پزشکان توصیه های غیرشرعی و حرام انجام ندهند

به گزارش ایرنا، آیت الله مهدی هادوی تهرانی عصر چهارشنبه در همایش ملی بین رشته ای انسان، سلامت و جامعه درقم خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم در حوزه انسان، جامعه و سلامت کار منسجم انجام دهیم باید نگاه سیستمی داشته باشیم و بدانیم سلامت عنصر اصلی و تامین کننده سعادت انسان نیست.
وی گفت: مهمتر از سلامت جسم، برای ما سلامت روح اهمیت دارد و هر چند میان آنها ارتباط نیز وجود دارد.
وی با اشاره به وضعیت طب سنتی و جدید گفت: در طب سنتی،نگاه به بحث سلامت، یک نگاه سیستمی است یعنی اعضای مختلف بدن همه با هم مرتبط دیده می شوند، اما در طب جدید به دلیل تخصص هایی که ایجاد شده، ما با رویکردهای جدیدی نیز مواجه هستیم.
وی گفت: ما در مساله سلامت یک نگاه سیستمی نداریم و در بین پزشکان ما دو گرایش وجود دارد یک گرایش به شدت با طب سنتی مخالف است و آن را غیر علمی و غیرمستند می دانند.
آیت الله هادوی تهرانی بیان داشت: عده ای دیگر نیز مدافع طب سنتی بوده و از این رشته دفاع و آن را در داخل نیز راه اندازی کردند.
وی اظهار داشت: مدافعان طب سنتی نسبت به منابع آن نوعی قداست قائل بوده و همین عامل باعث شده است که طب سنتی نتوانست جایگاه علمی خود را در کشور و جهان پیدا کند.
آیت الله هاوی تهرانی خاطرنشان کرد: اگر طرفداران طب سنتی و مخالفان آن در قالب یک بحث علمی مورد ارزیابی قرار می گرفت، هم طب سنتی ما مورد آزمون جدید قرار گرفته و با معیارهای امروزی تطبیق داده می شد.
وی بیان داشت: مساله سلامت و آنچه در مباحث دینی و معنوی مطرح است، سلامت روحی و سعادت انسان است، سلامت جسمی امری حاشیه ای است هر چند اسلام هم به سلامت جسم هم اهمیت دارد.
آیت الله هادوی تهرانی خاطرنشان کرد: در نگرش کلان اسلامی، مساله سعادت و سلامت روحی و معنوی مطرح است.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم گفت: دین آمده ما را به سمت صراط مستقیم هدایت کند و این صراط مستقیم در حوزه باور، اخلاق و فقه خود را نشان می دهد، ما در مطالعات متعارف دینی نیز این مباحث را (اخلاق، فقه و عقاید) به صورت مجزا بحث و مطالعه می کنیم.
آیت الله هادوی تهرانی بیان داشت: اگر بخواهیم بحث انسان، جامعه و سلامت را به صورت جامع و کامل مطرح کنیم نه تنها در حوزه پزشکی، بلکه در حوزه دین شناسی هم باید یک نگاه سیستمی داشته باشیم
وی خاطرنشان کرد: اگر این نگاه سیستمی نباشد ما نمی توانیم به یک منظومه منظمی نسبت به بحث انسان، سلامت و جامعه دست پیدا کنیم.
در پایان دومین روز از این همایش از برخی خیرین حوزه سلامت و ارائه دهندگان مقالات نیز تقدیر شد.
همایش ملی 'انسان، جامعه ، سلامت' از روز سه شنبه در قم آغاز کرده و فردا پنجشنبه نیز به کار خود پایان خواهد داد.
این همایش در محورهای دین و سلامت، اخلاق و سلامت، انسان و سلامت، روان و سلامت، جامعه و سلامت، مبانی نظری علوم پزشکی و سلامت، پدیده شناسی و سلامت، سیاستگذاری و سلامت و ورزش و سلامت در حال برگزاری است.
در این همایش هم چنین هفت کارگاه جنین شناسی از منظر قرآن، سلول های بنیادی و تولید بافت ضامن سلامتی آینده، بازاریابی در ورزش سلامت، طراحی تمرینات قدرتی، تغذیه و تندرستی در فعالیت های بلند مدت، آزمون های سنجش سلامت روان و کارگاه آموزشی سالمند شناسی برگزار شد.
7401/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پزشکان توصیه های غیرشرعی و حرام انجام ندهند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X