیبا جلو می‌کرد.

ششمین جشنواره ملی کوچ عشایر با هوای بهاری و طبیعت زیبای دشت مغان عجین شده بود به طوری که سرسبزی منطقه و ایجاد آلاچیق‌ها طراوت خاصی به جشنواره داده بود و نظاره کردن این زیبایی‌ها دل هر گردشگری را به ذوق وامی‌داشت.

با وجود این که برخی کم و کاستی‌ها در ششمین جشنواره کوچ عشایر وجود داشت اما این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب و منظم برگزار شد و گردشگران و توریست‌ها نیز رضایت خوبی از برگزاری این جشنواره در استان داشتند.

حمایت همه‌جانبه از عشایر و تولیدکنندگان

استاندار اردبیل گفت: عشایر نقش بسزایی در تولید محصولات دامی و کشاورزی دارند ود ر صدد هستیم با حمایت‌های همه‌جانبه از عشایر سلحشور و شاهسون منطقه تولیدات داخلی را ارتقا داده و گام بزرگی در رونق اقتصاد منطقه برداریم.

مجید خدابخش با بیان اینکه امروز دشت مغان با تلاش شبانه‌روزی عشایر سلحشور به پیشرفت و توسعه همه‌جانبه دست یافته است،‌ افزود: ما هر قدر از فداکاری‌ها و تلاش عشایر شاهسون بگوییم کم است و همواره قدردان زحمات این قشر دلسوز جامعه هستیم.

زنان و دختران ایل شاهسون با لباس محلی و سنتی خاص با بوم و رنگ‌های جذاب و گیرای خود در آلاچیق‌های جشنواره حضور یافتند و رنگارنگی لباس زنان عشایر حرف‌های زیادی را برای گردشگران داشت و نشان از شور و نشاط مردم غیور دشت مغان بود.

دختر 6 ساله‌ای که با لباس بسیار زیبای محلی در جشنواره کوچ عشایر حضور داشت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: از اینکه امروز لباس عشایری را بر تن خود دارد بسیار خوشحالم چرا که من مردم را عشایر را دوست دارم و از تن کردن چنین لباسی احساس غرور و بالندگی به من دست می‌دهد.

این دختربچه که مورد استقبال گردشگران نیز قرار گرفته بود حرف‌های خوبی نیز برای هم سن و سال خود داشت و از آنان خواست با حضور در منطقه گردشگری عشایرنشین خاطرات خوبی را در کنار خانواده‌های خود رقم بزنند.

وجود غرفه‌های صنایع دستی و محصولات دامی و کشاورزی در کنار جشنواره نیز توجه همگان را به خود جلب کرده بود به طوری که صنایع دستی عشایر شاهسون که زبانزد عام و خاص است چشم همگان را به خود خیره کرده بود.

عشایر نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: عشایر شاهسون در تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری نقش عمده‌ای بر عهده دارند و با اتکا بر توان داخلی و تولیدات محصولات دامی و کشاورزی خود در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌اند.

آیت‌الله سیدحسن عاملی با اشاره به اینکه نگاه به عشایر باید همانند نگاه به اقشار عادی مردم باشد و فرهنگ و دستاوردهای عشایر شاهسون به طور همه‌جانبه در منطقه و نیز در کشور به مردم ایران معرفی شود، تصریح کرد: چرا که عشایر شاهسون نقش بسیار مهمی در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی داشتند.

وی بیان کرد: نیاز است مسئولان ارشد استانی و نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی به حق و حقوق عشایر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و مطالبات این قشر دلسوز و تلاشگر را به طور اساسی پیگیری کنند.

حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در جشنواره کوچ عشایر با استقبال باشکوه مردم عشایر استان و مردم سلحشور منطقه مواجه شد به طوری که آیت‌الله سید حسن عاملی دقایقی را به گفت‌وگو با این مردم پرداخت و از نزدیک در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

امروز یک روز بسیار خوب برای عشایر غیور شاهسون دشت مغان بود و این عشایر با وجود اینکه دغدغه‌ها و خواسته‌هایی هم داشتند اما با وجود این مشکلات خواستار برگزاری چنین جشنواره‌های بودند.

یکی از عشایر ایل شاهسون در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: باوجود اینکه ما به صورت شبانه‌روزی در عرصه تولیدات دامی و کشاورزی در تحقق منویات مقام معظم رهبری گامی اساسی برداشته‌ایم ولی متاسفانه بسیاری از مطالبات ما توسط مسئولان پیگیری نمی‌شود و نیاز است در این زمینه مسئولان مربوطه اهتمام جدی داشته باشند.

این عشایر غیور شاهسون که با شور و نشاط خاصی در جشنواره حاضر شده بود با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری در سال 79 با عشایر استان اردبیل، گفت: این دیدار یک روز بسیار مهم و به یاد ماندنی برای جامعه عشایری استان بود و ما همواره قدردان چنین رهبری فرزانه ای هستیم.

بیش از 2 هزار میلیارد تومان تولیدات توسط عشایر منطقه

فرماندار شهرستان بیله‌سوار با بیان اینکه ارزش تولیدات عشایر شاهسون سالانه به بیش از 200 میلیارد تومان می‌رسد، افزود: انتظار می‌رود با حمایت‌های همه‌جانبه از عشایر شاهسون شاهد رونق اقتصادی این قشر تلاشگر باشیم و نیاز است در این زمینه حمایت‌های همه‌جانبه‌ای انجام شود.

آرام حلیم بیان کرد: سالانه 13 هزار تن فرآورده‌های لبنی توسط عشایر شاهسون دشت مغان تولید می‌شود و این عشایر یک هزار و 700 تن نیز محصولات دامی تولید می‌کنند و نقش بسیار مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری دارند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون سرمایه‌گذاری بسیار کلان دولت در دشت مغان در حال انجام است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده پروژه خداآفرین در سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد که این امر یک تحول عظیمی در استان اردبیل به دنبال خواهد داشت.

فرماندار بیله‌سوار اظهار کرد: با فعالیت دولت یازدهم سرمایه‌گذاری‌های کلانی در شهرستان بیله‌سوار انجام شده است و هم‌اکنون سرمایه‌گذار هلندی برای سرمایه‌گذاری در کشت گلخانه‌ای اعلام آمادگی کرده است و با راه‌اندازی این مجتمع گلخانه‌ای شاهد تحول عظیمی در حوزه صادرات خواهیم بود.

برگزاری مراسم عروسی نمادین عشایر در جشنواره کوچ عشایر

حضور عروس و داماد از خطه زرخیز عشایر حال و هوای دگرگونی به جشنواره کوچ عشایر بخشیده بود و مراسم جشن عروسی این زوج ایل شاهسون در نوع خود بسیار جالب و جذاب بود و در این میان اجرای موسیقی سنتی نیز بسیار جالب توجه بود.

عروس و دامادی که با هزاران آرزو زندگی مشترک خود را در آلاچیق آغاز کردند بسیار خوشحال بودند و طی مصاحبه‌ای که با خبرنگار تسنیم داشتند از اینکه عروسی خود را در آلاچیق و مصادف با جشنواره کوچ عشایری برگزار می‌کنند ابراز رضایتمندی داشتند.

ششمین جشنواره کوچ عشایر از طریق خبرنگاران و خبرگزاری‌ها نیز بسیار خوب اطلاع‌رسانی شد به طوری که خبرنگاران از همان ساعات اولیه آغاز جشنواره این رویداد مهم را در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های خود پوشش دادند.

گرچه برخی ناهماهنگی‌هایی برای حضور خبرنگاران در این جشنواره حضور داشت اما این قشر جامعه با تمام توان در راستای اطلاع‌رسانی جشنواره گام برداشتند و تصاویر و خبرهای بسیاری را منتشر کردند.

22 اردیبهشت ماه یک روز به یادماندنی و خاطره‌انگیز برای عشایر ایل شاهسون و گردشگرانی که در منطقه حضور یافته بودند رقم خورد و برگزاری جشنواره کوچ عشایر در کنار طبیعت بکر و زیبای دشت مغان خالی از لطف نبود و شور و حال خاصی را توصیف می‌کرد که امیدواریم در آینده برگزاری جشنواره‌های عشایر به صورت منظم تداوم یابد.

انتهای پیام/

گزارش از اکبر رزمی

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استقبال باشکوه مردم از جشنواره ملی کوچ عشایر در دشت مغان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X