اولتیماتوم جدی به بدهکاران بانکی

در نشست شورای بانک‌ها مقرر شد بدهکاران به سیستم بانکی در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شوند.

به گزارش فارس، نشست شورای بانک‌های استان کهگیلویه و بویراحمد ظهر امروز به ریاست سید موسی خادمی استاندار و مدیران عامل بانک استان تشکیل شد.

در ابتدای این نشست دبیر شورای بانک‌های کهگیلویه و بویراحمد مطالبات معوق را دغدغه‌های اصلی بانک‌ها دانست و تصریح کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش مطالبات معوق بانک‌ها هستیم و همین امر به گره کوری در اقتصاد استان تبدیل شده است.

داوود کریمی به تعویق افتادن مطالبات بانکی را از جمله دلایل رکود در اقتصاد، اشتغال و تولید دانست و اظهار کرد: عدم پرداخت مطالبات بانکی موجب کُند شدن پرداخت تسهیلات به متقاضیان و رکود در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات شده است.

وی اعطای تسهیلات ارزان قیمت با سود کم را از جمله دلائل به تعویق افتادن مطالبات بانکی دانست و افزود: پرداخت نشدن مطالبات معوق از سوی مردم، موجب شده فعالان اقتصادی با کمبود نقدینگی مواجه شوند و ما نتوانستیم تسیهلات لازم برای فعال کردن واحدها تولیدی را بپردازیم.

این مسوول با اشاره به اینکه پیمانکاران، اصناف، بازاریان و کارمندان ضامن از بدهکاران بانکی به شمار می‌روند، افزود: کارگروه وصول مطالبات معوق بانکی با هدف بررسی بهتر و سریع‌تر پرونده‌های بانکی در استان تشکیل می‌شود.

* میزان منابع بانکی در این استان ۲۳ صدم درصد از منابع کشور است

در ادامه عطاالله جاوید ناظر پولی بانک مرکزی در استان کهگلویه و بویراحمد بیان کرد: میزان منابع بانکی این استان تا بهمن ماه سال گذشته ۲۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال بوده که این مبلغ ۲۳ صدم درصد از کل منابع کشور است.

وی افزود: میزان مانده مصارف بانک‌های استان در بهمن ماه سال گذشته ۲۹ هزار و ۶۰ میلیارد ریال بود که این مبلغ ۳۸ صدم درصد از کل مصارف در سطح کشور است.

جاوید با ارائه آماری مصارف بانک‌ها در استان را بیش از منابع دانست و تصریح کرد: نسبت مصارف بانک‌ها به منابع تا پایان بهمن ۹۴ ، ۱۴۹.۶ درصد است.

ناظر پولی بانک مرکزی در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: میزان مطالبات معوق بانک‌های استان تا پایان بهمن ماه جاری سال گذشته، ۶.۹ درصد بوده، که عامل پایین بودن نرخ مطالبات معوق به دلیل استمهال مطالبات کلان طی سال‌های متمادی بوده است.

* مطالبات معوق بانک کشاورزی ۵۰۰ میلیارد ریال است

در ادامه الله‌داد محمدی مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد استان مصرف کننده در بین استان‌های کشور است گفت: آمار بانک‌های استان شفاف سازی شود.

وی بیان کرد: دو هزار میلیارد ریال مطالبات بانک‌ها در دست مردم بلوکه شده که سهم بانک کشاورزی ۵۰۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اگر ۷۰ درصد مطالبات معوق، به سیستم بانکی تزریق شود موجب بهبود اقتصاد و ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شود.

محمدی تصریح کرد: مهمترین دلیل عدم پرداخت مطالبات معوق بانک‌ها عدم توان مالی بدهکاران و متقاضیان احداث طرح‌ها است.

* عدم پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی بدحساب

مدیرعامل بانک صنعت و معدن استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سه بانک صنعت و معدن، کشاورزی و بانک ملی دارای مطالبات معوق بیشتری هستند، گفت: برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی بالغ بر ۱۰ سال است که از تسهیلات سرمایه در گردش این بانک استفاده کردند و قرار بود این تسهیلات را ظرف یک سال پرداخت کنند که تاکنون چنین چیزی محقق نشده است.

احمدی تصریح کرد: برخی از واحدهایی که از تسهیلات این بانک استفاده کردند هیچ گونه تولیدی نداشتند که نباید به این واحدهای تولیدی دوره استمهال داده شود.

وی با بیان اینکه اهلیت سنجی متقاضیان تسهیلات از وظایف بانک‌ها است، گفت: اجازه کافی به بانک‌ها برای اهلیت سنجی مشتریان داده نمی‌شود.

* انحراف در هزینه‌کرد تسهیلات از دلایل به تعویق افتادن مطالبات بانکی

رئیس سازمان بازرسی کهگیلویه و بویراحمد که در این نشست حضور داشت به دلایل معوق ماندن مطالبات بانکی پرداخت و افزود: انحراف در هزینه کرد تسهیلات بانکی و عدم اهلیت سنجی متقاضیان تسهیلات از سوی بانک‌ها از جمله دلایل به تعویق افتادن مطالبات بانکی است.

سید مهدی تقوی در ادامه با بیان اینکه پرداخت نکردن تسهیلات بانکی در کهگیلویه و بویراحمد به یک فرهنگ تبدیل شده، گفت: تفاوتی بین مشتریان خوش حساب و بد حساب بانکی وجود ندارد و همین عامل موجب شده مشتریان خوش حساب هم پرداخت معوقات خود را به تعویق بیاندازند.

وی ایجاد شعبه جدیدی برای رسیدگی به پرونده‌های بانکی را امکان‌پذیر ندانست و افزود: برای ایجاد شعب جدیدی جهت رسیدگی به پرونده‌های بانکی با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

این مسوول خواستار توجه بیشتر به پذیرش وثیقه‌ها و تضمین از سوی بانک‌ها شد و گفت: بانک‌ها در اعطای تسهیلات خرد به متقاضیان سختگیری می‌کند که این سختگیری‌ها و اعمال قانون در پرداخت تسهیلات کلان نیز لحاظ شود.

وی خواستار نظارت بیشتر و بهتر بانک‌ها در نحوه هزینه کرد تسهیلات بانکی توسط متقاضیان شد.

* شناسایی بدهکاران بانکی

سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پایان این نشست از نحوه سرمایه‌گذاری بانک‌های خصوصی در خارج از استان انتقاد کرد و گفت: بانک‌ها و مؤسسات خصوصی منابع خود را در این استان دریافت می‌کنند، اما این منابع را خارج از استان سرمایه‌گذاری می‌کنند که با این بانک‌ها و موسسات برخورد و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیمانکاران، تولیدکنندگان و صنعتگران و اصناف را سه گروه بدهکار به بانک دانست و گفت: مطالبات معوق سیستم بانکی استان دو هزار میلیارد ریال است.

وی با بیان اینکه بدهکاران بانکی براساس میزان بدهی شناسایی شوند، گفت: بدهکاران بانکی دسته‌بندی شوند و افرادی که بدهی زیادی به سیستم بانکی دارند مورد پیگیری قرار می‌گیرند.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بانک‌های صنعت و معدن ، کشاورزی و ملی دارای بیشترین معوقات بانکی هستند که در جلسه بعدی این شورا میزان بدهکاران خود را مشخص و راهکارها لازم برای وصول مطالبات خود را ارائه کنند.

[ منبع این خبر سایت الف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولتیماتوم جدی به بدهکاران بانکی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X