مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان: صنایع دستی جزو ارکان هویت کشور است

به گزارش ایرنا فریدون الهیاری روز چهارشنبه در نخستین همایش بین المللی' هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی _اسلامی' در اصفهان افزود: صنایع دستی بعنوان بخشی از هویت و فرهنگ و تمدن کهن ایرانی شناخته می شود.
وی گفت: پیشینه هنر و صنایع دستی اصفهان به هزاره های قبل باز می گردد.
الهیاری افزود: اصفهان با سابقه تاریخی بسیار طولانی یکی از مهمترین پایگاه ها و مهدهای تمدن بشری محسوب می شود.
وی گفت: حفظ و حراست از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران وظیفه و رسالت بزرگی برای ما محسوب می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با ارزشمند خواندن این همایش افزود: پیوند دانشگاه با بخش خصوصی و فعالان صنایع دستی در این همایش علمی و دانشگاهی بخوبی قابل مشاهده است.
الهیاری گفت: صنایع دستی با ارزش افزوده در اقتصاد ملی سهم بسیار بزرگی دارد.
وی دوره اسلامی را دوره شکوفایی و اوج هنر و صناعات در ایران توصیف کرد.
الهیاری با بیان اینکه در تمدن 'سِیَلک'(کاشان) می توان مهمترین دستاوردهای بشری را در عرصه هنر، نساجی و فلز یافت، اظهار کرد: نخستین جرقه های هنر 40 هزار سال پیش در غاره های قلعه 'بزی' مبارکه و تمدن سیلک کاشان زده شد.
وی گفت: در گذشته صنایع دستی در متن زندگی مردم قرار داشت و محصولات تولیدی هنرمندان مورد استفاده مستقیم مردم قرار می گرفت.
الهیاری گفت: باید سیاست و برنامه درستی برای حفاظت از صنایع دستی داشته باشیم.
وی گفت: تدوین فرهنگ نامه و دایره المعارف صنایع دستی اهمیت زیادی در حفظ و حراست میراث فرهنگی دارد.
الهیاری گفت: سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان اقدام به گردآوری و تدوین کلیه اسناد مربوط به صنایع دستی در این استان کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از برگزاری نشست شورای جهانی صنایع دستی به میزبانی اصفهان در مهرماه سالجاری خبر داد و گفت: بخش مهمی از این کار انجام شده است و امیدواریم بتوانیم این اسناد تدوین شده را تا مهر سالجاری عرضه کنیم.
الهیاری، برگزاری این اجلاس را موفقیت بزرگی برای استان اصفهان عنوان کرد و گفت: در ادامه موفقیت های دیپلماسی ایران در عرصه سیاسی، این اقدام در عرصه دیپلماسی فرهنگی هم موفقیت بزرگی برای ما محسوب می شود.
وی گفت: پس از ثبت اصفهان بعنوان شهر جهانی صنایع دستی، برگزاری نشست شورای جهانی صنایع دستی و رویدادهای مهم بین المللی فرهنگی فرصت بزرگی برای معرفی اصفهان از نظر صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه تهدید صناعات ایرانی سابقه طولانی دارد، افزود: صنایع و کالاهای تولیدی ماشینی رو به رشد خارجی تهدیدی برای بازار صنایع دستی محسوب می شود.
نخستین همایش بین المللی 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای رو به فراموشی' در دانشگاه اصفهان آغاز به کار کرد.
این رویداد فرهنگی با همکاری کمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان با هدف حفظ و اعتلای صناعات از طریق ارزش های دینی و هویت ملی، دانش مهارتی، کارآفرینی و اقتصاد هنر به مدت دو روز در حال برگزاری است.
در این همایش بین المللی استادانی از دانشگاه های آلمان و فرانسه نیز حضور دارند.
این همایش در سه محور 'هنر، ارزش های دینی، هویت ملی و نقش آن '،' آموزش و نقش آن در حفظ و احیای صناعات' و 'کارآفرینی و اقتصاد هنر و نقش آن در حفظ و احیای صناعات' و بر دو محور متفاوت آموزشی و عملی درباره هنر در حال برگزاری است.
صنایع دستی از قرن نوزدهم در اثر عدم توان رقابت با صنایع ماشینی، واردات بی رویه و کم توجهی در معرض تهدید جدی قرار گرفت .
بیش از 300 رشته صنایع دستی ثبت شده و شناخته شده در ایران وجود دارد که 196 رشته آن مربوط به استان اصفهان است.
دانشگاه هنر اصفهان بعنوان برترین دانشگاه هنر کشور دارای حدود سه هزار دانشجو و یکصد عضو هیات علمی است.
دانشگاه اصفهان نیز با 70 سال قدمت بعنوان یکی از دانشگاه های جامع کشور در رشته های علوم انسانی و علوم پایه دارای حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی است.
6027/7150

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان: صنایع دستی جزو ارکان هویت کشور است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X