رئیس سازمان امور اراضی کشور: نباید به بهانه شهرسازی، باغستان ها را تخریب کرد

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری، قباد افشار عصر چهارشنبه در این دیدار افزود: نباید به بهانه اجرای پروژه های شهرسازی و جاده سازی عامل تخریب باغستان ها و اراضی کشاورزی باشیم، چرا که باغستان های سنتی میراث طبیعی ما هستند.
وی اظهار کرد: تخریب باغستانهای سنتی قزوین به صرف ساخت و ساز و تغییر کاربری خیانتی آشکار است که باید با متخلفین برخورد قانونی کرد تا بتوانیم اراضی کشاورزی را صیانت کنیم.
رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بیش از 12هزار هکتار از باغ های استان تهران تخریب شده و این گونه تخریب ها را در استان ها و شهرستان ها نیز شاهد هستیم.
افشار تصریح کرد: استان قزوین با توجه به بستر مناسب و ظرفیتهایی که دارد می تواند به عنوان پایلوت اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی انتخاب شود.
وی از رئیس سازمان جهادکشاورزی و مدیر امور اراضی استان خواست تا در سفر هیات دولت به استان قزوین، اسناد اراضی کشاورزی در این استان صادر و تحویل کشاورزان شود.
رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه هیچ منعی در خرد شدن و سند دار شدن اراضی وجود ندارد، اظهار کرد: هماهنگی امور کار خیلی دقیقی است و باید دستگاهها با هم هماهنگ باشند تا کارها سریع پیش برود.
وی از سند دار کردن زمین های کشاورزی در سال جاری خبر داد و بیان کرد: حفاظت از باغستانها مقوله ای بسیار جدی است و نسبت به تخریبی که در حال شکل گیری است دغدغه و نگرانی داریم .
افشار از باغداران و سازمان های مردم خواست که صیانت از باغات بیشتر کوشا باشند و در ادامه گفت: رویکرد شهرداریها رویکرد حفاظت از باغها نبوده و راه اندازی شرکت آسفالت، و دپوی زباله ها در میان باغستانهای سنتی نیز امر اشتباهی است که باعث تخریب بیشتر باغات می شود.
استاندار قزوین نیز در این دیدار گفت: مدل حفظ باغستان ها باید متناسب با شرایط روز باشد.
فریدون همتی اظهار کرد: توسعه تعاونی های مسکن و گسترش روند شهرنشینی دوعامل اصلی در تخریب باغستان ها در جامعه امروز هستند.
وی اظهارکرد: توسعه شهرها و ساخت و سازها باعث شده که با تهدید و تخریب زمین های کشاورزی و باغستان ها مواجه شویم.
استاندار قزوین از باغستان ها به عنوان میراث گذشتگان که حکم ریه و کمربند سبز شهرها را ایفا می کنند، یاد کرد و گفت: ضرورت دارد در حفظ و صیانت از این میراث گرانبها و ارزشمند برنامه ریزی و تلاش شود.
همتی از مخالفت مدیریت ارشد استان با احداث بیمارستان 700 تختخوابی در محدوده باغستان ها خبر داد و اظهار کرد: اراده مدیریت استان بر حفظ باغستان ها است و در این زمینه اجازه تخریب حتی یک وجب از باغستان را نخواهیم داد.
وی تصریح کرد: البته این به مفهوم مخالفت با توسعه شهرنشینی نیست و حتی مدل محافظت از باغستان ها باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که متناسب با شرایط و اقتضائات روز باشد.
استاندار قزوین اظهار کرد: اگر امکانات و تسهیلات جدیدی در باغستان ها فراهم نشود با تهدید بیشتر باغستان ها مواجه خواهیم بود و لازم است در زمینه موضوعاتی از قبیل آب، برق، راه و تامین امنیت در باغستان ها برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.
همتی با تاکید بر لزوم ایجاد انگیزه در صاحبان و مالکان باغستان های سنتی برای صیانت و حفاظت از این باغستانها عنوان کرد: باید شرایط و امکاناتی از نظر ساخت و ساز در باغستان ها فراهم شود که انگیزه باغداران را برای احیاء و حفظ این باغستان ها بیشتر کند.
وی در پایان از افزایش پرونده های دادگستری در زمینه اراضی کشاورزی و باغستان های سنتی خبر داد و تصریح کرد: باید در این حوزه روان سازی و شرایط را تسهیل کرد تا روزنه و فرصت تخلف و تخریب باغات فراهم نشود.
3013/ 6128

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس سازمان امور اراضی کشور: نباید به بهانه شهرسازی، باغستان ها را تخریب کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X