سرافراز و شایعاتی که رنگ واقعیت گرفت

به گزارش خبرنگار حوزه صداوسیمای ایرنا، اخبار ضد و نقیض از برکناری یا استعفای ناخواسته سرافراز در رسانه ‏‌ها و فضای مجازی در هفته های اخیر چنان شدت گرفته بود که دیگر قابل اغماض نبود.
اگرچه، برخی هواداران سرافراز تلاش می کردند اینگونه خبرها را بی پایه بخوانند اما منتقدان، عملکرد ضعیف، حواشی زیاد ماه های اخیر از ماجرای بازرس ویژه رییس سازمان صداوسیما تا اتهام های اخلاقی علیه مجری شبکه پرس تی وی را دلیل این برکناری و تغییرات ناشی از آنها عنوان می کردند و برای آنها، استعفای سرافراز کاملا قابل پیش بینی و حتی، منطقی می نمود.
شایعه استعفا یا برکناری سرافراز از اسفندماه گذشته شدت گرفته بود و هر بار روابط عمومی سازمان صداوسیما یا مدیران نزدیک به وی مانند مدیر شبکه مستند و حتی برخی اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما آن را تکذیب می کردند اما در روزهای اخیر، همه حتی روابط عمومی صداوسیما در برابر این شایعات و حتی خبر غیبت وی از محل کارش سکوت اختیار کرده بودند.
گذشته از حواشی پیش آمده مانند ماجرای بازرس ویژه و خروج ناگهانی وی از کشور یا حتی عملکرد ضعیف برخی مدیران شبکه ها و حتی مجریان برنامه ها، آنچه مسلم است سازمان صداوسیما در این دوره هیجده ماهه در تعامل با دولت نیز موفق نبود.
دولتمردان بارها از عملکرد سازمان صداوسیما در مقاطع مختلف و در مورد موضوعات گوناگون انتقاد کرده و خواستار تعامل در مورد موضوعاتی شده بودند که در حوزه مسائل امنیت ملی قرار دارد.
شاید آخرین نمونه آن، انتقاد حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه از صداوسیما در مورد برجام باشد.
وی روز سه شنبه 13 اردیبهشت در دانشگاه تبریز در پاسخ به سوالی ناظر به مواضع صداوسیما در مورد برجام گفت: وزارت امور خارجه از استمرار مخالفت صدا و سیما با برجام انتقاد دارد و از صحبت‌های همیشگی و دوستانه ما با برادران عزیزمان در صدا و سیما این است که اگر سیاست ‌های اساسی در زمینه مسائل خارجی در مجاری تصمیم‌گیری ملی کشور اتخاذ می‌شود، این مسائل باید در رسانه‌‌هایی که تعریف آن رسانه ملی است نه رسانه یک جریان خاص و در مجاری قانونی مورد حمایت قرار گیرد.
انتقاد از عملکرد صداوسیما تنها به دولتمردان منحصر نبود و مایندگان مجلس، مراجع تقلید و حتی مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر معلمان با ایشان، از عملکرد این سازمان در مورد تولید برنامه ها برای کودکان و نوجوانان انتقاد کرده بودند.
اگرچه سازمان صداوسیما در دوره های مختلف به دلیل دامنه پوشش گسترده، انحصاری بودن و مسئولیت های حاکمیتی در حوزه های مختلف همواره با انتقاداتی از سوی برخی نهادها ، گروهها یا افراد مواجه بوده است اما به نظر می رسد در دوره اخیر این وضعیت با مشکلاتی که سرافراز در درون این سازمان داشت، تشدید شده بود.
او در دوران 18 ماهه فعالیت خود اقدامات موثری همچون تجمیع شبکه ها، اصلاح برنامه سازی ها، نوآوری در عرصه خبر و توجه بیشتر به اخبار تحلیلی به عمل آورد اما در تحقق شعارهایی چون کوچک سازی رسانه ملی و رفع مشکلات مالی آن توفیق چندانی نداشت و در این میان، کنارگذاشتن بسیاری از نیروها و مدیران باتجربه و به کارگیری نیروهایی جوان و فاقد قدرت مدیریت و تعامل لازم - که گاهی حتی برنامه های او را قبول نداشتند-، بیش از پیش بر دامنه مشکلاتش افزود. این وضعیت به نوبه خود باعث شده بود با فقدان تولیدات موثر، شبکه های مختلف هر روز بیشتر در گرداب پخش فیلمها و سریالهای تکراری گرفتار شوند.
در این میان، صداوسیما در دوره سرافراز بر عدم تعامل لازم با دولت نیز اصرار داشت و در اقداماتی بی سابقه، چندین بار پخش زنده سخنرانی های رییس جمهوری را در میانه راه قطع کرد.
این روند و حواشی که سرافراز در دوران مدیریت خود در رسانه ملی گرفتار آن شده بود، سرانجام او را زودتر از آنچه که انتظار می رفت، به پایان کار و استعفا نزدیک کرد.
آنچه بر او گذشته است، اکنون می تواند و باید تجربه و درس عبرت خوبی برای «علی عسگری» باشد. حالا، وظیفه سنگین رییس جدید آن است تا ضمن حفظ نقاط قوت دوره سرافراز، کاری کند که صداوسیما از دایره مشکلات پیرامونی خارج شده و واقعا در جایگاه خود به عنوان «رسانه ملی» قرار گیرد.
فراهنگ**9157

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرافراز و شایعاتی که رنگ واقعیت گرفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X