اجرای عملیات بذرکاری و قرق در 5800 هکتار از اراضی دریاچه ارومیه

رحمان وهاب زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان اراضی، در سه هزار و 200 هکتار عملیات قرق و در دو هزار و 600 هکتار عملیات بذرکاری انجام شده که نتایج آن بسیار مطلوب بوده است.
وی اضافه کرد: اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی علاوه بر آن، فعالیت های دیگری نیز در راستای مقابله با کانون های گرد و غبار در بستر دریاچه ارومیه به اجرا در آورده که شامل نقشه برداری، احداث هلالی های آبگیر، عملیات چاله کنی و نهال کاری است.
وی اظهار کرد: در ماه های گذشته اداره کل منابع طبیعی ضمن نقشه برداری از یک هزار و 700 هکتار عرصه در بستر دریاچه ارومیه، در 150 هکتار هلالی های آبگیر احداث کرده، در یک هزار هکتار عملیات چاله کنی انجام داده و در 300 هکتار نیز نهال کاری کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: مجموع سطح عملیات مقابله با ریزگرد دریاچه ارومیه در استان در حدود هفت هزار و 600 هکتار بوده و فعالیت های سنگینی در این زمینه انجام شده است.
وهاب زاده گفت: این اقدامات در شهرستان های ارومیه، سلماس و میاندوآب صورت گرفته و در مناطقی نظیر سپرغان و جبل ارومیه، چوپانلوی سلماس و فسندوز نقده به اجرا در آمده است.
وی افزود: تاکنون برای اجرای این طرح ها بیش از 55 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت تخصیص یافته و هزینه شده است.
به گزارش ایرنا، پس از خشک شدن قسمت های وسیعی از سطح دریاچه ارومیه، در مناطقی از شمال و جنوب این دریاچه بیابان های با سطح وسیع به وجود آمد که اگر توجهی به آنها صورت نمی گرفت، احتمال بروز پدیده گرد و غبار از آنها سطح وسیعی از استان های همجوار و حتی استان های عمقی کشور را در بر می گرفت.
با تصویب دولت و ستاد احیای دریاچه ارومیه، اقدامات لازم برای مقابله با این پدیده توسط سازمان جنگل ها و مراتع کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی انجام شده است.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در 20 سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه 5700 کیلومتری آن در مهرماه سال گذشته تنها حدود 10 درصد باقی مانده بود.
به رغم بارش های مناسب، دریاچه ارومیه هم اکنون نیز در وضعیت بحرانی قرار دارد.
پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.
در تراز اکولوژیک 1274.1 متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به 14 میلیارد متر مکعب بوده است.
امسال روند خشکی سالهای گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.
8137/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجرای عملیات بذرکاری و قرق در 5800 هکتار از اراضی دریاچه ارومیه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X