ملت‌های منطقه در حال مبارزه با طرح «سایکس‌-پیکو 2» هستند

کمیل حبیب رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اللبنانیة می‌گوید که گروه‌های تروریستی داعش و النصره که از سوی غرب و با حمایت اسرائیل در منطقه ایجاد شده‌اند، در تلاش هستند تا با نابود کردن زیرساخت‌ها و نهادهای دولتی، کشورهای منطقه را تجزیه کنند.

دکتر «کمیل حبیب»، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اللبنانیة، در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم با اشاره به برگزاری نشست هم‌اندیشی نخبگان و اساتید دانشگاه‌های ایران و جهان عرب با عنوان «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» می‌گوید که برگزاری گفتگوهای و تعامل بین افراد، گروه‌ها و دولت‌های مختلف و در تمامی سطوح، چه رسمی و چه غیر رسمی همواری امری ضروری است.

به گفته وی «در این کنفرانس ما شاهد گفتگوها، تعاملات و سخنرانی‌های آکادمیک بین تعدادی از دانشگاه‌هیان جهان عرب و ایران بودیم. در حالی که بسیاری ادعا می‌کنند که اختلافات بزرگی بین ایران از یک طرف و جهان عرب از طرف دیگر وجود دارد؛ اما باید به این نکته اشاره کرد که ایران از آرمان فلسطین دفاع می‌کند، ایران همچنین از دولت‌ها و ملت‌های عرب در مقابل تروریسمِ منشاء گرفته از القاعده و سازماندهی شده از سوی صهیونیست‌ها، دفاع می‌کند. به این ترتیب می‌توان گفت که جهان عرب و ایران در وهله اول در قضیه فلسطین می‌توانند زمینه مشترکی را داشته باشند، علاوه بر آن هر دوی ما در حال مبارزه با تروریست‌ها، شامل داعش و النصره، هستیم. در کنار آن ما همگی باید به فکر پیشرفت و ترقی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشیم».

این استاد حقوق و علوم سیاسی لبنانی با اشاره به اینکه ایران، ملت و کشوری بزرگی است و تاریخ و تمدنی عظیمی در تمامی ابعاد حیات بشری، از جمله در ادبیات، شعر و اقتصاد دارد، تأکید می‌کند که «برای اعراب بسیار مهم است که زمینه‌های مشترکی را با ایران چه در سطح رسمی و دولتی و چه در سطح غیر رسمی پیدا کنند».

وی در ادامه با اشاره به پدیده تروریستی داعش می‌گوید که اندیشمندان و روشنفکران جهان عرب «داعش و النصره را به عنوان خطری برای عربیت و خطری برای تمامی اقلیت‌ها در خاورمیانه از جمله مسیحیان و مسلمانان می‌دانند».

دکتر حبیب می‌گوید: «از نظر ما داعش و النصره یک بازی نظامی برای حفاظت از اسرائیل و یک هرج‌ومرج برساخته در خاورمیانه است که در ابتدا از سوی دولت‌های متوالی ایالات متحده و به طور خاص در دوران مسئولیت کاندولیزا رایس (مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه پیشین آمریکا در دوران جورج بوش پسر) در این منطقه ایجاد شد. در این شرایط می‌توان گفت که ایجاد روابط حمایت‌گرانه‌ای با ایرانی‌ها و در مقابله با تروریست‌ها و مبارزه با آن‌ها برای اعراب ضرورت دارد، زیرا این امر هم برای مسلمانان و هم برای مسیحیان مهم است که گروه‌های تروریستی در سرزمین‌هایشان حضور نداشته باشند».

وی تأکید می‌کند که «گروه‌های تروریستی همچون داعش، عرب نیستند و هیچ ارتباطی با اسلام ندارند. این گروه‌ها تصویر اسلام را تخریب می‌کنند؛ اسلام، همچون مسیحیت، دین صلح است. آنچه که درباره آن صحبت می‌کنیم، تضاد منافع است. از یک طرف اسرائیل قرار دارد که فلسطین را اشغال کرده و دارای شدیدترین شکل و نوع تروریسم است و از النصره و داعش حمایت می‌کند تا دولت‌های عرب، و به طور خاص سوریه و عراق را نابود کند. بنابراین اشاره به این نکته مهم است که النصره و داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و هیچ رابطه‌ای با عربیت نیز ندارند».

این استاد حقوق و علوم سیاسی لبنانی بر این باور است که «این گروه‌های تروریستی از غرب به منطقه صادر شده و از سوی اسرائیل حمایت شده و هدف اصلی آن‌ها همانطور که دیده‌ایم نابودی زیرساخت‌ها و نهادهای دولتی است. هدف این کار تقسیم کشورهای خاورمیانه به دولت‌های خُرد، براساس طرح برنارد لوئیس در سال 2003، است. بنابراین ما در حال مبارزه با طرح «سایکس‌-پیکو 2» هستیم که النصره و داعش تلاش دارند تا آن را محقق کنند».

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اللبنانیة در ادامه با اشاره به اینکه «ما پیش از برخورداری از گفتگوهای عربی - ایرانی، نیازمند ایجاد گفتگوها و تعاملات عربی-عربی هستیم»، می‌گوید که در قبال بحران‌های منطقه خاورمیانه ما شاهد «دولت‌های ذی‌نفعی هستیم که طبق سازوکار و مقتضیات خود با یکدیگر تعامل و رابطه دارند، اما مردمان و ملت‌های منطقه در چارچوب گفتگوهای تمدن‌ها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، که از جمله می‌تواند در قالب ارتباطات متقابل و مبادله دانشجویان و اساتید تداوم یابد؛ و این نوع روابط است که به دولت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند زمینه‌های مشترکی را برای بهبود روابط دوجانبه بیابند. من فکر می‌کنم از سال 1979، از زمان تأسیس جمهوری اسلامی، ایران حامی آرمان اعراب بوده و با تروریسم مبارزه کرده و از مقاومت لبنان تحت هدایت سید حسن نصرالله حمایت کرده است. من فکر می‌کنم که در طولانی مدت هرچه هم که رخ بدهد، ایران و جهان عرب زمینه‌های مشترکی را خواهند یافت و نوعی از ائتلاف و اتحاد را در مقابل قدرت‌های برون‌منطقه‌ای برقرار خواهند کرد».

گفتگو از امیر خالقیان

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ملت‌های منطقه در حال مبارزه با طرح «سایکس‌-پیکو 2» هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X