یک مدرس رسانه: صداوسیما کارآمدی خود را از دست داده بود

«حمید ضیایی پرور » مدرس علوم ارتباطات روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره عملکرد صدا و سیما در زمان ریاست محمد سرافراز اظهارداشت: « در یک جمله می توان گفت این رسانه مدتهاست به خاطر سوء مدیریت و نگاه جناحی، فاقد کارآمدی برای ایفای ماموریت هایی است که در قانون اساسی به آن واگذار شده ولی امید است با تغییری که امروز در مدیریت آن صورت گرفت، این روند اصلاح شود.»
وی افزود: این رسانه به لحاظ ملاک های حرفه ای کار خبری نیز راندمان ضعیفی داشت چون صدا و سیما موظف است اخبار، گزارشها و عملکرد دولت را به عنوان یک رکن مهم حاکمیت منعکس کند ولی متاسفانه تاکنون این طور نبوده و حتی دیدیم که چند ماه پیش سخنگوی دولت عملکرد آن را در حد یک رسانه جناحی توصیف کرد.
این روزنامه نگار و مدرس رسانه خاطرنشان کرد: اگر کوچکترین نقطه ضعفی در دولت بود، در این دوره در صداوسیما برجسته می شد و یا گاهی سناریوهایی برای به دام انداختن مسئولین دولتی طراحی می شد تا بتوانند مسئولی را در منگنه قرار داده و از وی نقطه منفی ای گرفته و آن را انعکاس دهند.
ضیایی پرور گفت: نمونه مشهور آن دوربین مخفی ای بود که برای آقای ترکان به عنوان رئیس شورای عالی مناطق آزاد گذاشته شده بود که صدا و سیما را در حد یک رسانه زرد پایین آورد.
وی افزود: یا مثلا، در حوزه میراث فرهنگی، خبرنگار صدا و سیما گزارشی را درباره تحریم ها تهیه کرده و پاسخ رئیس سازمان را راجع به این مساله پرسیده بود. بعد آن را با گزارش دیگری که در رابطه با کمبود سرویس های بهداشتی در کشور تهیه شده، پیوند داده و سرانجام، آن را چنین جمع کرده بود که آیا کمبود سرویس های بهداشتی هم به تحریم ربط دارد؟ در حالی که روح رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از این سوال بی خبر بود. این در حالی است که اگر خبرنگار از وی درباره سرویس های بهداشتی می پرسید قطعا پاسخ مناسبی دریافت می کرد.
ضیایی پرور اینها را دو نمونه از مثالهای فراوانی دانست که بر پایه آن می توان نتیجه گرفت صدا و سیمای سرافراز عملکرد منصفانه و عادلانه ای درباره دولت یازدهم نداشته است.
وی کاهش اعتماد مردم به این رسانه را از عوارض این رویکرد دانست و گفت: چنین رویکردی سبب سوق دادن مردم به سوی رسانه های بیگانه می شود و متاسفانه، در دوره سرافراز چنین روندی تشدید شده بود.
ضیایی پرور اضافه کرد: این وضعیت موجب شده بود که بسیاری از اندیشمندان و متفکران جامعه نیز با صدا و سیما قهر کرده و هنرمندان برجسته نیز از آن دوری کنند.
وی گفت: به این ترتیب، امروز صدا و سیما تبدیل به رسانه ای شده که از ضعف مدیریت، عملکرد و فقدان کارآیی رنج می برد.
این مدرس رسانه خاطرنشان کرد: با توجه به پولهایی که برای این رسانه خرج می شود و تعداد بسیار زیاد کارکنان آن، باید گفت صدا و سیما در این مدت عملکردی متناسب با شان نظام جمهوری اسلامی نداشته است.
وی در پاسخ به این سوال که نظارت مجلس بر عملکرد و خروجی این رسانه چگونه بوده است؟، اظهارداشت: همانطور که یکی از اعضای هیات نظارت بر صدا و سیما گفته متولیان اجرایی صدا و سیما این نظارت را از نوع استطلاعی می دانند نه استصوابی. یعنی اینکه هیات صرفا از فعالیت های این رسانه مطلع شود.
ضیایی پرور افزود: دست اندرکاران این رسانه، هیات نظارت را یک هیات تشریفاتی و فرمالیته می دانند که فقط می تواند برخی نکات را یادآوری کند ولی هیچ نظارت اجرایی را بر عملکرد این سازمان نمی تواند داشته باشد. به همین دلیل، من بعید می دانم اعضای هیات نظارت توانسته باشند آنطور که باید و شاید بر این دستگاه نظارت لازم الاجرایی داشته باشند و این نطارت صرفا به تشکیل برخی جلسات و انجام برخی توصیه ها محدود شده است.
سیام**3081**1551

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک مدرس رسانه: صداوسیما کارآمدی خود را از دست داده بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X