شهر لالجین به جهانی شدن نزدیک شد

لالجین به احتمال 99 درصد به عنوان شهر سفال جهان در شورای جهانی صنایع دستی ثبت می شود.

"مشاور امور بین المللی و صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی"

امید شیوا چهارشنبه در حاشیه بررسی داوران شورای جهانی صنایع دستی در لالجین همدان در گفت و گو با ایرنا افزود: نظر داوران نسبت به شهر لالجین مثبت بوده و احتمال ثبت جهانی این شهر بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: به دنبال ثبت جهانی دو شهر اصفهان و تبریز در سال 2015 به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش دستبافت در شورای عالی صنایع دستی، موفق شدیم امسال دو پرونده دیگر را آماده کرده و توسط معاونت صنایع دستی سازمان به شورای صنایع دستی جهان برای ثبت ارائه دهیم.

وی افزود: یک پرونده مربوط به مشهد بوده که به عنوان شهر سنگ های قیمتی و یک پرونده مربوط به لالجین همدان بود که به عنوان شهر سفال و سرامیک برای ثبت جهانی به شورای عالی صنایع دستی پیشنهاد داده شده است که طی هفته جاری داوران این شورا این دو شهر را قضاوت کردند.

مشاور امور بین الملل و صادرات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: لالجین و مشهد به دلیل ویژگی های خاص و پتانسیل های ویژه ای که در حوزه سفال و سرامیک و سنگ های قیمتی دارند، انتخاب شده اند.

وی تصریح کرد: داوران پرونده تایید شده را حدود 40 روز آینده در مجمع عمومی شورای جهانی توسط روسای پنج قاره تایید و به طور رسمی در شهریور ماه ثبت جهانی این شهر به احتمال قوی اعلام شود.

مشاور امور بین الملل و صادرات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: ثبت جهانی مرحله اولیه کار است، اما مراحل بعد از ثبت جهانی از اهمیت بالایی دارد چرا که تمامی شهرهای جهانی باید گزارش سالانه ارائه دهند و اگر اتفاقی در این شهرها در راستای رونق اقتصاد صنایع دستی و پیشبرد هنری رخ نداده باشد این عنوان از شهر مورد نظر گرفته می شود.

عضو هیئت داوری شورای عالی صنایع دستی با اعلام اینکه عنوان شهر جهانی دائمی نیست، گفت: ثبت جهانی شهری همچون لالجین عنوان مهمی بوده و روی گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال زایی و توسعه صادرات صنایع دستی به طور مستقیم تاثیر دارد.

شیوا بیان کرد: بعد از ثبت جهانی، محصولات لالجین باید برند جهانی شود به طوری که دنیا سفال این شهر را با نام لالجین بشناسد و نمی توان دید که در فروشگاه های سفال لالجین اجناس چینی وجود داشته باشد.

گفتنی است؛ گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه با سفر به شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در استان همدان برای بررسی شرایط این شهر و ثبت آن به عنوان شهر سفال جهان از کارگاه ها و فروشگاه های آن بازدید کرده و آن را مورد قضاوت قرار دادند.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهر لالجین به جهانی شدن نزدیک شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X