صیانت از هنرهای رو به فراموشی در گرو كاربردی‌سازی است

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی کیانی پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین همایش بین المللی «هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن هنر ایرانی اسلامی با تاكید بر هنرهای رو به فراموشی» که به مدت دو روز در دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است، اظهار داشت: هنر و صناعات از گذشته‌های بسیار دور در ایران كاربردهای مختلفی در زندگی داشته و تنها جنبه تزئینی نداشته است.

وی با بیان اینكه این میراث‌های هنری و صناعی امروز از گذشتگان به یادگار برای ما به میراث رسیده است، ابراز داشت: بخشی از این آثار همچنان جنبه كاربردی و هنری خود را در زندگی امروی حفظ كرد‌ه‌اند اما برخی از این صناعات در دنیای ماشینی امروز كاربرد خود را از دست داده و حتی جنبه تزئینی ندارند.

رئیس دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینكه این هنرها به دلیل عدم كاربرد در جنبه‌های مختلف زندگی تك هنرمندی و رو به فراموشی یا فراموش شده هستند، تاكید كرد: حفظ و صیانت از این هنرها نیازمند برنامه‌ریزی صحیح در راستای كاربردی‌سازی و استفاده از تجربیات هنری، علمی، تخصصی و مدیریتی است.

وی با بیان اینكه در همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن هنر ایرانی اسلامی ۳۳ مقاله به شكل سخنرانی و ۱۰۷  مورد به شكل پوستر  ارائه می‌شود، گفت: همچنین سه سخنرانی ویژه خارجی و پنج سخنرانی ویژه از كارشناسان و اندیشمندان داخلی در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این همایش انجام می‌شود.

کیانی با اشاره به برنامه‌های جنبی این همایش، بیان داشت: جشنواره و مسابقه فیلم و عکس از جمله این برنامه‌هاست كه پس از اعلام فراخوان ۴۱۰ عکس و ۴۴ فیلم در سه بخش مستند، نماهنگ و مستند موبایلی به دبیرخانه رسید که از میان آن ها ۱۰ فیلم و ۱۰ عکس برای تقدیر در این همایش انتخاب شد.

رییس دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به تجلیل از چهره‌های ماندگار هنر بیان داشت: پیش از همایش فهرستی از ۱۰۷ نفر از هنرمندان با معیارهای ۱۷ گانه تهیه شد که از این تعداد پس از بررسی‌های تخصصی از ۴۰ رشته تخصصی سنتی و ۳۰ نفر از هنرمندان تجلیل می‌شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صیانت از هنرهای رو به فراموشی در گرو كاربردی‌سازی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X