لندن تهدید حملات احتمالی ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی را جدی گرفت

به گزارش ایرنا، سازمان اطلاعات داخلی انگلیس «ام آی 5» و پلیس این کشور اعلام کرده اند افزایش سطح هشدار امنیتی به دنبال تهدیدهای اخیر ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی صورت گرفته است.
منابع انگلیسی می گویند، مقامات ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) اخیرا هشدارداده اند که آماده برپایی جنگ علیه دشمن دیرینه شان (انگلیس) هستند.
«ام آی 5» سطح هشدار امنیتی در انگلیس را در دو صحنه تروریسم بین الملل و تروریسم مرتبط با ایرلند شمالی مورد توجه قرار می دهد.
«ترزا می» وزیر کشور انگلیس در خصوص افزایش سطح هشدار امنیتی تروریسم مرتبط با ایرلند شمالی گفت: این اقدام نشان دهنده استمرار تهدید از سوی جریان جمهوری خواه ایرلند است.
وی در اظهاراتی در نشست روز چهارشنبه مجلس عوام گفت که وزارت کشور انگلیس به منظور انجام اقدامات مناسب امنیتی برای مقابله با تهدیدات یادشده به طور نزدیک با پلیس و سایر دستگاه های مرتبط در حال همکاری نزدیک است.
سطح هشدار امنیتی تروریسم مرتبط با ایرلند شمالی در سال 2010 از حالت معتدل به قابل توجه افزایش یافت اما مجددا در سال 2012 به حالت معتدل کاهش یافت.
در حال حاضر سطح هشدار امنیتی ناشی از تروریسم بین المللی در انگلیس «شدید» است.
سطح هشدار تروریستی در انگلیس از آگوست سال 2014 میلادی به سطح 'شدید' ( سطح چهار از مجموع پنج سطح ) رسیده است که به این معنا است حمله تروریستی در این کشور به شدت محتمل است.
در صورتی که اوضاع امنیتی جزیره به بدترین حالت خود برسد، سطح هشدار امنیتی به سطح «بحرانی» می رسد و این بدان معناست که «وقوع یک حمله قریب الوقوع تروریستی انتظار می رود.»
سه مرحله پیش از وضعیت حاضر هشدار امنیتی عبارتند از :«کم»، «متوسط»و «قابل توجه».
اگر سطح هشدار امنیتی در درجه «کم» باشد، وقوع حمله غیرمحتمل است. در پله دوم یعنی در صورت قرار گرفتن درجه هشدار بر روی «متوسط»، وقوع حمله ممکن ولی باز هم غیرمتمل است. در حالت سوم نیز که وضعیت «قابل توجه» می شود، وقوع حمله «قویاً ممکن» می شود.
منابع پلیس انگلیس به دنبال یک سلسله انفجار در ایرلند شمالی هشدار داده بودند که 'تروریست های ارتش جمهوری خواه ایرلند' همزمان با یکصدمین سالگرد قیام عید پاک در ماه آوریل گذشته به دنبال حمله علیه نیروهای پلیس و نیروهای نظامی هستند.
نخستین جرقه های مبارزه برای استقلال ایرلند، در 24 آوریل سال 1916 میلادی ( در شروع هفته عید پاک) درحرکتی اعتراضی موسوم به 'قیام عید پاک' پدیدار شد.
منطقه ایرلندشمالی به مدت سه دهه ( 2000-1970) شاهد خشونت های گسترده سیاسی و فرقه ای میان اکثریت ناسیونالیست کاتولیک که به دنبال اتحاد ایرلندشمالی اند و پروتستان های حامی انگلیس که به دنبال باقی ماندن تحت لوای بریتانیا هستند، بود، که این خشونت ها در سال 1998میلادی در زمان حکومت تونی بلر، با امضای قرارداد صلح موسوم به ˈجمعه نیکˈ و ترک مبارزه مسلحانه توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند، تقریبا به پایان رسید.
اما فضای سیاسی ایرلندشمالی به رغم پایان درگیری های مسلحانه، همچنان میان جمهوری خواهان و طرفداران دولت مرکزی انگلیس موسوم به اتحادگرایان تقسیم شده است و این مساله سبب پیچیده تر شدن مسایل این منطقه شده است.
ایرلندشمالی واقع در شمال جزیره ایرلند در حال حاضر به همراه انگلیس، اسکاتلند و ولز کشور متحد پادشاهی و یا 'بریتانیا' را تشکیل می دهد.
اروپام**4**ن**1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لندن تهدید حملات احتمالی ارتش جمهوری خواه ایرلند شمالی را جدی گرفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X