726 واژه عربی در 50 هزار بیت شاهنامه وجود دارد

شاهنامه پژوه کشور شامگاه چهارشنبه در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سالن اتاق بازرگانی اصفهان افزود: اگر این تعداد لغت را با 50 هزار بیت سروده شاهنامه مقایسه کنید، رقم بسیار اندکی است.
سجاد آیدین لو با اشاره به دیدگاهی که در برخی افکار عامه یا حتی برخی خواص در باره پیراستگی شاهنامه از هر واژه و ترکیب عربی وجود دارد، افزود: این دیدگاه معتقد است که امتیاز شاهنامه این است که در آن هیچ لغت یا ترکیب معرب بکار نرفته و تمام این گنجینه بزرگ به زبان فارسی سروده است.
وی یادآور شد: این دیدگاه در نزد جمعی از ایرانیان در گذشته هم وجود داشته و حتی در افسانه ای آمده است که سلطان محمود غزنوی به فردوسی گفته است اگر چنین اثری را بدون وجود هیچ واژه عربی خلق کند، از صله و عنایت شاهانه برخوردار می شود.
این استاد دانشگاه با رد این نظریه و ارائه دیدگاه برخی شاهنامه شناسان داخلی و خارجی در باره وجود برخی واژگان یا ترکیب های عربی در اثر جلیل القدر حکیم توس گفت: در تازه ترین بررسی دکتر جلال خالقی مطلق گفته شده است که حدود 500 واژه و اسم خاص عربی در شاهنامه وجود دارد.
وی افزود: من در مقاله 80 صفحه ای تحت عنوان 'برمایون' (برادر فریدون در شاهنامه) که در آینده منتشر خواهد شد، نشان داده ام که در شاهنامه در مجموع 726 واژه و اسم خاص عربی یا معرب وجود دارد.
آیدین لو در عین حال وجود این تعداد واژه معرب در اثر عظیم شاهنامه را نشان قوام و قوت شاهنامه بعنوان نامه نامور هزاره ها توصیف کرد و گفت: این کار علاوه براینکه نماد پیروی حکیم توس از طبیعت هنجار رایج روزگار اوست، از تاثیر زبان منثور و مکتوب آن دوران در شاهنامه و هوشیاری فردوسی در تشخیص بلاغت اثرش و درونمایه ایرانی آن حکایت می کند.
وی یادآور شد: فردوسی با اینکه در برخی از قسمت های اولیه شاهکارش واژگانی کاملاً فارسی بکار می برد در قسمت های بعد در جاهایی عامداً همان مفاهیم را به زبانی عربی بکار می گیرد و این امر نشانه توان و قدرت مانور واژگانی حکیم توس است.
وی گفت: اغلب این واژگان عربی اندک در عین حال معرف قالب مفاهیم ذهن آشنا و مانوس برای مردم زمانه فردوسی است .
این شاهنامه پژوه و استاد دانشگاه تاکید کرد: فردوسی بدرستی از زبان طبیعی روزگارش برای سرودن شاهکارش استفاده کرده است .
نوزدهمین برنامه سالروز بزرگداشت فردوسی در اصفهان توسط انجمن دوستداران فردوسی در این شهر برگزار شد.
'چگونه شاهنامه سند هویت ما شد' و 'جز احسنت از ایشان نبُد بهره ام- بگفت اندر احسنت شان زهراه ام'، عنوان گفتار دو تن دیگر از شاهنامه پژوهان در این نشست بود.
شعرخوانی، نقالی و شاهنامه خوانی از دیگر برنامه های این نشست یکروزه بود.
حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی(زادهٔ ۳۱۹ و درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی)، سخن سرای نامی و سرایندهٔ شاهنامه، حماسهٔ ملی ایران است.
فردوسی را بزرگترین حماسه سرا و سرایندهٔ پارسی گو دانسته‌اند.
وی در شاهنامه از دودمان‌های پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان نام برده ‌است.
سروده‌های فردوسی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها و دانشگاه‌های شناخته ‌شدهٔ دنیا مانند دانشگاه کمبریج انگلستان و دیگر دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی مورد پژوهش قرار گرفته ‌است.
6027**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «726 واژه عربی در 50 هزار بیت شاهنامه وجود دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X