معاون وزیر: مهارت آموزی دانش آموزان استثنایی مورد توجه قرار گیرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید قدمی روز چهارشنبه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه حرفه ای در مجتمع آموزشی شهید محبی با بیان اینکه معلولیت مشکل فرد نیست افزود: دانش آموزان با نیازهای ویژه همچون سایر دانش آموزان عادی از حق تحصیل برخوردارند و ما باید سیستم آموزش و پرورش را برای تحصیل و مهارت آموزی آنان متعادل کنیم.
وی با اشاره به مهارت آموزی پیش حرفه ای و حرفه ای دانش آموزان دوره متوسطه با نیازهای ویژه گفت: مهارت آموزی و کیفیت بخشی زندگی دانش آموزان استثنایی در حوزه های اقتصادی اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد.
قدمی با تاکید بر ایجاد اشتغال برای افراد با نیازهای ویژه افزود: آموزش و پرورش وظیفه آموزش مهارت های لازم به دانش آموزان استثنایی را برعهده دارد و ایجاد اشتغال در حوزه فعالیت های این نهاد نیست که اگر اشتغال برای افراد با نیازهای ویژه فراهم نشود، مهارت های آموخته شده این دانش آموزان ناکارآمد خواهد بود.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی کشور با تاکید بر توانمندی و مشتری مداری ضمن مهارت آموزی دانش آموزان استثنایی گفت: باید یک برنامه خوب برای مهارت آموزی این افراد فراهم کنیم و در این راستا آموزش های ضمن خدمت برای معلمان و مربیان برگزار شود تا آنان توانایی لازم را برای آموزش این دانش آموزان داشته باشند.
وی با اشاره به کیفیت بخشی آموزش های دانش آموزان استثنایی افزود: در حوزه مهارت آموزی باید کتاب های مفید متناسب با ویژگی های این افراد تولید شود.

*تشکیل تعاونی های کارگاهی ویژه دانش آموزان استثنایی
محسن غفوریان معاون برنامه ریزی، آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز در این آئین از تشکیل تعاونی های کارگاهی ویژه دانش آموزان استثنایی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این تعاونی ها با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش به زودی تشکیل شود.
وی بهبود وضعیت اشتغال دانش آموزان استثنایی را از جمله مزایای تعاونی های کارگاهی عنوان کرد و افزود: در این تعاونی های کارگاهی کارگران ماهر و نیمه ماهر و تعدادی از دانش آموزان حرفه ای متوسطه هم فعالیت می کنند و دوران کاروزی دانش آموزان استثنایی نیز در این کارگاه ها طی خواهد شد.
غفوریان با اشاره به ایجاد روحیه خودباوری در دانش آموزان استثنایی گفت: با آموزش های لازم توسط مربیان و معلمان متخصص، این دانش آموزان باید به این باور برسد که قادرند برخی امور حرفه ای را انجام دهد اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که تا چه حد خودباوری نسبت به دانش آموزان استثنایی در سطح جامعه ما دارای ارزش است.
غفوریان با تاکید بر حضور دانش آموزان استثنایی با کسب مهارت های لازم در بازار کار، افزود: ما به دنبال این هستیم که هر فردی با هر توانایی و دانش فنی بتواند کاری انجام دهد و کار تولیدی براساس کیفیت و ارزش به فروش برسد.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه حرفه ای گفت: این جشنواره ها فرصتی برای نشان دادن توانایی های دانش آموزان استثنایی است که با تولید محصولات با کیفیت، نگرش ها نسبت به دانش آموزان استثنایی و مهارت هایشان تغییر کند و این دانش آموزان نیز وارد بازار کار شوند.
معاون برنامه ریزی، آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تاکید بر ایجاد رویکرد شایسته محوری نسبت به دانش آموزان استثنایی افزود: در نخستین جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه حرفه ای 28 رشته مهارتی در حوزه های پوشاک، باغبانی، کمک کار لوله کش، رشته کمک کار خدمات اداری، رنگ کار ساختمان مورد توجه قرار گرفت.
وی توجه به توانایی های دانش آموزی و تفاوت های فردی آنان را از جمله رویکردهای نخستین جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه عنوان کرد و گفت: با برگزاری این جشنواره در تلاش برای آموزش های پودمانی هستیم که دانش آموزان استثنایی در یک حوزه خاص مهارت های لازم را کسب کنند و زمینه اشتغال برای آنان در کارگاه ها و در حرف خانگی ایجاد شود.
غفوریان افزود: براین اساس آموزش و پرورش تفاهم نامه هایی را با سازمان های فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منعقد کرده است.
به گفته وی بیش از یک هزار و 633 دانش آموز در پیش حرفه ای متوسطه و پنج هزار و 191 دانش آموز در دوره متوسطه حرفه ای تحصیل می کنند که باید امکانات و تجهیزات لازم را برای این دانش آموزان فراهم کنیم.
معاون برنامه ریزی، آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ایجاد فضاهای آموزشی، ابزارهای آموزشی و استانداردسازی و کیفیت بخشی آموزش دانش آموزان استثنایی را ضروری دانست و گفت: تاکنون 27 عنوان کتاب بریل برای مهارت آموزی دانش آموزان متوسطه آماده شده است.
در پایان این مراسم از برگزیدگان نخستین جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه حرفه ای با حضور مسئولان آموزش و پرورش استثنایی در مجتمع آموزشی شهید محبی تجلیل شد که از 20 استان شرکت کننده در رشته خیاطی، چهار استان و از 25 استان شرکت کننده در رشته مشبک بری، چهار استان برگزیده شدند.
نخستین جشنواره مهارتی کشوری دوره متوسطه حرفه ای در راستای ارتقای حرفه ای دانش آموزان با نیازهای ویژه و با هدف ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی جامعه نسبت به توانایی های افراد با نیازهای ویژه، حس خودباوری، رشد اعتماد به نفس این دانش آموزان در سطح کشور برگزار شد.
تهرام/7245//1348

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر: مهارت آموزی دانش آموزان استثنایی مورد توجه قرار گیرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X