مبارزه با پوره سن گندم در مزارع ورامین آغاز شد

محمد حسین تاجیک روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود : با وجود آن که گسترش آفت سن در مزارع گندم و جو شهرستان ورامین در وضعیت بحرانی قرار ندارد، به منظور مقابله با این آفت، عملیات مبارزه با پوره سن گندم در سطح این مزارع آغاز شده است.
وی گفت: در سال زراعی جاری بیش از 21 هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت گندم و جو رفته که تاکنون عملیات مبارزه با پوره سن در بیش از 3 هزار و 600 هکتار از این اراضی انجام شده است.
تاجیک افزود: سموم مبارزه با آفت سن غلات به میزان کافی در مراکز عرضه سم شهرستان تأمین شده و کشاورزان می توانند با بهره گیری از نظرات کارشناسان و مروجین کشاورزی ، عملیات مبارزه با سن را آغاز کنند.
تاجیک تصریح کرد: مهار نشدن آفت سن غلات علاوه بر اینکه می تواند محصول امسال کشاورزان را از بین ببرد باعث تشدید این آفت در سال آینده فراهم می کند ضمن این که اگر مزرعه ای نسبت به مبارزه اقدام نکن ، امکان انتقال سن از مزرعه سم پاشی شده به این مزارع وجود دارد.
وی گفت : سال گذشته شهرستان ورامین با میزان 7 دهم درصد سن زدگی ، رتبه نخست مبارزه با آفت سن را در استان تهران به خود اختصاص داده بود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین افزود: آفت سن از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت می زند و باعث افت شدید محصول می شود.
وی گفت: مراکز خرید گندم، محصولات سن زده را با قیمت کمتری نسبت به گندم های سالم خریداری می کنند.
پوره سن که در حقیقت نوزادان این حشره است به مراتب می تواند مشکلات و خسارات بیشتری ببار آورد.
سن غلات طالب آب و هوای کوهستانی معتدل خشک است و در اغلب سالها حالت طغیانی دارد بطوری که سه ماه در مزارع گندم و جو فعالیت دارد و 9 ماه را در اماکن زمستانه به حالت استراحت و دیاپوز بسر می برد.
شهرستان ورامین از 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت برخوردار است که به دلیل محدودیت منابع آبی ، تنها 38 هزار هکتار این اراضی زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی می رود.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مبارزه با پوره سن گندم در مزارع ورامین آغاز شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X