مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد روند افزایشی دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، داوود کریمی عصر چهارشنبه در نشست شورای بانک های کهگیلویه و بویراحمد افزود: یکی از دغدغه های اصلی در این استان مطالبات معوق بانکی بوده و در سال های اخیر نیز به گره کور اقتصادی در استان تبدیل شده است.
وی بیان کرد: تاکنون تلاش ها و اقدام های لازم برای کاهش مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده و در آینده نیز با جدیت ادامه می یابد.
کریمی اظهار کرد: وجود مطالبات معوق بانکی قدرت پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد به متقاضیان را کاهش داده و روند تولید، اشتغال و رونق اقتصادی به ویژه در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات این استان را نیز کند کرده است.
وی عنوان کرد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ سود پایین در سال های گذشته از عوامل موثر در افزایش مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد است.
کریمی با اشاره به وجود یک شعبه رسیدگی به مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد، ابراز داشت: در صورت امکان شعبه های دیگری در استان تاسیس و راه اندازی شود تا روند پیگیری اینگونه پرونده ها شتاب گیرد.
وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد در زمینه میزان مطالبات معوق بانکی رتبه چهارم را در کشور دارد، خواستار تشکیل کارگروه وصول مطالبات معوق بانکی در این استان شد.
کریمی افزود: تشکیل این کارگروه موجب کسب نتایج بهتر در زمینه بررسی و پیگیری پرونده های بدهکاری بانکی در کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد.
رئیس سازمان بازرسی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با اشاره به برخی دلایل وجود مطالبات معوق بانکی در این استان، افزود: بازپرداخت نکردن تسهیلات بانکی در استان به یک فرهنگ بین مردم تبدیل شده است.
سید مهدی تقوی افزود: این امر به تازگی شامل مشتریان خوش حساب بانک های کهگیلویه و بویراحمد نیز شده و دلیل اصلی آن تفاوت قائل نبودن متولیان امر بین افراد خوش حساب و بد حساب بانکی در استان است.
وی با اشاره به دستگیری چند نفر از مدیران عامل بانک ‌های کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: بازداشت این افراد به دلیل واریز مبلغ 20 میلیارد ریال به حساب یک بانک خصوصی بوده است.
تقوی اظهار کرد: ایجاد شعبه های جدید برای رسیدگی به پرونده های مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد دارای محدودیت هایی است و امکان آن چندان وجود ندارد.
وی عنوان کرد: بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد هنگام پرداخت تسهیلات به افراد متقاضی دقت لازم را در پذیرش وثیقه ها و تضمین ها داشته باشند.
تقوی ابراز داشت: از بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد انتظار می رود در پرداخت تسهیلات کلان نیز همچون وام های خرد و کوچک سخت گیری و اعمال قانون کنند.
وی افزود: مساله مهم بررسی اهلیت و توان مالی متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی بیش از پیش از سوی بانک های عامل کهگیلویه و بویراحمد جدی گرفته شود.
تقوی گفت: نظارت بیشتری بر نحوه هزینه شدن تسهیلات بانکی در کهگیلویه و بویراحمد شود.
رئیس امور شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: مهمترین دلایل وجود مطالبات معوق بانکی در استان شامل نبود توان مالی در برخی مجریان طرح های اقتصادی، نداشتن اهلیت عده ای از متقاضیان، ارائه وثیقه ها و تضمین های اجاره ای از سوی برخی افراد و نظارت ناکافی بر استمرار فعالیت واحدهای تولیدی و اقتصادی دریافت کننده تسهیلات بانکی است.
الله داد محمدی افزود: کهگیلویه و بویراحمد به دلیل کمتر توسعه یافتگی دارای شرایط خاص اقتصادی است و باید بیش از پیش مورد حمایت مسئولان کشوری قرار گیرد.
وی بیان کرد: باید برای بدهکاران بانکی کهگیلویه و بویراحمد محدودیت هایی در زمینه ارائه خدمات از سوی دستگاه های مختلف اجرایی این استان اعمال شود.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه سه بانک صنعت و معدن، کشاورزی و ملی دارای مطالبات معوق بانکی بیشتری نزد مردم هستند، گفت: برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی این استان بیش از 10 سال است که از تسهیلات سرمایه در گردش این بانک استفاده کرده و قرار بود این تسهیلات را ظرف یک سال پرداخت کنند در حالی که تاکنون چنین امری انجام نشده است.
علی احمدی افزود: برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی کهگیلویه و بویراحمد که از تسهیلات این بانک استفاده کرده اند هیچگونه تولیدی نداشته و نباید به آنها دوره استمهال داده شود.
وی با اشاره به اینکه اهلیت سنجی متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی از وظایف اصلی بانک ‌هاست، بیان کرد: اجازه کافی به بانک ‌ها برای اهلیت سنجی مشتریان داده نمی ‌شود.
7535/6162

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مطالبات معوق بانکی در کهگیلویه و بویراحمد روند افزایشی دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X