قطع درختان در روستای قراتوره بیجار گروس

قطع درختان چهارباغ در روستای قراتوره یکی از روستاهای بیجار گروس در استان کردستان اعتراض نهادهای مدنی را به دنبال داشت.

به گزارش دنیای سفر، چهارباغ روستای قراتوره یکی از معروف ترین و بزرگ ترین باغ های منطقه ی گروس در 17 کیلومتری بیجار بوده است و در گذشته در سایه ی مدیریت درست مالک آن و زحمت کشاورزان و کارگران بسیار سرسبز و پررونق و دارای درختان مختلف میوه بوده است. بعد از انقلاب که مدیریت سنتی ارباب و رعیتی که در آن کار و تولید ارزش بود و نتیجه ی چنین تفکری آبادانی و سرسبزی روستاها بود از بین رفت و با از بین رفتن مدیریت سنتی هیچ گونه مدیریت جدید جایگزین آن نشد و در سایه ی چنین تفکری تولید و کار ارزش به حساب نمی آمد روستاها ویران شدند قنات ها نابود و باغات خشک و از بین رفتند اما چهارباغ قراتوره هم چنان استوار ماند و به حیات خود ادامه داد.

اما در سال های اخیر سودجویان بسیاری از درختان آن را خشک نمودند تا آثاری از میراث ارزشمند طبیعت باقی نماند اما به موازات خشک شدن چند هزار اصله درخت میوه بعضی درختان به آب نزدیک تر بودند توانستند سرسبزی و شادابی خود را حفظ نمایند و هر سال زندگی دوباره ی طبیعت را جشن بگیرند.

حال سودجویان و تخریب گران محیط طبیعی با اره برقی بی رحم به جان آن ها افتادند و چنارهای سر سبز سر به فلک کشیده را قطع کردند تا با قطع این درختان سبز و سرزنده و هم زمان چند هزار درخت خشکیده چهارباغ را به بیابان تبدیل کنند و نابودی این میراث بزرگ را جشن بگیرند.

در حال حاضر فعالان مدنی و فعالان محیط زیست خواستار جلوگیری از قطع چندین درخت سرزنده ی سر به فلک کشیده اند تا از جور اره برقی نجات یابند.

وضعیت فوق موجب شده تا شماری از نهادهای مدنی و تشکل های زیست محیطی و نیز دانش آموزان روستا در اقدامی هماهنگ، خواهان مداخله مسئولین بیجار و استان کردستان برای جلوگیری از قطع درختان و نابودی چهارباغ قراطوره شوند.


[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قطع درختان در روستای قراتوره بیجار گروس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X