ریاض همچنان ابزار واشنگتن در منطقه است/افول نسبی اهمیت سعودی

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در حالی چند هفته گذشته برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس عازم منطقه شد که لایحه اخیر جمهوریخواهان کنگره برای به رسمیت شناختن نقش عربستان در حوادث ۱۱ سپتامبر، سایه تنش های حاکم بر روابط ریاض – واشنگتن را بیش از پیش سنگین کرده بود.

در عین حال، تهدید اوباما به وتوی لایحه پیشنهادی جمهوریخواهان شاید نشانه ای بود از تلاش وی برای بهبود رابطه با اعرابی که از او به دلیل حمایت از توافق هسته ای ایران دل خوشی ندارند.

از سوی دیگر، آنگونه که از نتیجه نشست اوباما و شورای همکاری خلیج فارس بر می آید، کشورهایی که به بهانه مخاطرات توافق هسته ای از آمریکا طلب سلاح و تضمین های امنیتی بیشتر می کنند، یک گام به اهداف خود نزدیکتر شده و سناریوی ایران هراسی را با چاشنی ایجاد گشت دریایی مشترک علیه ایران پر رنگ و لعاب تر کرده اند.

در همین رابطه خبرگزاری مهر گفتگویی با پروفسور «نادر انتصار» رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما آمریکا داشته که در ادامه از نظر می گذرد. کتاب «سیاست کردها در خاورمیانه» از جمله آثار انتصار است که آوازه بین المللی در حوزه مطالعات کردی دارد.

*باراک اوباما می گوید در صورت تصویب طرح کنگره مبنی بر افشا کردن اسناد دست داشتن عربستان سعودی در ماجرای 11 سپتامبر، آن را وتو خواهد کرد. چرا جمهوریخواهان در صدد تصویب این طرح و اوباما به دنبال وتو کردن آن است؟

این تنها جمهوریخواهان نیستند که به دنبال تصویب این طرح هستند. دمکرات های زیادی هم به دنبال تصویب آن هستند. تعدادی از مردم آمریکا معتقدند که عربستان سعودی در واقعه 11 سپتامبر نقش داشته و خواستار منتشر شدن اسناد طبقه بندی شده 25 برگی محرمانه مربط به این واقعه هستند که ممکن است دست داشتن عربستان سعودی در آن را برملا کند. باید به خاطر داشته باشیم که عربستان سعودی حامیانی قدرتمند در آمریکا دارد که برای تصویب نشدن چنین طرحی مبارزه خواهند کرد.

*برخی معتقدند که اهمیت استراتژیک عربستان سعودی برای آمریکا کاهش یافته است. آیا شما با این نظر موافق هستید؟

من تا حدودی با این دیدگاه موافق هستم. ریاض دیگر از آن درجه از اهمیتی که سابق بر این برای آمریکا داشت، برخوردار نیست. اما عربستان سعودی از دید واشنگتن، هنوز به عنوان ابزاری مهم برای پیاده سازی سیاست هایش در خلیج فارس و منطقه اطراف آن است.

*در جلسه اخیر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آمریکا و این کشورها برای تشکیل گشت دریایی مشترک در خلیج فارس و در راستای مقابله با ایران به توافق رسیدند. در حالیکه کشورهای عضو شورای همکاری، به دنبال تحمیل توافق دفاعی مشترکی شبیه ناتو به آمریکا هستند، آیا تشکیل این گشت دریایی دستاورد بزرگی برای آنها محسوب می شود؟

این مساله ممکن است برای اعضای شورای همکاری، دستاوردی سمبلیک به حساب بیاید. اما در عمل، گشت دریایی مشترک چیز جدیدی نیست. هرچند، چنین گشت های مشترکی ممکن است بسترساز رخ دادن اتفاقاتی دور از انتظار شده و تنش ها را در منطقه افزایش دهد.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ریاض همچنان ابزار واشنگتن در منطقه است/افول نسبی اهمیت سعودی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X