صحراها و برخی نقاط دوردست حلب در اشغال داعش بود/رزمندگان حزب‌الله ‌روحیه بسیار خوبی داشتند

آیت الله شبستری/ مجتهد شبستری رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت ( ع ) با اشاره به سفر اخیرش به سوریه گفت: در سوریه مردم خیلی زیر فشار داعشی‌ها و تروریست‌ها نیستند و بیشتر جاهایی که دست آن‌ها مانده بیابان‌ها و صحراهاست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، آیت‌الله محسن مجتهدشبستری در دیدار جمعی از اصحاب رسانه استان، با بیان اینکه مقام معظم رهبری پس از انتصاب مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت (ع) را تاسیس کردند، اظهار داشت: سازمان مجمع التقریب جمعی از شیعیان به اتفاق اهل سنت شورایی دارند و دور هم جمع می‌شوند با نمایندگان بعضی کشورهای اسلامی و مسائل و مشکلات کشورهای اسلامی علی‌الخصوص اهل تسنن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

وی افزود:  البته این سازمان در زمان حضرت آیت الله بروجردی نیز تأسیس شده بود اما بعداً کمرنگ و متوقف شده بود ولی حضرت آقا مجمع التقریب را احیا و فعال کردند و در حال حاضر نیز ادامه دارد که ریاست آن در حال حاضر بر عهده آیت‌الله شیخ محسن اراکی است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در کنار سازمان مجمع‌التقریب و همزمان با آن دستور دادند مجمع جهانی اهل بیت (ع) تشکیل شود، گفت: وظیفه این مجمع هم رسیدگی به امور شیعیان بوده و در هر کشوری که شیعه‌نشین است از آنجا یک نماینده‌ای در این مجمع عضو داریم.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه این مجمع متشکل از ارکانی است، بیان کرد: یک رکن آن مجمع عمومی است که از هر 4 سال یک بار با حضور 500 تا 600 نفر از شیعیان سراسر دنیا حضور می‌یابند، تشکیل شده و در آن، مسائل مختلفی مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه ارکان دیگر مجمع جهانی اهل بیت (ع) شورای عالی و دبیرخانه است، اضافه کرد: دبیرخانه کارهای اجرایی را انجام می‌دهد و هر چه را که شورای عالی تصویب کرد اجرا می‌کند مثل انتشارات و کتاب‌های شیعه و کمک‌هایی که به شیعیان برای بازسازی مساجد انجام می‌گیرد.

نماینده امام خامنه ای در استان، تصریح کرد: شورای عالی مرکب از چند نفر از علمای داخل کشور و چند نفر هم از خارج ایران هستند که از داخل ایران آیت‌الله سید احمد خاتمی، هادوی‌تهرانی، دری‌نجف‌آبادی، تسخیری و محمدی‌عراقی عضو هستند و همچنین چند نفر دیگر همچون دکتر ولایتی و رئیس سازمان ارتباطات آقای ابراهیمی ترکمان عضو هستند و مسئولیت شورای عالی نیز با بنده است.

وی ادامه داد: مجمع در ماه یک یا دو بار جلساتی در قم برگزار می‌کند که رسیدگی به مسائل شیعیان در مجمع جهانی اهل بیت مثل مسائلی که در نیجریه پیش آمد جریان شیخ زکزاکی و مسائلی که در بحرین و کشورهای مختلف شیعه‌نشین به وجود می‌آید در جلسات بحث و بیانیه صادر می‌شود و اقداماتی انجام می‌گیرد به دولت‌ها نامه نوشته می‌شود و به مردم بیانیه داده می‌شود و برای آسیب دیدگان در پاکستان و هندوستان و افغانستان، مخصوصاً عراق و لبنان و سوریه و جاهایی که شیعه وجود دارد نیز اقداماتی صورت می‌گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، خاطرنشان کرد: از اعضای خارجی شورای عالی حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین سیدمرتضی مرتضی از آفریقا، حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین شیخ حسین المعتوق از کویت، حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین سیدحسن نصرالله از لبنان، علامه سیدساجد علی نقوی از پاکستان، حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین شیخ نبیل طالب الحلباوی از سوریه، حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین شیخ حسن حماده از لبنان، حجت‏‌الاسلام‏ والمسلمین سیدمحمدعلی محسن تقوی از هندوستان از جمله افراد خارجی عضو شورای عالی مجمع هستند.

وی، افزود: معمولاً جلسات شورای عالی یا در تهران یا در قم تشکیل می‌شود با حضور اعضای داخلی و گاهی هم این جلسات در خارج از کشور به دعوت نماینده کشور در مجمع تشکیل می‌شود که برای مثال سیدعمار 2 بار دعوت کرده و در عراق تشکیل شده است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، در خصوص سفر اخیر به سوریه و لبنان نیز با بیان اینکه سفر اخیر نیز به دعوت سیدحسن نصرالله در لبنان تشکیل شد، گفت: ایشان به دلایل مسائل امنیتی و  گرفتاری‌هایی که دارد نماینده‌اش در جلسات ایران شرکت می‌کند که این بار خواستند خودشان باشند بر همین اساس دعوت کردند ما به لبنان برویم و بنابراین اصل هدف از سفر اخیر شرکت در جلسه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت با حضور سیدحسن نصرالله بود.

آیت‌الله شبستری، ادامه داد: با حضور سید حسن نصرالله در سه جلسه که حدود سه ساعت طول کشید، مسائل مختلف جهان شیعه مطرح شد و تصمیماتی گرفته شد.

امام جمعه تبریز بیان کرد: فرصتی پیش آمد به سوریه سفر کنیم، که روز مبعث توفیق داشتیم من و چند نفر از آقایان مشرف شدیم به سوریه هم برای زیارت مرقد مطهر حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) و هم توفیق دیداری داشتیم با رزمندگان حزب الله لبنان و فرمانده لشکرشان در زینبیه که وقتی شنیده بودند ما در آنجا هستیم به استقبال آمدند و چند ساعتی با آن‌ها بودیم و گزارشاتی از آخرین وضعیت جبهه‌ها و مقابله‌هایی که نیروهای حزب الله لبنان دارند به اتفاق ارتش سوریه با داعشی‌ها و تروریست‌ها، ارائه کردند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اجمالاً گزارشی که در سوریه ارائه شد، در سوریه در حال حاضر نقاطی که شهریت و مدنیت داشته و سکنه دارد دست نیروهای مردمی است، تصریح کرد : قسمت‌هایی که دست داعش است صحراها و برخی نقاط دست آن‌ها مانده و قسمتی از حلب دست آن‌ها است که خالی از سکنه بوده و در قسمت خروجی شهر است و امیدواریم در آینده از دست آن‌ها خارج کنیم.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، ادامه داد: خلاصه گزارش امیدوار کننده بود که در سوریه مردم خیلی زیر فشار داعشی‌ها و تروریست‌ها نیستند و بیشتر جاهایی که دست آن‌ها مانده بیابان‌ها و صحراهاست.

ایشان در خصوص مصوبات مجمع در لبنان، اظهار داشت: مصوباتی که داشتیم تعدادی در مورد آنجا و مخصوصاً شیعیان عراق بود، با توجه به گزارشی که دادند از عراق، اختلافاتی در کابینه دولت بوده و سیدمقتدا صدر حرف‌هایی زده که اختلافاتی به وجود آمده بود .

آیت الله مجتهد شبستری، افزود: خوشبختانه بعد از مبعث شنیده شد تا حدودی اختلافات فروکش کرده و وضع عراق اصلاح شد، به هر حال ما کارهای لازم را همیشه داریم که با نوشتن نامه و بیانیه و ارتباط با علما و افراد مؤثر راه علاجی بیابیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: بیشتر جلسه در مورد عراق بود که اخیراً مسائل امنیتی پیدا کرده و تشتت ایجاد شده که نباید دوباره دچار ناامنی شود.

نماینده امام خامنه ای در استان آذربایجان‌شرقی، در خصوص روحیه رزمندگان در جبهه‌ها نیز گفتند: در این سفر دیداری با رزمندگان حزب الله داشتیم که از روحیه بسیار بالا و قوی برخوردار بودند و اظهار می‌کردند تا آخرین نفس باقی خواهیم ماند تا همه این داعشی‌ها و تروریست‌ها را که آمده‌اند و آن‌هایی که مخصوصاً توسط سعودی‌ها تحریک می‌شوند را بیرون برانند.

وی ادامه داد: در صحبت‌های رزمندگان در سوریه خیلی گلایه بود، یعنی درد دل‌های زیادی داشتند از تحریکات سعودی‌ها که هم حزب الله را در اجلاس استانبول زیر سوال برد و هم در مورد ایران جسارت‌هایی کرده بود، از این جهت ناراحت بودند و می‌فرمودند باید راه علاجی برای این دولت سعودی تحریک شده آمریکا و اسراییل پیدا کرد.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)،  گفت: الآن در حقیقت این اسراییل است که با دولت سعودی همکاری می‌کند و علیه سوریه و عراق و بلاد اسلامی عمل می‌کند و یکی از محرک‌های اسلامی علاوه بر صهیونیزم و آمریکا خود سعودی‌ها هستند که علیه کشورهای اسلامی فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: رزمندگان حزب الله خیلی از دست آن‌ها ناراحت بودند و چون دارای روحیه قوی هستند امیدوار بودند همه این خطرات برطرف شود حتی خطر این وهابی‌ها و تکفیری‌ها که داعشی‌ها را به جان مسلمانان انداختند و دست پرورده آن‌ها هستند و با صهیونیست‌ها همکاری می‌کنند.

آیت الله مجتهد شبستری، در خصوص روحیه سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز گفت: ایشان یک روحیه بسیار شجاعانه و قوی داشته و بسیار علاقمند به رهبری هستند و تکرار السیدالقاعد شاید در یک ساعت سخنرانی ایشان از زبانش نمی‌افتاد که ما تابع نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی و پشتیبان هستیم تا آخرین نفس و درجه ایستادگی خواهیم کرد.

ایشان، خاطرنشان کرد: این روحیه بالا در ایشان واقعاً برای همه شیعیان روحیه بخش و به اصطلاح دلگرم کننده است، در دیدارها با صلابت و شجاعت داستان‌ها را نقل می‌کرد که چگونه موفق شدند از جنوب لبنان اسراییل را در جنگ‌های 22 روزه و 23 روزه با اسرائیل جنگیدن در غزه و جاهای دیگر بیرون کنند.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: ایشان گفتند بالاخره در این مراحل هستیم عراق و سوریه همان سرنوشت را دارند منتهی یک اقتضایی را دارد از نظر زمانی آن‌ها در یک زمان کوتاهی حل شد، مسئله سوریه و عراق هم حل خواهد شد اما زمان‌بر است و یک مقدار بستگی به اقتضاعات زمانی و شرایط بستگی دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صحراها و برخی نقاط دوردست حلب در اشغال داعش بود/رزمندگان حزب‌الله ‌روحیه بسیار خوبی داشتند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X