افزایش ظرفیت تولید میادین نفتی غرب کارون به 300 هزار بشکه تا پایان سال

صنعت نفت مدیرعامل شرکت متن از رسیدن ظرفیت تولید میادین غرب کارون به ۳۰۰ هزار بشکه در روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا حسین نژاد در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تولید آزادگان جنوبی با حفاری سه حلقه چاه تولیدی علاوه بر تولید قبلی 7500 بشکه افزایش یافته و تا پایان شهریورماه، 60 هزار بشکه به ظرفیت تولید آزادگان جنوبی علاوه بر 50 هزار بشکه قبلی اضافه خواهد شد.

وی افزود: چنانچه منابع مالی برای توسعه این میدان تامین شود، این قول را می دهیم که تولید نفت از این میدان تا پایان سال 97 به 320 هزار بشکه در روز برسد.

مدیرعامل شرکت متن با بیان این که امسال 90 هزار بشکه به ظرفیت تولید میدانهای غرب کارون اضافه می شود، گفت: در مجموع 2 سال اخیر و امسال، ظرفیت تولید غرب کارون به 300 هزار بشکه نفت در روز افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: ظرفیت نفت درجای غرب کارون در حدود 64 میلیارد بشکه است.

وی افزود: از ابتدای امسال تولید فاز نخست آزادگان شمالی و یادآوران آغاز شده و هم اکنون مجموع تولید این دو میدان به 80 هزار بشکه رسیده است.

حسین نژاد درباره مذاکره به شرکتهای چینی برای توسعه فاز 2 آزادگان شمالی و یادآوران گفت: در میدان یادآوران هنوز بر روی قیمت و شرائط در حال مذاکره هستیم و در مورد آزادگان شمالی نیز چینی ها هنوز پیشنهاد مالی خود را ارائه نکرده اند.

وی ادامه داد: چنانچه در فاز دوم توسعه میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران با چینی ها به توافق نرسیم، توسعه این میدانها در قالب قراردادهای جدید به مناقصه خواهد رفت.

مدیرعامل شرکت متن اذعان داشت: توسعه فاز نخست میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران براساس قراردادهای بیع متقابل بوده و قانون حداکثر ساخت داخل در اجرای این پروژه ها رعایت شده است.

وی افزود: ظرفیت تولید 160 هزار بشکه نفت در غرب کارون ایجاد شده و تولید میدانهای آزادگان شمالی و یادآوران در فاز نخست به صورت تدریجی افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت متن با بیان اینکه در روزهای آینده، نفت آزادگان شمالی و یادآوران برای صادرات به مخازن نفتی منتقل می شود، گفت: محرمانه بودن قرارداد توسعه فاز 2 آزادگان جنوبی با شرکت توتال فرانسه بدین صورت است که شرکت توتال اطلاعات اولیه ای را که از شرکت نفت درباره این میدان دریافت می کند در اختیار شرکت دیگری قرار ندهد؛ همچنین قرار شده است تا توتال طی یک ماه  اولیه پیشنهاد اولیه را درباره آزادگان جنوبی در اختیار شرکت نفت قرار دهد.

وی افزود: واگذاری توسعه میدانهای غرب کارون در قالب قراردادهای جدید نفتی به این معنا نیست که شرکتهای داخلی توان توسعه این میدانها را ندارند؛ زیرا توسعه این میدانها به منابع مالی فراوانی نیاز دارد که شرکتهای داخلی فاقد این منابع هستند.

حسین نژاد با بیان اینکه بر اساس قراردادهای جدید نفتی، شرکتهای خارجی باید برای توسعه میدانها با شرکتهای ایرانی مشارکت کنند که این امر نیز مبتنی بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، گفت: توسعه میدان یاران شمالی هم اکنون از پیشرفت 80 درصدی برخوردار است و تا شهریور ماه تولید 30 هزار بشکه ای از آن محقق می شود.

وی افزود: توسعه میدان مشترک آذر تا حدودی از برنامه عقب است اما با توجه به این که مشکل منابع مالی آن حل شده است، انتظار داریم در نیمه دوم امسال تولید ٣

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش ظرفیت تولید میادین نفتی غرب کارون به 300 هزار بشکه تا پایان سال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X