فرماندارقم: از ظرفیت نیروهای بسیجی درتامین امنیت جمکران استفاده شود

به گزارش ایرنا، رضا سیار روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی ستاد تسهیلات زائران نیمه شعبان در سالن جلسات مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: سال گذشته حضور طلاب تیپ 83 امام جعفرصادق (ع) قم با کاورهای مشخص برای راهنمایی زائران و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای به آنها تجربه موفقی را به همراه داشت.
وی با اشاره به نقش ویژه طلاب در برقراری نظم و امنیت مراسم نیمه شعبان سال گذشته، تصریح کرد: با توجه به این تجربه خوب استفاده از این ظرفیت برای ایام نیمه شعبان امسال نیز کمک زیادی به برقراری نظم و امنیت می کند.
سیار همچنین با اشاره به حضور نیروهای بسیجی در پارکینگ ها و پارکسوارهای مسجد مقدس جمکران با تاکید بر اینکه وجود این نیروها موجب کاهش قابل توجه سرقت شد، تصریح کرد: شهرداری امسال نیز باید مسئولیت تامین امنیت پارکینگ های جمکران را به بسیج واگذار نماید.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه شرکت مخابرات قم نسبت به برقرار بودن ارتباط تلفن های همراه در این ایام، خاطرنشان کرد: سال گذشته قطع ارتباط و آنتن دهی نامطلوب تلفن های همراه در محدوده جمکران مشکلات زیادی را برای زائران به همراه آورد.
وی با تاکید براهمیت برنامه های فرهنگی در این ایام، گفت: برنامه های فرهنگی باید علاوه بر داخل مسجد مقدس جمکران در محیط پیرامونی آن از جمله پارکینگ ها و پارک سوارها نیز انجام شود.
فرماندار قم همچنین با اشاره به معضل هجوم ملخ ها به شهر قم در اواخر بهار هر سال، تصریح کرد: سال های قبل وجود تعداد زیادی ملخ در جمکران موجب آزار و اذیت مردم شده بود، از این رو با توجه به تاثیرات روانی این موضوع باید در این زمینه اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
وی بیان داشت: برخی نقاط استان بویژه حسین آباد میش مست به عنوان کانون اصلی وجود ملخ ها باید مورد پایش و سم پاشی قرار بگیرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در این جلسه با بیان اینکه همه ساله در نیمه خردادماه ما شاهد هجوم ملخ از کشورهای عربی و منطقه خلیج فارس به داخل کشور هستیم، افزود: علاوه بر آن به دلیل شرایط خشکسالی ملخ های بومی نیز از سمت بیابان به داخل برخی از شهرها هجوم می آورند.
محمد رضا طلایی با بیان اینکه امسال به دلیل بارندگی های خوبی که انجام شده احتمال این مساله بسیار کم است، یادآورشد: تاکنون گزارشی مبنی بر احتمال هجوم ملخ ها از منطقه خلیج فارس به داخل کشور در این مقطع زمانی اعلام نشده است.
دبیرکمیته تنظیم بازار و ارزاق عمومی ستاد تسهیلات زائران نیمه شعبان همچنین با اشاره به برنامه ریزی هایی که برای تامین ارزاق عمومی زائران در این ایام شده است، گفت: برای دسترسی آسان به نان به همه نانوایی ها بویژه آنهایی که در هسته مرکزی شهر و مسیر عبور زائران قرار دارند، خواسته شده تا ساعت پخت خود را افزایش دهند.
وی همچنین با بیان اینکه در راستای تامین گوشت مصرفی زائران کشتارگاه های استان کشتار را به صورت دو روزه انجام خواهند داد، افزود: هیچ مشکلی برای تامین گوشت سفید و قرمز وجود نخواهد داشت.
مدیرکل مدیریت بحران و مسئول کمیته امداد و نجات ستاد مذکور نیز در ادامه جلسه گفت: این کمیته متشکل از دستگاه های مختلف شامل حمل و نقل پایانه ها، اورژانس، هلال احمر،آتش نشانی، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، پزشکی قانونی، انتقال خون، مرکز بهداشت، حفاظت محیط زیست، پلیس راه، راهنمایی رانندگی و هواشناسی با برگزاری دو جلسه ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت فعالیت خود در سال های قبل تدابیر لازم جهت خدمت رسانی به زائران نیمه شعبان را اتخاذ نموده است.
وی گفت: طرح امداد و نجات استان ویژه نیمه شعبان از 31 اردیبهشت ماه درمسجد جمکران، محیط اطراف و کلیه مسیرهای مننتهی به این مکان مقدس آغاز خواهد شد.
محسن اوروجی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته جهت برگزاری مانور عملیاتی طی هفته جاری تصریح کرد: در این ایام علاوه بر آماده باش 6 بیمارستان و مرکز خدمات درمانی قم، 12 اکیپ بهداشتی خدماتی سیار و همچنین بیمارستان صحرایی با همکاری هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی به صورت کامل استقرار پیدا خواهند کرد.
وی با اشاره به استقرار 6 اتوبوس آمبولانس در مقابل درب های ورودی جمکران از هماهنگی های انجام شده با استان های همجوار برای پوشش امدادی محورهای منتهی به قم خبر داد، و تصریح کرد: تمامی وسائل و تجهیزات ایمنی موجود در جمکران مورد بازدید قرار گرفته است.
معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم نیز با بیان اینکه این مجموعه از حدود دو ماه قبل عملیات پذیرایی از زائران نیمه شعبان را در قالب کمیته های گوناگون ایمنی، روابط عمومی، نظم و انضباط شهری، فرهنگی، زیباسازی، اجرایی، آمار و اطلاعات آغاز کرده است، گفت: برای این ایام 12 پارکسوار به مساحت 140 هکتار پیش بینی شده است.
سید امیر سامع همچنین با اشاره به انجام عملیات تسطیح پارکسوارها با همکاری شهرداری های مناطق 8 گانه و شهرهای تابعه، تصریح کرد: برقراری راه های دسترسی، منظم شدن ورودی خروجی و حدود و ثغور پارکینگ ها، نصب سرویس بهداشتی و رو شویی و همچنین مخازن آب و فاضلاب ها، علائم راهنمایی مسیر در منطقه 5 و اطراف مسجد جمکران از عمده ترین اقدامات صورت گرفته است.
وی همچنین پیش بینی اتوبوس و وسیله رفت و آمد، فضاسازی شهری و همچنین برگزاری مانور آتش نشانی را از دیگر اقدامات شهرداری برای نیمه شعبان ذکر کرد، و افزود: بحث آماده سازی پارکینگ 4 جمکران از کارهایی بوده که با جدیت مورد پیگیری قرار گرفته است.
وی افزود: با توجه به ضرورت مسطح کردن و کف سازی همه پارکینگ ها و پارکسوارها به منظور جلوگیری از گرد و غبار، افزود: این اقدام باید از طریق روش های مختلف بویژه پاشیدن مالچ انجام شود، که همکاری دستگاه های مربوطه نقش مهمی در این خصوص دارد.
دبیر کمیته حمل و نقل و کنترل ترافیک استان قم نیز با بیان اینکه کلیه پارکینگ ها و پارکسوارهای پیش بینی شده از سوی شهرداری گنجایش پارک 25 هزار دستگاه سواری و 2 هزار دستگاه اتوبوس را دارد، تصریح کرد: رانندگان اگر در پارک خودروی خود رعایت نظم را داشته باشند، ظرفیت موجود پاسخگوی کلیه وسائل نقلیه زائران خواهد بود.
محمد وحید مقدم همچنین با اشاره به آغاز طرح ویژه و فوق العاده پلیس راهور استان برای مدیریت ترافیک در 24 ساعت قبل از نیمه شعبان، تصریح کرد: نصب بنرهای علائم راهنمایی رانندگی و تابلوهای هدایت شونده در مسیرهای منتهی به جمکران از اقدامات این کمیته برای این ایام به شمار می رود.
وی همچنین با اشاره به پیش بینی وسایل نقلیه عمومی درون شهری مورد نیاز شامل اتوبوس و تاکسی جهت نقل و انتقال شهروندان و زائران، تصریح کرد: مسیر همه وسایل نقلیه عمومی از طریق بلوار پیامبر اعظم تعریف شده تا تراکم و ازدحام کمتری را در سطح شهر شاهد باشیم.
مدیرکل امنیتی استانداری و دبیر کمیته امنیت ستاد تسهیلات زائران نیمه شعبان نیز با ارائه گزارشی از تدابیر و اقدامات امنیتی تعیین شده، تصریح کرد: در راستای حفاظت اشیاء و اموال زائران بنرهایی حاوی هشدارهای پلیس تهیه و در قسمت های مختلف مسجد نصب شده است، و علاوه بر آن بروشورهایی نیز در برگیرنده همین مطالب بین زائران توزیع می شود.
حسین امیری با بیان اینکه هشدارهای پلیس از طریق پیامک نیز برای زائران و نمازگزاران ارسال می شود، تا کنترل و کاهش سرقت بیشتری را داشته باشیم، تصریح کرد: به منظور کنترل دستفروشان یک رینگ امنیتی را در اطراف مسجد مقدس جمکران تعریف کردیم، که به موجب آن هیچ دستفروشی حق تجمع در آن را ندارد.
وی با تاکید بر نظارت بیشتر بر روی دستفروشان اطراف مسجد مقدس جمکران، گفت: بسیاری از این دستفروشان از شهرهای دیگر به قم می آیند، لذا هیچ کدام از آنها بدون هماهنگی با نیروی انتظامی نمی توانند اقدام به فروش اقلام خود نمایند.
7403/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرماندارقم: از ظرفیت نیروهای بسیجی درتامین امنیت جمکران استفاده شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X