زیباکلام: چرا هرگز از جلیلی سوال نشد؟ / رامین: هولوکاست را مطرح کردیم تا چرخ هسته‌ای بچرخد

محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در دولت احمدی‌نژاد و صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بعد از ظهر شنبه در دانشگاه اصفهان مناظره‌ای با عنوان «جریان‌شناسی سیاسی کشور» برگزار کردند.

به گزارش ایسنا، رامین در ابتدای این مناظره تصریح کرد: انقلاب اسلامی پدیده‌ای بود که با شعار اسلام و آرمان‌های توحیدی برای نجات بشریت شکل گرفت و مبنای آن از سال 1348 و با مباحث امام (ره) در نجف تحت عنوان حکومت اسلامی و ولایت فقیه مطرح شد.

وی با بیان اینکه از همان ابتدای انقلاب سه جریان انقلابی، غیر انقلابی و ضد انقلابی در کشور شکل گرفت، ادامه داد: غیر انقلابی‌ها همواره در همه زمان‌ها اکثریت را داشتند و یک مدل جریان سیاسی هستند که می‌خواهند مصالح زندگی و سیاست‌ را سوار بر موج همراهی کنند. نیروهای انقلابی همواره در اقلیتند و عده سوم ضد انقلابی بودند که یا از کشور رفته‌اند یا به غیر انقلابی تبدیل شده‌اند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در دولت احمدی‌نژاد ادامه داد: این سه گروه در زمان‌های مختلف اسامی مختلفی داشته‌اند و در همه قشرها این سه طیف حضور دارند. در دانشگاه، روحانیون، فرهنگیان، ‌اهل هنر و ... همواره این سه تقسیم‌بندی حضور داشته و یا اسم چپ و راست به خود گرفته‌اند و امروز هم با دو نام اصلاح‌طلبی و اصولگرایی مطرح می‌شوند.

در ادامه این مناظره، صادق زیباکلام اظهار کرد: امروز که در اردیبهشت 95 هستیم و در 37 سال گذشته اصرار زیاد برای به کار بردن اصطلاح چپ و راست و مستقل اشتباه است و همواره در گوش ما خوانده‌اند که این مفاهیم غربی است و اگر موضوعیتی داشته باشد به همان چارچوب جامعه غربی برمی‌گردد. سوال اینجاست که آیا این باور که در این 37 سال وجود داشته و می‌گویند به درد جامعه اسلامی ما نمی‌خورد خودشان رعایت کرده‌اند؟ آیا واقعا چپ و راست به درد جامعه ما نمی‌خورد؟ اعتقاد من این است که یکی از غلط‌ترین باورهای سیاسی، غربی دانستن این چپ و راست است. در حالی که موضوعیت چپ و راست به عنوان یک ابزار سیاسی در همه جهان کاربرد دارد و همه از آن استفاده می‌کنند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: اصطلاح چپ و راست از نیمه اول قرن نوزدهم و با پیدایش انقلاب صنعتی پا گرفته است که جریان چپ به لیبرالیسم نزدیک‌تر بوده و همواره طرفدار برابری، مساوات، برابری زن و مرد، آزادی اجتماعات و سندیکاها، طرفدار کارگران و تامین اجتماعی بوده است، در حالی که در طرف مقابل راستیان یا محافظه‌کاران قرار دارند که اقشار وابسته به دربار بودند و با انقلاب‌ها قدرت خود را از دست دادند.

وی افزود: چپ و راست ابزار خوبی برای شناسایی گروه‌های سیاسی کشور است. اگر بخواهیم مثال بزنیم من از همین اردیبهشت 95 شروع می‌کنم که اتفاقا تقسیم‌بندی چپ و راست به بهترین صورت در کشور انجام گرفته ولی عده‌ای هنوز اعتقاد دارند که این اتفاق غربی است. جریان‌هایی که در طیف اصلاحات و یا ذیل این طیف تعریف می‌شوند را چپ می‌نامند و چپ کلاسیک هستند و در مقابل آنها اصولگرایانی هستند که تفکرشان و موضع‌گیری آنها منطبق بر راست کلاسیک است.

در ادامه این مناظره، محمدعلی رامین اظهار کرد: انسان باید جامعه، فرهنگ و تاریخ خود را بتواند حفظ کند و به ادامه راه امیدوار باشد و به نحوی حرکت نکند که میراث و فرهنگ خود را در اختیار دیگران قرار دهد. جالب است که راست‌های کلاسیک اتفاقا به چپ‌های داخل کشور ما شباهت بیشتری دارند و به همین دلیل است که خیلی زمان‌ها راست‌ها چپ می زنند و گاهی چپ‌ها به راست می‌آیند و این اتفاق در مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و بین‌الملل به شدت مشهود است. پس بهتر است محافظه‌کار و انقلابی را برای افراد داخلی استفاده کنیم.

مع

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زیباکلام: چرا هرگز از جلیلی سوال نشد؟ / رامین: هولوکاست را مطرح کردیم تا چرخ هسته‌ای بچرخد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X