روی زرد کتاب و حال نزار نشر افغانستان

محمد ابراهیم شریعتی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از نابسامانی های دنیای نشر و فرار کتابخوانان افغانستانی به سوی اروپا گله کرد.
مدیر موسسه انتشارات عرفان گفت:‌ در ایران تحصیل کرده ام و به دلیل نیاز مهاجران افغان به کتاب و خلاء فرهنگی حاصل از مهاجرت در امر نشر مشغول شدم.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص تعداد ناشران افغان در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: بیش از 400 ناشر در کشور افغانستان فعالیت دارند که توان پرداخت هزینه حضور در نمایشگاه را نداشتند.
شریعتی با بیان اینکه از ناشران افغان هیچ حمایتی نمی شود، گفت:‌ فروش نرفتن کتاب، نبود حمایت دولتی، مهاجرت نویسندگان و مترجمان زبردست و فضای جنگی حاکم باعث مغفول ماندن کتاب در افغانستان شده است.
مدیر موسسه انتشارات عرفان، با اشاره به مصیبت های 40 سال جنگ در افغانستان افزود: متولی آموزش و پرورش در کتاب افغانستان وزارت تعلیم و تربیت است که کارایی لازم را نداشته و در اثر سیاست زدگی اقدامی برای آگاهی بخشی مردم نمی کند.
وی افزود: صرف هزینه های نابجای آموزش و پرورش افغانستان، فعالیت های تعلیمی، تربیتی و فرهنگی را به صفر رسانده است.
شریعتی با بیان اینکه هر رشد فرهنگی را که شما از فرزندان افغان می بینید حاصل تلاش فردی آنان است، گفت:‌ سال 1929 میلادی، سال طلایی رشد فرهنگی افغانستان بود در سال 1371 شمسی مجاهدانی که حاکم شدند رشد فرهنگی کند شد و با آمدن طالبان نشر افغانستان به کلی از بین رفت.
رئیس انجمن ناشران و توزیع کنندگان کتاب افغانستان با اشاره به کتابشویی طالبان در سوم خرداد 1388 در مرز زابل افزود: طالبان کتاب های ارسالی مرا که یک میلیارد ریال ارزش داشت به رود هیرمند ریختند.
وی با بیان اینکه فرار جوانان افغان به اروپا حاصل جنگ و ناامنی است، افزود: میزان ارسال کتاب طی دو سال اخیر به یک چهارم کاهش یافته است.
رئیس موسسه انتشارات عرفان با اشاره به تلاش جوانان افغان گفت:‌ کتاب های مدیریت، جامعه شناسی، کلام، مقوله های نظری و فنی، علاقه مندان بیشتری در افغانستان دارد به طوری که 30 درصد از کتاب های ارسالی به افغانستان را کتاب های فنی تشکیل می دهند.
شریعتی با تقدیر از نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی ایران خاطرنشان کرد: سیستم آموزشی جمهوری اسلامی تنها نهادی است که خدمات یکسانی به ایرانیان و افغانی ها می دهد و فرقی بین آنان قائل نیست.
وی افزود: در چند سال اخیر همه مدیران موفق کشور افغانستان از دانش آموختگان دانشگاه های ایران بوده اند.‌ از سال 1368 تاکنون 200 اثر فاخر منتشر کرده ایم و حدود یکصد نفر از نویسندگان افغانی بدون چشمداشت با این موسسه همکاری دارند.
شریعتی با انتقاد از اختصاص ندادن بن یارانه کتاب به افغانستانی های مقیم ایرانی گفت:‌ این موسسه تاکنون از هیچ جایی یارانه دریافت نکرده است و هم اکنون نیز کتاب 12 جلدی شعر معاصر افغانستان را که هزینه چاپ آن 480 هزار ریال شده است به قیمت «همت عالی» در این نمایشگاه عرضه می کند.
فراهنگ**1293**3061**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روی زرد کتاب و حال نزار نشر افغانستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X