گزارش کمیته بررسی توقیف 2میلیارد دلاری اموال ایران منتشر می‌شود/ اقدام آمریکا خلاف مقررات بین‌المللی است

حسن روحانی رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره توقیف ۲میلیارد دلار اموال ایران از سوی آمریکا گفت: گزارش کمیته بررسی فرایند توقیف ۲میلیارد دلاری اموال ملت ایران منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست خبری پایان بیست و هفتمین سفر استانی هیئت دولت در جمع خبرنگاران استان کرمان حضور یافت. 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، در ابتدای این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه به ملت بزرگ ایران، از میهمان‌نوازی مردم کرمان سپاسگزاری و تأکید کرد که گزارش‌های اعضای هیئت دولت که به شهرهای مختلف این استان اعزام شده بودند، جمع‌آوری و درخواست‌ها پیگیری خواهد شد.

رییس جمهور با اشاره به افتتاح طرح‌هایی با اعتبار 3هزار میلیارد تومان و آغاز طرح‌هایی با اعتبار 11هزار میلیارد تومان گفت: در مجموع در جریان این سفر طرح‌هایی به‌ارزش 14هزار میلیارد تومان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

روحانی با یادآوری معضل آب و کم‌آبی در استان کرمان اظهار داشت: تصمیمات خوبی در حوزه آب در قالب برنامه‌های کوتاه و بلندمدت اتخاذ شده و اجرای این طرحها تسریع خواهد شد.

رییس جمهور به‌طور اختصاصی به 40 طرح و پروژه‌ای که  با رقم 987 میلیارد تومان در جریان این سفر نهایی شد، اشاره و ابراز کرد: امیدواریم با اجرای این طرحها طی سال جاری و سال آتی، شاهد تحولی در استان کرمان باشیم.

روحانی به جاذبه‌های آب و هوایی و تاریخی استان کرمان به‌لحاظ گردشگری اشاره کرد و گفت: با تقویت طرح های گردشگری در استان کرمان، زمینه ایجاد اشتغال در استان بیش از پیش گسترش می‌یابد.

رییس جمهور همچنین با توجه به انتخاب چند استان به‌عنوان استانهای پایلوت در پیشبرد سریع طرحهای اقتصاد مقاومتی  گفت: دولت تصمیم گرفته است چند استان را به‌عنوان پایلوت برای اقتصاد مقاومتی، انتخاب و امکانات و اختیاراتی برای اجرای طرحها به این استانها بدهد تا هر نمونه کاری که در این استان ها انجام می گیرد الگویی برای استان‌ها باشد.

روحانی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان "اقتصاد مقاومتی ؛ سال اقدام و عمل " گفت: همه باید تلاش کنیم تا در پایان اسفند به‌یاری خداوند آمار خوبی درعرصه کارهایی که برای پیشبرد طرحهای اقتصاد مقاومتی انجام داده‌ایم ، ارائه کنیم.

رییس جمهور با تأکید بر "امسال به‌دنبال رشد 5درصدی اقتصاد هستیم"، افزود: همه استانها و به‌ویژه استان کرمان باید برای رونق اقتصادی و تحقق رشد 5درصدی، تلاش کنند.

روحانی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی درباره توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ملت ایران توسط آمریکا، گفت: دولت‌ها و علاوه بر آن، بانک‌های مرکزی دارای مصونیت هستند به این معنا که راجع به دولت، دادگاه یک کشور نمی‌تواند دولت یک کشور دیگری را مورد محاکمه قرار دهد و محکوم کند و یا بانک مرکزی کشور دیگر را محاکمه کند و راجع به اموال بانک مرکزی و اموال دولت، تصمیماتی را اتخاذ کند. پس از آنکه آمریکایی‌ها درباره مصونیت کشورهایی همانند ایران تصمیماتی داخلی اتخاذ کردند، به بانک مرکزی هشدار داده شد اموال ما در بانک‌های آمریکا قرار نگیرد و یا اوراقی دلاری خریداری نشود.

رییس جمهور با اشاره به تشدید این موضوع پس از رأی دادگاهی در آمریکا علیه اتباع ایرانی گفت: در همان سالها  آشکار شده بود که دادگاه‌های آمریکایی با استناد به آن موضوع و البته نامشروع، می‌خواهند به اموال ما دست‌اندازی کنند، اما متأسفانه در فرصت 9ماهه‌ای که بانک مرکزی داشته و می‌توانسته همه پول را از بانکهای آمریکایی خارج کند و اوراق را به فروش برساند، اما بخش بزرگی از این اوراق باقی مانده تا زمانی که در  سال 87 که دادگاه استیناف رأی می‌دهد و این پول مسدود می‌شود.

وی افزود: البته این مراحل دیگری هم داشته که بانک مرکزی دنبال می‌کرده و البته متأسفانه کنگره آمریکا در این مسئله دخالت می‌کند که خلاف قانون آمریکا هم هست. این پول در نهایت توسط آمریکایی‌ها با حکمی که دیوان می‌دهد، مصادره می‌شود.

رییس جمهور به اقدامات دولت در این عرصه اشاره کرد و گفت: ما دو کار باید انجام دهیم. کمیته‌ای را تشکیل دادیم که موضوع را بررسی کند و به رییس‌ جمهور گزارش دهد.گزارش کمیته بررسی فرایند توقیف دو میلیارد دلار اموال ملت ایران منتشر و پرونده نیز به قوه قضاییه ارائه می‌شود.

روحانی با تأکید بر اینکه "دادگاه یک کشور نمی‌تواند دولت کشور دیگری را محکوم کند"، اظهار داشت: از سوی دیگر، لوایح ضروری را برای اینکه کار غلط و خلاف دادگاه آمریکایی را به محاکم بین المللی بکشانیم آماده خواهیم کرد. به‌اعتقاد ما کار نادرستی توسط آمریکا شکل گرفته است. مصونیت دولت‌ها و بانک مرکزی جزو مواردی است که قوانین بین المللی بر آن تأکید دارد، همچنین عهدنامه‌ای که بین ما و آمریکا از سال 1334 وجود دارد، می‌تواند جزو مبنای کار ما در دادگاه بین المللی باشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای فروش محصولات زغال‌سنگ معادن استان کرمان در بازارهای داخلی و خارجی، گفت: ایران اسلامی و به‌ویژه کرمان به‌لحاظ معادن سنگ‌آهن و زغال‌سنگ بسیار غنی است و تلاش ما تقویت سرمایه گذاری در این معادن و در نهایت نیز تجهیز زیرساخت‌های ارتباطی برای رساندن محصولات به بازارهای بین المللی است.

رییس جمهور در مورد سؤالی درباره ریزگردها در استان نیز گفت: یکی از مشکلات زیست‌محیطی مسئله ریزگردها است و دولت برای از بین بردن کانونهای داخلی و خارجی این ریزگردها تلاش می‌کند. ما در حال انجام یک کار بین المللی با کشورهای همسایه هستیم. اعتباراتی برای سال 95 و 96 در این عرصه اختصاص یافته که این اعتبارات با حجم وسیع مشکل، همخوانی ندارد و باید با ابزارهای مختلفی که داریم برای کاستن از این مشکل تلاش همگانی انجام دهیم.

روحانی در جواب سؤالی درباره وعده‌های دولت به مردم و سرنوشت یکی از منتخبین مردم اصفهان گفت: دولت همه توان خود را برای اجرای وعده‌هایش به مردم به‌کار گرفته است اما برخی از امور در اختیار دستگاه اجرایی نیست. دولت نظر خود را درباره مثالی که زدید صریحاً اعلام کرده و گفته است که روند قانونی باید رعایت شود و هنوز هم ما ناامید نیستیم . نباید بدعتی در کشور به وجود بیاید، مردم ما در چارچوب قانون، امید به آینده دارند و اگر خدای ناکرده قانون نقض شود ، امید به آینده تضعیف می‌شود.

روحانی در جواب سؤالی درباره اقدامات دولت جهت بهبود وضعیت حقوق و معیشت معلمان نیز اظهار داشت: طبق گزارشی که سازمان مدیریت اعلام کرده بود، وضع معلمین ما در پایان سال 95 نسبت به آغاز این دولت از لحاظ حقوق و مزایا و دریافتی‌شان مجموعاً 2 برابر شده است. هر سال یک بخش بزرگ بودجه به آموزش و پرورش اختصاص می‌یابد و در عین حال حق معلمان بیش از اینها است و دولت از هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت معلمان دریغ نخواهد کرد.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش کمیته بررسی توقیف 2میلیارد دلاری اموال ایران منتشر می‌شود/ اقدام آمریکا خلاف مقررات بین‌المللی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X