نخستین مرکز مداخله در خانواده با حضور معاون قوه قضاییه در مشهد فعال شد

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در این مراسم گفت: مرکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق و عوارض آن در مشهد، نخستین مرکز در نوع خود است.
محمدباقر الفت افزود: وجود کارشناسان روانشناس، مددکار، حقوقی و مذهبی به صورت توامان در این مرکز می تواند هدایتگر و کمک خوبی برای زوجینی باشد که به رغم تقاضای طلاق هنوز راهی برای سازش و ادامه زندگی مشترک دارند.
معاون قوه قضاییه ادامه داد: این مرکز در مشهد می تواند الگویی برای سایر نقاط کشور باشد.
وی همچنین گفت: به دلیل آسیبهای فرهنگی وارد آمده در جامعه فعالیت مراکز مشاوره از نیازهای ضروری محسوب می شود.
الفت افزود: به موجب قانون جدید حمایت از خانواده قوه قضاییه مکلف شد در راستای حفظ کیان خانواده، مراکز مشاوره را در کنار تمامی دادگاههای خانواده ایجاد نماید.
وی نفس ایجاد مراکز مشاوره را کاهش طلاق و گرایش به سمت صلح و سازش اعلام و بیان کرد: در زمینه طلاقهای توافقی اظهارنظر کارشناسان مراکز مشاوره در صدور حکم نهایی امری لازم و مفید خواهد بود، آماده سازی و راه اندازی این مرکز با همین هدف محقق شده است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: در صورتی فعالیت مراکز مشاوره موثر خواهد بود که محتوای بنیادین ارائه مشاوره بر اساس اصول و بنیادهای نشات گرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی باشد و نه آموزه های غربی.
وی گفت: به همین دلیل طی دو سال گذشته در زمینه ایجاد الگوی این محتوا با مراکز دانشگاهی و سازمانهای مردم نهاد اقدامات لازم انجام شد که حاصل آن تهیه، تدوین و انتشار کتابی با همین محتوا است.

* روش کار مرکز مداخله در خانواده
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در این مرکز پذیرش زوجین در پی معرفی دادگستری(ویژه زوجین متقاضی طلاق توافقی) انجام می شود و سپس با ارزیابی اولیه از وضعیت، آنها به مراکز مشاوره بخش خصوصی معرفی می شوند.
حمیدرضا پوریوسف افزود: از مجموع 300 مرکز مشاوره و مددکاری فعال در مشهد 20 مرکز منتخب در قالب شش جلسه اقدام به ارائه مشاوره اجباری به زوجین می کنند.
وی ادامه داد: در صورت تاثیرات مثبت و افزایش امید به صلح در بین زوجین، آنان به سطوح بالاتر مشاوره معرفی و در جهت تلاش سازش نهایی و ادامه زندگی مشترک اقدام می شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در صورت عدم سازش زوجین و تایید کارشناسان مشاور مبنی بر آسیبهای شدید در صورت تداوم زندگی مشترک، زوجین به مرکز مداخله در خانواده ارجاع و در نهایت نظر کارشناسی به دادگاه جهت صدور حکم نهایی اعلام می شود.

* مداخله بعد از طلاق
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی 'مداخله در دوران بعد از طلاق' را از دیگر برنامه های در دستور کار اعلام و بیان کرد: اغلب زوجین آمادگی زندگی سالم بعد از طلاق را ندارند.
وی افزود: به همین خاطر آسیبهای متعددی آنان را تهدید می کند بنابراین افزایش توانمندی و آموزش این افراد برای مقابله با آسیبها ضروری است.
7496/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین مرکز مداخله در خانواده با حضور معاون قوه قضاییه در مشهد فعال شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X