اجرای نظام ریاستی در ترکیه با خونریزی همراه خواهد بود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت دیلی، «کمال قلیچدار اوغلو» رئیس حزب جمهوری خلق که بزرگترین حزب مخالف ترکیه می باشد با انتقاد از نظام ریاستی مد نظر حزب حاکم عدالت و توسعه گفت اجرای چنین نظامی نمی تواند بدون خشونت انجام پذیرد.

وی گفت: چنین نظام ریاست جمهوری را بدون خون ریزی نمی توان بر روی کار آورد.

وی گفت در قانون اساس یفعلی هیچ پست و مقامی نمی تواند به قوه قانئن گذاری ترکیه دستور دهد و اگر بخواهیم قانون اساسی جدید بنویسیم باید همین چیزها نوشته شوند.

قلیچداراوغلو در ادامه گفت: این دستورات را چگونه می توان داد؟ آنها می گویند قوانین باید عوض شوند اما قوانین کودتا باید باقی بمانند. برای چه؟

وی گفت: آنها می خواهند نظام ریاست جمهوری بر سر کار بیاوند که در آن یک نفر صحبت کند و کل مردم ترکیه ساکت باشند. در این سیستم یک نفر حرف خواهد زد و قضاوت خواهد کرد و بر اساس آن تصمیم گیری خواهد کرد. در این سیستم یک نفر صحبت خواهد کرد و لیست قانونگذاران هم توسط وی تهیه خواهد شد. چنین سیستمی را نمی تواان به ترکیه تحمیل کرد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند با برکناری احمد داود اوغلو از قدرت راه برای اینکه اردوغان ببتواند نظام پارلمانی این کشور را به نظام ریاست جمهوری تغییر دهد تسهیل شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجرای نظام ریاستی در ترکیه با خونریزی همراه خواهد بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X