استاندار اصفهان: صنایع دستی و گردشگری جزو محورهای توسعه استان است

به گزارش ایرنا، رسول زرگرپور روز چهارشنبه در آئین آغاز بکار همایش بین المللی 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای رو به فراموشی' که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، افزود: توسعه و ارتقای گردشگری و صنایع دستی بعنوان یکی از محورهای توسعه در برنامه چشم انداز 20 ساله این استان تعیین شده است.
وی اظهار کرد: بنابراین سرمایه گذاری در بخش میراث فرهنگی در راستای تحقق اهداف توسعه و پیشرفت استان ضروری است.
وی با استقبال از برگزاری این همایش در اصفهان تصریح کرد: برگزاری چنین گردهمایی ها و برنامه هایی کمک بسیاری به تحقق این هدف می کند.
استاندار اصفهان با بیان اینکه با برگزاری این همایش، برگ زرین دیگری به دفتر فرهنگ ایران و اصفهان افزوده می شود، گفت: لازم است در چنین همایش هایی با ارائه راهکارهای علمی، زمینه رفع چالش ها را فراهم ساخت.
زرگرپور افزود: جامعه صنایع دستی و هنرهای دستی ایران نیمی از صنایع دستی دنیا و اصفهان یک سوم آن را در خود جای داده است.
وی با اشاره به کسب عنوان های شاخص ایران و اصفهان در عرصه جهانی و انتخاب اصفهان بعنوان 'شهر جهانی صنایع دستی و خلاق' اظهار کرد: اصفهان امسال میزبان هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی است که بر اعتبار این شهر می افزاید.
وی با بیان اینکه ما در چند هفته اخیر میزبان 'جاکوب زوما ' رئیس جمهوری آفریقای جنوبی بودیم، خاطرنشان کرد: آقای زوما در پایان سفرش به اصفهان گفت در آثار صنایع دستی و میراث فرهنگی اصفهان دو موضوع شامل 'دین بزرگ' و 'فلسفه بزرگ' نهفته است.
وی با بیان اینکه سابقه صناعات ایران به هزاران سال قبل برمی گردد، گفت: این هنرها منجر به شکل گیری تمدن بزرگ ایرانی شد.
استاندار اصفهان افزود: با گسترش اسلام، ایرانیان این دین را پذیرفتند و نقش مهمی در اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی ایفا کردند که هنرمندان نیز با خلق آثار خردمندانه و با رنگ و بوی اسلامی در این زمینه سهم بسزایی داشتند و سفیر فرهنگی شدند.
وی ادامه داد: هنرمندان ایرانی در آن برهه از زمان، مرزهای سیاسی و جغرافیایی را درنوردیدند و بازارهای بزرگ اقتصادی را تصاحب و مردم علاقه مند از سراسر دنیا را مسحور خود کردند.
وی با بیان اینکه اسلام در سرزمین عرب متولد شد، تصریح کرد: اما فرهنگ اسلامی با زبان نرم و پر محتوای هنرمندان ایرانی، رشد و گسترش یافت.
زرگرپور با تاکید بر ضرورت حفاظت و صیانت از این هنرها گفت: برگزاری همایش بین المللی 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای رو به فراموشی' می تواند نقطه عطفی در حفاظت و صیانت از این مباحث کهن و بومی کشور باشد.
نخستین همایش بین المللی 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای رو به فراموشی' در دانشگاه اصفهان آغاز به کار کرد.
این رویداد فرهنگی با همکاری کمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان و با هدف حفظ و اعتلای صناعات از طریق ارزش های دینی و هویت ملی، دانش مهارتی، کارآفرینی و اقتصاد هنر به مدت دو روز در حال برگزاری است.
در این همایش بین المللی استادانی از دانشگاه های آلمان و فرانسه حضور دارند.
پیش از این، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان 14 اردیبهشت در نشستی خبری گفته بود: از مجموع 196 رشته شناخته شده صنایع دستی استان، 12 رشته در معرض فراموشی قرار دارد.
فریدون الهیاری افزوده بود: ماندگاری این تعداد از رشته های صنایع دستی در استان اصفهان، وابسته به یک استاد کار است.
به گفته وی، تاکنون 12 رشته صنایع دستی توسط سازمان میراث فرهنگی استان احیاء شده است در غیر این صورت امروز 24 رشته در معرض فراموشی قرار داشت.
صنایع دستی از قرن نوزدهم در اثر عدم توان رقابت با صنایع ماشینی، واردات بی رویه و کم توجهی در معرض تهدید جدی قرار گرفت .
بیش از 300 رشته صنایع دستی ثبت و شناخته شده در ایران وجود دارد که 196 رشته آن مربوط به استان اصفهان است.
ت/6027/3011

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار اصفهان: صنایع دستی و گردشگری جزو محورهای توسعه استان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X