سازمان میراث فرهنگی کشور از خلا بنیه کارشناسی رنج می برد

به گزارش ایرنا ، سیدمحمد بهشتی شیرازی روز چهارشنبه در نخستین کارگاه کشوری آموزشی تعیین عرصه و حریم و ضوابط حفاظتی آثارملی غیرمنقول در مجتمع مهر شهرکرد افزود: درسال های اخیر سازمان میراث فرهنگی به دلیل اینکه بزرگان، نخبگان و اهل نظر و تجربه این سازمان به دلایلی از جمله فوت، بازنشستگی یا ترد و یا به دلایلی مختلف کنار گذاشته شدند و یا کنار رفتند به شدت دچار خلا بنیه کارشناسی شده است.
وی به ظرفیت های و بدنه کارشناسی جدید که در سازمان فراهم شده اشاره کردوگفت: باید این خلا کارشناسی را با افزایش آموزش رفع کنیم.
بهشتی شیرازی با تاکید به اینکه موضوع حفاظت بناها تاریخی به این سازمان ،نوعی شان مدیریت داده است افزود: در زمینه حفاظت از بناهای تاریخی باید به صورت قانونی فعالیت کرد.
وی به تخریب و تهدیدهای که بناها وآثار تاریخی کشور را تهدید می کند اشاره کرد وگفت: خیابان ولیعصر تهران به دلیل قدمت درختان چنار در پایتخت ،به عنوان یک اثر تاریخی ثبت شد ولی در زمان حاضر نمک پاشی در زمستان در این خیابان به عنوان یکی از تهدیدهای جدی برای این اثر تاریخی است.
به گفته وی، با پاشیدن نمک بر روی برف ها و آب شدن برف و نمک و سرازیر شدن در جوی ها این نمک آبها، ریشه درختان را تهدید می کند و درزمانی که این اثر ثبت و تعیین حدود می شد نسبت به جلوگیری از نمک پاشی این خیابان اقدامی نشده است.
وی افزود: خلا های که در زمینه شرایط تعیین حدود بناهای تاریخی وجود دارد نیز هم اکنون با زندگی جدید همخوانی ندارد و نمی توان این شرایط را برای مناطق و آثار مختلف استفاده کرد و باید براساس موقعیت اثر این شرایط وضع شود.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در ادامه از پراکندگی و فراوانی آثار به عنوان یکی دیگر ازمشکلات این حوزه یاد کرد وگفت: شدت عوامل تخریب کننده آثار در طی دهه های گذشته افزایش پیدا کرده است.
وی به آلاینده های که در هوا وجود دارد مانند باران اسیدی و عوامل توسعه های عمرانی به عنوان عوامل تخریب بناها و آثار تاریخی اشاره کرد وگفت: از سال 1309 که موضوع ثبت آثار و تعیین حدود آثار شروع شد، فرصت تامل نسبت به عوامل تهدید این آثار وجود نداشت واین امر به عنوان یک مشکل شده است.
به گزارش ایرنا ،نخستین کارگاه کشوری آموزش تعیین عرصه وحریم آثار ملی غیرمنقول در شهرکرد از روز چهارشنبه آغاز شد.
این کارگاه آموزشی دو روزه با حضور معاونان میراث فرهنگی سراسر کشور به همراه کارشناسان حریم میراث فرهنگی، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، مدیر کل دفتر حقوقی و املاک کشور دایر است.
در این کارگاه آموزشی دوروزه اهمیت تعیین عرصه و حریم سیاست های معاونت میراث فرهنگی ، مبانی تعیین عرصه و حریم هگمتانه ، معیارهای تعیین عرصه و حرایم آثار جهانی ، مبانی شناسایی عرصه و تعیین حریم تپه محوطه های تاریخی تپه چگا سفلی استان خوزستان و معرفی تحلیلی عرصه و حریم فرهنگی میمند، مبانی تعیین عرصه و حریم حفاظتی بازار کاشان و تعیین حریم در بافت تاریخی ارائه می شود.
7360/2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان میراث فرهنگی کشور از خلا بنیه کارشناسی رنج می برد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X