برنامه ریزی 50 ساله برای ثبت آثار ایرانی در فهرست میراث جهانی

آثار متعدد تاریخی و طبیعی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، 40 تا 50 سال آینده در نوبت هستند.

"سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران"

سعدالله نصیری قیداری روز چهارشنبه در همایش ملی بزرگداشت شیخ محمود شبستری افزود: تا کنون 10 مورد میراث معنوی، 19 مورد میراث مادی و 12 مورد میراث طبیعی از کشورمان ثبت جهانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا معرفی 2 شهر خلاق، سه شهر معنوی و 2 شهر علمی با هدف بازشناسی هویت ایران به جهان انجام شده است.

وی ادامه داد: آشنا شدن با بزرگانی همچون شیخ محمود شبستری، جوانان کشور را به نفس و خودشان مطمئن می کند. بر این اساس باید دانشگاه ها در معرفی آثار بزرگان به جوانان تلاش کنند.

وی افزود: کشورها در عصر مدرن و فرامدرن باید به سمت صلح هدایت شوند و شیخ محمود شبستری بهترین سرمایه اجتماعی است که می تواند این هدف را محقق سازد. این عارف نامی می تواند موجی از گردشگران را به شهرستان شبستر هدایت کند.

همایش ملی بزرگداشت این شیخ عرفان امروز چهارشنبه در زادگاهش شبستر در آذربایجان شرقی به مناسبت ثبت هفتصدمین سال تالیف گلشن راز و نامگذاری سال های 2016 و 2017 از سوی یونسکو به نام این عارف نامی ایرانی در حال برگزاری است.

سعدالدین محمود بن امین الدین عبدالکریم بن یحیی شبستری معروف به شیخ محمود شبستری یکی از عارفان و شاعران سدهٔ هشتم هجری‌ است. با توجه به مطالب مندرج در کتاب روضات الجنان جلد 2، وی معاصر شیخ بابا ابی شبستری (متوفی به سال 740) بوده و در همان سال فوت کرد، لذا سن شیخ محمود شبستری در زمان فوت باید 52 یا 53 سال بوده است.

دنیای سفر این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه ریزی 50 ساله برای ثبت آثار ایرانی در فهرست میراث جهانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X