معاون استاندار خراسان جنوبی: وضعیت منابع آب استان به شدت بحرانی است

همایون نخعی نژاد روز چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب خراسان جنوبی با بیان اینکه نگاه مسئولان عالی به شرق کشور باید نگاهی امنیتی نه اقتصادی باشد افزود: از این رو تامین آب و فراهم کردن زیر ساخت هایی از جمله راه آهن برای این منطقه در جهت حفظ جمعیت، امری ضروری است.
وی با اشاره به حادثه فرونشست زمین بر اثر کاهش آب در سفره‌های آب زیرزمینی در منطقه سرایان گفت: این منطقه به لحاظ تامین آب به شدت دچار بحران هست که این مسئله یک هشدار جدی و ملی برای مسئولان است.
وی با بیان اینکه تامین آب شرب برای این منطقه بحرانی باید در اولویت نخست باشد یادآور شد: مطالعاتی کامل برای تامین آب شرب دشت های سرایان، خضری و بیرجند باید با جذب اعتبارات استانی و ملی در دستور کار قرار گیرد.
نخعی‌نژاد ادامه داد: طی دو سال گذشته اقدامات خوبی برای مدیریت منابع آبی استان با اختصاص اعتبارات سفر هیات دولت به خراسان جنوبی انجام شده که این امر صرفه جویی 25 میلیون مترمکعبی آب را طی سال 94 در پی داشت.
وی با اشاره به اینکه 92 درصد آب استحصالی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود گفت: صرفه‌جویی در این بخش به ویژه در دشت‌هایی که وضعیت بحرانی دارند باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی مدیریت منابع آب موجود را تنها راه برون ‌رفت از بحران آب استان در کوتاه مدت اعلام کرد و افزود: با توجه به روند خشکسالی ها باید وابستگی روستاییان به کشاورزی کاهش یابد تا بتوانیم در آینده معیشت آنها را به سمت شغل های جدید تغییر دهیم.
وی، انتقال آب به خراسان جنوبی را تنها راهکار رفع مشکل آب استان در بلندمدت دانست و یادآور شد: رسانه ها می توانند با مطالبه گری در مسئله تامین آب و اطلاع رسانی به رفع مشکل آب کمک کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه با افت آب در سفره دشت ها، کیفیت آب نیز کاهش می یابد افزود: در بحث آب شرب حدود 31 درصد هدر رفت آب در استان وجود دارد.
نخعی نژاد با بیان اینکه برای تامین آب روستاها چاره جز اجرای طرح های آبرسانی نیست گفت: با توجه به بحرانی بودن سه دشت بیرجند، سرایان و خضری، تامین آب در این مناطق باید در اولویت قرار گیرد.

** ضرورت نگاه ویژه مسئولان به خراسان جنوبی در تخصیص اعتبارات خشکسالی
فرماندار بیرجند هم در این جلسه با توجه به ادامه خشکسالی و بحران بی آبی در خراسان جنوبی خواستار نگاه ویژه مسئولان امر در تخصیص اعتبارات خشکسالی به استان شد.
علی ناصری ادامه داد: اجرای طرح های بلند مدت برای انتقال آب به استان باید هر سریعتر در دستور کار قرار گیرد و با توجه به روند خشکسالی تغییر اشتغال کشاورزان با جدیت دنبال شود.
وی اظهار کرد: پیش بینی شغل های جایگزین کشاورزی با اجرای مشاغل خانگی و صنایع دستی در روستاها می تواند در آینده جمعیت روستایی را حفظ کند.
فرماندار بیرجند بر لزوم به روز رسانی سند ملی آب استان به عنوان یک نقشه راه تاکید کرد و گفت: تغییر الگوی کشت به توجه به کمبود آب در استان یک ضرورت است که کشاورزان باید به این مساله مهم آگاهی پیدا کنند.
استاد گروه زمین شناسی دانشگاه بیرجند قبل از این در جلسه بررسی فرونشست زمین در شهرستان های فردوس و سرایان اعلام کرده بود، برداشت بیش از حد آب از سفره های زیرزمینی و چاه های دشت سرایان موجب ایجاد فرونشست در این منطقه شده که این امر مهم باید بطور ویژه مورد پیگیری قرار گیرد.
محمد مهدی خطیب افزود: شکاف های موجود در دشت فردوس و سرایان در حال حاضر به مناطق مسکونی نرسیده، اما باید این موضوع بطور ویژه پیگیری شود.
وی یادآور شد: فشرده شدن دشت چون بطور غیرمنظم در سطح دشت ایجاد می شود باعث ایجاد فرونشست در دشت می شود که این نشست خاک در بخشی از دشت سرایان شروع شده و به بخشهای دیگر در حال گسترش است و امکان گسترش آن در جاهای دیگر هم هست.
وی تصریح کرد: نمی توان بطور قطعی گفت که ممکن است این نشست به مناطق مسکونی برسد اما این امکان وجود دارد که منطقه مسکونی آیسک تحت تاثیر این فرآیند قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: راهکار فوری برای جلوگیری از گسترش این فرونشست جلوگیری از حفر بیش از حد چاه های زیرزمینی و استفاده بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی است.
به گفته حسین امامی، مدیر عامل آب منطقه ای خراسان جنوبی، دشت سرایان به عنوان بحرانی ترین دشت استان در حال فرونشست به علت خالی شدن سفره های آب زیرزمینی است که از سال 87 شاهد فرونشست دشت در این منطقه بودیم که هم اکنون به منطقه سه قلعه گسترش یافته است.
6054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون استاندار خراسان جنوبی: وضعیت منابع آب استان به شدت بحرانی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X