سناریوی تلخ زمین‌خواری در یاسوج ادامه دارد/ خطر در کمین سیلوی گندم یاسوج

سیلو اکبرآباد این بار قطار زمین‌خواری در یاسوج به اکبرآباد رسید و به علت خاکبرداری و تصرف غیرقانونی زمین‌های اطراف سیلوی گندم شهید راستگوی یاسوج از سوی برخی سودجویان در صورت عدم پیگیری مسئولان، خطر جدی سیلوی گندم یاسوج را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، آب و هوای خوش و مطبوع شهر یاسوج هر ساله سبب مهاجرت افراد بسیاری به این شهر می‌شود؛ و همین عامل یکی از دلایل اصلی افزایش بیکاری در این منطقه است و مهاجرین جدید برای امرار معاش روی به کشاورزی می‌آورند.

اما حکایت کشاورزان بی زمین و تعدی به منابع ملی، حکایت دیروز و امروز نیست این قصه فعلاً سردراز دارد؛ بعد از تعدی زمین‌خواران به منطقه‌های خوش و آب هوای سروک و مهریان این بار قطار زمین‌خواری به اکبرآباد رسید.

موضوع مبارزه با زمین‌خواری و رفع تصرف اراضی جنگل‌ها و مراتع همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است؛ ولی به نظر می‌رسد بوروکراسی اداری و مشغله مدیران فرصت برای رسیدگی به این مسائل را نگذاشته است.

بر اساس قانون تجاوز مستقیم به اراضی ملی، حریم و بستر رودخانه‌ها و تخریب آنها، جعل اسناد مالکیت، با استفاده از قولنامه‌ها و وکالت‌نامه‌های مجعول و استفاده از اسناد فاقد اعتبار و متعاقباً فروش اراضی ملی و دولتی یا مال غیر از مصادیق مجرمانه زمین‌خواری محسوب می‌شود.

خبرنگار تسنیم مطلع شد که زمین‌های اطراف انبار سیلوی گندم در اکبرآباد که لم یزرع به نظر می‌رسیدند مورد تعرض گروهی از سودجویان قرار گرفته است و برای پیگیری این موضوع به سراغ مسئولان رفت.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: انبار سیلوی شهید راستگوی یاسوج 45 سال پیش به عنوان نخستین و تنها مکان استاندارد برای ذخیره‌سازی گندم موردنیاز مردم استان به بهره‌برداری رسید.

سید علی صادق فروزنده با بیان اینکه خاک‌برداری زمین‌های اطراف سیلو از 5 سال پیش آغاز شده است، عنوان کرد: متأسفانه اکنون این خاک‌برداری به حریم سیلو وارده شده و اگر در آینده نزدیک از آن جلوگیری نشود اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این سیلو به عنوان یک مرکز استراتژیک و حساس قلمداد می‌شود، تصریح کرد: حفاظت و حراست از محدوده اطراف سیلو باید رعایت شود.

فروزنده گفت: چند سالی است که برخی از اشخاص به بهانه اینکه زمین‌های اطراف سیلو متعلق به آنها است اقدام به خاک‌برداری غیر اصولی و غیر کارشناسی از این منطقه کرده‌اند.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه  خاک‌برداری‌های غیر مجاز سازه سیلو، دیوارهای اطراف سیلو و خانه‌های سازمانی متعلق به سیلو را در معرض خطر ریزش قرار داده است، اظهار داشت: این افراد با گودبرداری اطراف سیلو را در معرض خطر قرار دادند.

فروزنده با اشاره به اینکه مکاتباتی با دادستانی و منابع طبیعی در این زمینه انجام شده است، گفت: امید است مسئولان قضایی به صورت جدی این مسئله را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه اگر این زمین‌ها جز منابع ملی باشد که منابع طبیعی اجازه خاک‌برداری و کشاورزی ندهد، افزود: اگر ملک خصوصی باشد نیز برای ساخت و ساز باید مجوز استحکامات از شهرداری داشته باشند و مسائل ایمنی را رعایت کنند.

فروزنده تصریح کرد: با توجه به ترکیب خاک و نوع عمق زدن احتمال ریزش دیوار و محدوده سیلوی گندم یاسوج وجود دارد.

سردرگمی مسئولان در مالکیت خصوصی یا اراضی ملی بودن زمین‌های اطراف سیلوی گندم یاسوج

مدیرکل منابع طبیعی پیرامون این موضوع به خبرنگار تسنیم گفت: این محدوده متعلق به منابع طبیعی بوده که سال‌های پیش به بنیاد مسکن تحویل داده شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد نیز بیان کرد: انجام خاک‌برداری در اطراف سیلو با توجه به سنگین بودن سازه سیلو ممکن است خطراتی برای سیلو گندم ایجاد کند.

سید احسان نعمتی با بیان اینکه به طور دقیق از وضعیت خاک‌برداری مطلع نیستم، گفت: مسئولان شرکت غله باید آن محدوده را نقشه‌برداری کنند تا وضعیت مالکیت عرصه را به صورت قانونی پیگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه در تماس تلفنی با مدیر شرکت غله استان یک نامه به منابع طبیعی ابلاغ شد، ابراز کرد: در وهله نخست باید وضعیت زراعی یا ملی  بدون مالکیت عرصه مشخص شود.

معاون حوزه شهرسازی شهرداری یاسوج در این زمینه به خبرنگار تسنیم، می‌گوید: مجوزی از سوی شهرداری برای ساخت و ساز و خاک‌برداری در اطراف سیلوی گندم شهر یاسوج صادر نشده است و اگر خاک‌برداری انجام شده به طور قطع غیرقانونی است.

روح‌الله مرادیان با بیان اینکه ساختمان سیلو جز ساختمان‌های حساس و با اهمیت بالا است، تصریح کرد: با توجه به نوع سازه نباید هیچ‌گونه خاک‌برداری در اطراف آن انجام شود.

وی با اشاره به اینکه اکثر زمین‌های محدوده سیلو با کاربری غیرمسکونی مصوب شده است، عنوان کرد: تا کنون مجوزی برای ساخت و ساز در آن مکان صادر نشده و نخواهد شد.

مرادیان افزود: نخستین طرح کاربری غیرمسکونی محدوده اطراف سیلو در سال  83 مصوب شد و در سال 90 نیز بازنگری شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز پیرامون مسئله زمین‌خواری در اطراف سیلوی شهر یاسوج به خبرنگار تسنیم گفت: بیش از 15 سال پیش زمین‌های اطراف سیلوی گندم شهید راست‌گوی یاسوج به بنیاد مسکن واگذار شده است.

ابراهیم فرزانه با بیان اینکه از روزی که این زمین‌ها به بنیاد مسکن واگذار شده بودند برخی از مردم نسبت به تملک و تصرف آنها اقدام می‌کردند، بیان کرد: ما نیز از طریق محاکم قضایی نسبت به پیگیری این مسئله اقدام و حکم دادگاه اجرا شد و زمین‌ها به بنیاد مسکن تحویل داده شد.

وی نسبت به خاک‌برداری در اطراف سیلوی گندم یاسوج اظهار بی‌اطلاعی کرد و تصریح کرد: در صورت مشاهده این تخلف طبق قانون با متخلفان برخورد  می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سناریوی تلخ زمین‌خواری در یاسوج ادامه دارد/ خطر در کمین سیلوی گندم یاسوج» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X