حلقه گذاري جوجه فلامينگوها در خورهاي آبادان

رئيس اداره محيط زيست آبادان شنبه به خبرنگار ايرنا گفت:طي برنامه ريزي و پايش مكرر كلني جوجه هاي فلامينگو طي زمستان و بهار سال جاري در خورهاي آبادان 41 قطعه جوجه فلامينگو حلقه گذاري شد.
سيداحمد موسوي آزاد افزود:طي سرشماري صورت گرفته دو هزار و 685 قطعه فلامينگو در 11كلني، لانه سازي، تخمگذاري و جوجه آوري كردند.
وي اظهار داشت:حلقه گذاري پرندگان جامعه هدف به منظور شناسايي وضعيت زندگي پرندگان، شناسايي مسيرهاي مهاجرت، تنوع و بعد زيستگاهي، طول عمر و خطراتي كه آنها را تهديد مي كند، انجام مي شود.
فلامينگوها از شناخته شده ترين پرندگان جهان هستند كه به دليل رنگ پرهايشان مشهورند و در ايران نيز به نام مرغ حسيني و مرغ آتش و در شهرستان آبادان به مرزل معروف است.
فلامينگوها در 31 كشور جهان در درياچه هاي كم عمق، باتلاق هاي جنگل هاي حرا و جزاير شني آفريقا، آسيا، اروپا و آمريكا زندگي كرده و از حلزون و گياهان آبي تغذيه مي كنند و به صورت دست جمعي و در دسته هاي چند هزارتايي زندگي مي كنند.
اين پرنده كه در شمار پرندگان حفاظت شده قرار دارد در منطقه اي از حورهاي آبادان و در نزديكي تالاب بين المللي شادگان زندگي مي كنند.
يك سوم از 327 هزار هكتار از تالاب بين المللي شادگان در حوزه اسحفاظي شهرستان آبادان است و همه ساله از 15 دي ماه تا پنجم بهمن سرشماري از پرندگان موجود در منطقه انجام مي شود.
رييس اداره محيط زيست آبادان گفت:فلامينگو با هوشياري بالا در منطقه اي امن لانه اي گلين براي تخمگذاري مي سازد و سالي يكبار اقدام به جفتگيري مي كند.
وي افزود:بيشتر فلامينگوهاي ماده يك تخم در لانه مي گذارد و فلامينگوي نر و ماده هر دو به نوبت روي تخم مي خوابد تا پس از 30 تا 35 روز جوجه از تخم بيرون مي آيد.
موسوي آزاد افزود:جوجه فلامينگو پس از پنج روز لانه را ترك كرده و به گروه فلامينگوهاي جوجه مي پيوندد و در محيط طبيعي از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگي مي كند.
وي گفت:رژيم غذايي فلامينگو سخت پوستي به نام آرتميا مي باشد كه مناطق تالاب شادگان به وفور موجود است.
تالاب بين المللي شادگان يكي از تالاب هاي بزرگ ايران است كه در جنوب غربي ايران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع است.
3015/6125

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حلقه گذاري جوجه فلامينگوها در خورهاي آبادان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X