واکنش مجلس عوام به سخنان جنجال‌برانگیز کامرون درباره فساد مالی فوق‌العاده در افغانستان و نیجریه

به گزارش ایرنا، 'فیلیپ دیویس' نماینده حزب محافظه‌کار در جریان نشست مجلس عوام ضمن حمایت از اظهارات کامرون در مورد دو کشور نیجریه و افغانستان، گفت که دولت انگلیس بایستی کمک‌های میلیون پوندی‌اش خارجی را که از جیب مالیات‌دهندگان انگلیسی پرداخت می شود تا زمانی که این کشورها از این فسادها پاک نشده‌اند، متوقف سازند.
کامرون در پاسخ به این سؤال نماینده پارلمان اگرچه از اظهارات روز گذشته عذرخواهی نکرد، گفت: رهبران کشورهایی چون نیجریه و افغانستان در حال مبارزه سخت علیه هر گونه فساد سیستمی در کشورهایشان هستند.
وی افزود: هر دو این کشورها گام‌های روشنی را در این زمینه برداشته‌اند و من از اینکه رهبران آنها به کنفرانس ضد فساد در لندن حضور یافته‌اند، خوشامد می‌گویم .
نخست وزیر انگلیس عبارت کشورهای «فوق العاده فاسد» و اطلاق آن به نیجریه و افغانستان را روز سه شنبه گذشته در جریان گفت وگو با ملکه الیزابت، عنوان کرد.
کامرون در این گفت‌وگو که در حاشیه مراسمی در کاخ باکینکهام صورت گرفت، در برابر دوربین خبرنگاران صورت گرفت ظاهراً بدون توجه به ضبط صدایش به ملکه انگلیس گفت: ما نشست بسیار موفقیت‌آمیزی صبح امروز( سه‌شنبه ) در کابینه داشتم و در مورد نشست ضد فساد گفت‌وگو کردیم.
وی با اشاره به دعوت از رهبر نیجریه برای شرکت در نشست ضد فساد افزود: رهبران برخی از کشورها که فوق‌العاده فاسد هستند، قرار است برای حضور در این نشست به انگلیس بیایند.
نخست‌وزیر انگلیس اضافه کرد: نیجریه و افغانستان، احتمالا از فاسدترین کشورها روی زمین بشمار می‌آیند.
اما محمدو بوهاری رییس جمهور نیجریه که برای حضور در نشست ضد فساد به انگلیس آمده است، روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات یاد شده، مرکز مالی لندن را به پولشویی متهم کرد و انگلیس را در فساد مالی کشورش شریک دانست.
وی گفت: «درخواست عذرخواهی از کسی ندارم. آنچه می خواهم این است که دارایی های ما را به ما برگردانند.»
محمد فرهاد صدیق، نماینده مجلس افغانستان نیز سخنان کامرون را یک اهانتی به افغانستان دانسته و گفته است: « شکی نیست که در افغانستان فساد مالی وجود دارد ولی خود انگلستان، آمریکا و جامعه بین المللی هم در فساد گسترده در افغانستان دست دارند. در این برهه که کنفرانس مبارزه با فساد در لندن برگزار می شود منتظر نیستیم که لندن وارد این مقوله بشود. این توهین به ملت افغانستان است.»
نخست‌وزیر انگلیس همچنین در نشست امروز ( چهارشنبه ) مجلس عوام تصریح کرد: 'فکر نمی‌کنم درست باشد که از کمک‌های خارجی مان صرف‌نظر کنیم. زیرا صریح بگویم مشکل این کشورها به خودمان برمی‌گردد و اینجا انباشته می‌شود، چه به شکل مهاجرت و چه به‌صورت مشکل تروریسم و بقیه مشکلات.'
وی افزود: اختصاص 0.7 درصد از تولید ناخالص داخلی به کمک‌های خارجی و یا اختصاص 2 درصد از تولید ناخالص داخلی به مسایل دفاعی، با هدف حفظ امنیت کشور در جهانی خطرناک و نیز ناشی از مسوولیت های اخلاقی است.
وی همچنین در پاسخ به سووال 'مایک کانه' نماینده پارلمانی حزب کارگر در ارتباط اظهاراتش در مورد نیجریه و افغانستان و لزوم مقابله با کسب منافع از گریزگاه‌های مالیاتی که در قلمرو انگلیس هستند،در ابتدا به شوخی گفت : «قبل از حرف زدن بهتر است ببینم میکروفونم باز است یا نه ؟ »
وی بابیان اینکه در مورد مقابله با فرار مالیاتی از طریق ثبت شرکت‌ها در قلمروهای تحت حاکمیت انگلیس اقداماتی صورت گرفته است، گفت: ازجمله این اقدامات درخواست از مقامات این قلمروها برای مبادله خودکار مربوط به اطلاعات مالیاتی، گزارش مشترک استاندارد برای شرکت‌های چندملیتی و بررسی هویت شرکت‌ها ثبت‌شده و منافع حاصله از فعالیت این شرکت‌ها است.
منابع انگلیسی پیشتر گزارش داده بودند که افشای نقش جزایر ویرجین انگلیس در پول شویی و فرار مالیاتی، سووالات جدی در برابر دولت دیوید کامرون قرار داده است.
دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس به دنبال رسوایی اسناد موساک فونسکا، در نشست مجلس عوام اعلام کرده بود که : «برای اولین بار، پلیس و ضابطان قضایی انگلیس قادر خواهند بود که دقیقاً ببینند چه کسانی صاحب و هدایت‌کننده هر شرکت ثبت‌شده در این سرزمین و در جزایر 'کیمن'، جزایر ' ویرجین'، برمودا، جزیره 'من' و 'جرسی' هستند.
براساس گزارش های منتشر شده، 23 تن از کسانی که به دلیل حمایت از رژیم های کره شمالی، زیمبابوه، روسیه و سوریه مورد تحریم های بین المللی قرار داشته اند از مشتریان شرکت حقوقی 'موسک فونسکا' بوده اند و شرکت های آنها به دلایل مختلف ( برای فرار مالیاتی، پول شویی و یا دور زدن تحریم ها ) در 'سی شل'، جزایر ویرجین انگلیس، پاناما و دیگر حوزه های قضایی به ثبت رسیده اند.
براساس اسناد یاد شده، 'زیگموندور گونلاگسون' نخست وزیر سابق ایسلند و همسرش نیز به صورت مخفیانه مالک یک شرکت تحت عنوان 'وینترس' بوده اند که در سال 2007میلادی در جزیره کارائیبی 'تورتولا ' واقع در جزایر ویرجین انگلیس تأسیس شده است.
جزایر ویرجین همانند پاناما، سیشل و باهاماس به دلیل داشتن قوانین تجارتی و مالیاتی نه چندان سخت گیرانه موسوم به «بهشت مالیاتی» است که بستر مناسبی را برای فعالیت شرکت های صوری باهدف پول شویی و یا فرار مالیاتی فراهم می کند.
براساس گزارش های منتشر شده، 113 هزار شرکت از این دست در جزایر ویرجین ثبت شده است.
این شرکت ها با ثبت مرکز فعالیت خود در بهشت های مالیاتی، به فعالیت های خود در سایر نقاط دنیا رنگ و لعاب قانونی می دهند.
منابع انگلیسی می گویند که بالغ بر 500 شرکت دولتی انگلیس از جمله اداره گمرک و مالیات تحت مالکیت شرکت هایی هستند که در گریزگاه های مالیاتی به ثبت رسیده اند؛ ضمن آنکه پیشتر فاش شد که ایان کامرون پدر دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، نیز از جمله مشتری های شرکت حقوقی 'موساک فونسکا' بوده و یک صندوق مالی برون مرزی به منظور فرار مالیاتی داشته است.
نشست بین المللی مبارزه با فساد قرار است روز پنجشنبه با حضور هیات های بلند پایه از 40 کشور مختلف از جمله آمریکا، روسای بانک جهانی، نمایندگان صندوق بین المللی پول و شماری از مدیران ارشد ارگان های ورزشی همچون فیفا و یوفا گشایش یابد.
اروپام**4**1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش مجلس عوام به سخنان جنجال‌برانگیز کامرون درباره فساد مالی فوق‌العاده در افغانستان و نیجریه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X