تشکیل دبیرخانه "تاریخ شفاهی هنر" در اصفهان/احیای هنرها و صناعات ایرانی اسلامی

نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی نخستین همایش بین‌المللی "هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی با تأکید بر احیای "هنرهای رو به فراموشی" با حضور مدیران و مسئولان استانی، بخش خصوصی و فعالان صنایع‌دستی در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، نخستین همایش "هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی با تأکید بر هنرهای رو به فراموشی" ظهر امروز با حضور مدیران و مسئولان استانی، بخش خصوصی و فعالان صنایع‌دستی در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

رئیس دانشگاه اصفهان و دبیر عالی نخستین همایش بین‌المللی "هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی با تأکید بر هنرهای رو به فراموشی" در این همایش اظهار داشت: به دنبال اعتلا و احیای هنرهای دستی و سنتی رو به فراموشی و ارتقای جایگاه هنرمندان، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگ ایران اسلامی، دانشگاه اصفهان را برای برگزاری این همایش انتخاب کرد که فعالیت‌ها از 2 سال پیش آغاز شد و نشست‌های تخصصی آن نیز در دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد.

دبیرخانه دائمی "تاریخ شفاهی هنر" در اصفهان تشکیل شود

هوشنگ طالبی بیان کرد: این همایش در 3 محور تخصصی تکریم از چهره‌های ماندگار هنر؛ جشنواره فیلم و عکس هنرهای رو به فراموشی و کارگاه‌های زنده هنری احیا‌گران جوان کار خود را آغاز کرد که بیش از 432 عکس و 38 فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و قرار است این آثار در حوزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته شود.

وی افزود: هم‌چنین کارگاه زنده هنری احیاگران جوان نیز با رویکرد معرفی هنرهای در معرض فراموشی در سرای اسپادانا واقع در میدان نقش جهان برپا می‌شود و قرار است از 32 هنرمند چهره ماندگار نیز تجلیل شود.

رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به تاریخ شفاهی هنر گفت: قرار است دبیرخانه دائمی "تاریخ شفاهی هنر در اصفهان" تشکیل شود که این مهم می‌تواند جایگاه هنر و هنرمندان را در استان ارتقا دهد.

ضرورت حفظ و اعتلای هنرها و صناعات رو به فراموشی

رئیس دانشگاه هنر اصفهان و دبیر علمی نخستین همایش "هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی با تأکید بر هنرهای رو به فراموشی" نیز اظهار داشت: صناعات ایرانی اسلامی به عنوان پدیده‌های ارزشمند در طول تاریخ قلمداد می‌شوند که با گونه‌های مختلف تصویری و تزئینی حضوری منحصربه‌فرد داشته‌اند و ما امروز میراث‌دار هنرها و صناعات گذشته هستیم.

مصطفی کیانی با بیان اینکه تعدادی از این هنرها همچنان حضوری هنر و کاربردی در زندگی امروز دارد، گفت: بخشی از این هنرهای نیز در هماورد دنیای مدرن حضور کاربردی خود را از دست دادند اما به‌صورت تزئینی هنوز ماهیت خود را حفظ کردند اما بخشی از این هنرها چندان حضور فعال  معنادار نداشته و فراموش شدند.

وی با بیان اینکه توجه، حفظ و اعتلای هنرها و صناعات رو به فراموشی یک ضرورت محسوب می‌شود که حمایت و حفاظت از این هنرها را می‌‌تواند آن‌ها را احیا کند، تصریح کرد: در این همایش فراخوان مقاله با موضوعات ارزش‌های دینی و هویتی، آموزش و کارآفرینی و اقتصاد و فرهنگ هنر داده شد که بیش از 354 مقاله به دبیرخانه ارسال و درنهایت 210 مقاله پذیرفته شد.

شمس اردکانی، دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر احیای هنرها و صناعات ایرانی اسلامی اظهار داشت: ایران کشوری پهناور و پرآوازه است که تمدن بزرگ آن به هزاره‌های قبل برمی‌گردد و بعد از ظهور اسلام هیچ کشوری به قدرت ایران اسلامی در زمینه علم و هنر ظاهر نشده است.

به گزارش تسنیم، در حاشیه این همایش نمایشگاهی از هنرهای رو به فراموشی که توسط هنرمندان اصفهان احیا شده بود، به نمایش گذاشته شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشکیل دبیرخانه "تاریخ شفاهی هنر" در اصفهان/احیای هنرها و صناعات ایرانی اسلامی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X