رئیس دانشگاه بیرجند: آماده پذیرش دانشجویان افغان هستیم

خلیل خلیلی روز چهارشنبه در دیدار « جوانا ناتان» (Joanna Nathan) رئیس دفتر کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان (یوناما) در ایران با وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با این کشور همسایه مشترکات زیادی دارد که این مشترکات سبب تعامل و ارتباط بیشتر این دو کشور با یکدیگر شده است.
وی با بیان اینکه تاریخ، فرهنگ و تمدن دو کشور مشترک است، گفت: مسئولان فرهنگی با استفاده از این اشتراکات می توانند با همکاری و همدلی زمینه های رشد و گسترش فرهنگی را فراهم کنند.
وی بیان کرد: ایرانیان و افغانها به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار و صحبت کنند زمینه مناسبی برای توسعه صلح و دوستی بین دو کشور است.
وی به 465 کیلومتر مرز مشترک ایران با افغانستان در خراسان جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: از پذیرش دانشجویان افغان در دانشگاه بیرجند استقبال می کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر 67 دانشجوی افغان در این دانشگاه در حال تحصیل هستند همچنین برای ادامه همکاری و ایجاد فرصت های مطالعاتی سال 94تفاهم نامه همکاری با دانشگاه بامیان افغانستان امضا شده است.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به فعالیت های این مرکز آموزش عالی در استان، یادآور شد: این دانشگاه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی در امر گسترش آموزش عالی در منطقه شرق کشور نقش برجسته و ارزنده ای دارد.
خلیلی ادامه داد: این دانشگاه علاوه بر نقش آفرینی در تاسیس دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی در مرکز استان کمک کرد تا این شهر تبدیل به شهر دانشگاهی شود.
وی افزود: دانشگاه بیرجند به توسعه آموزش عالی در استان و تاسیس دانشکده های اقماری در شهرستان های استان مبادرت کرده است، طوریکه در حال حاضر 11 دانشکده در استان در حال فعالیت است.
در حال حاضر حدود 12 هزار دانشجو، 331 عضو هیات علمی در 10 کد رشته کاردانی، 116 کد رشته کارشناسی، 152 کد رشته ارشد و 33 کد رشته دکتری تخصصی در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.
در این دیدار خانم ناتان در مورد فعالیت های دفتر کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان مطالبی را بیان کرد.
به گفته وی این دفتر بیشتر به مسائل سیاسی در افغانستان توجه دارد.
هدف از دعوت ناتان به بیرجند معرفی ظرفیت ها و توانایی های خراسان جنوبی از طریق سازمان های بین المللی است.
وی در این سفر دو روزه با ظرفیت های علمی و فرهنگی ،ظرفیت های اقتصادی، آموزشی و پزشکی استان آشنا شد
یز معرفی خواهد شد.
دفتر یوناما از سال 2001 تاسیس شد و اکنون بعد از گذشت 15 سال 12 شعبه در داخل افغانستان، پاکستان و تهران دارد.
این دفتر در بیشتر استان های افغانستان از جمله فراه که در همسایگی خراسان جنوبی قرار دارد فعالیت می کند.
ناتان همچنین امروز با کاظم قائمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی بیرجند دیدار کرد، مسئولان این دانشگاه از حضور خبرنگاران در این دیدار عذر خواهی کردند.
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس دانشگاه بیرجند: آماده پذیرش دانشجویان افغان هستیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X