وجود بیش از 14 میلیون پرونده خشونت در محاکم قضایی/ نظام غربالگری اختلالات روانی ایجاد شود

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه طبق گزارش قوه‌قضاییه بیش از ۱۴ میلیون پرونده در محاکم قضایی وجود دارد، گفت: بسیاری از این پرونده‌ها به دلیل خشونت و تعرض به حقوق دیگران است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، حبیب‌الله مسعودی فرید ظهر امروز در همایش عوارض ناشی از خشونت بر خانواده با بیان اینکه طبق مطالعات انجام شده 50 درصد از اختلالات روانی در افراد زیر 14 سال آغاز می‌شود، اظهار داشت: 75 درصد از این اختلالات نیز در افراد زیر 24 سال اتفاق می‌افتد.

وی با تاکید بر اینکه بخش قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی به دلیل نداشتن مهارتهای زندگی و عدم پذیرش تفاوتها است، ابراز کرد: در خانواده باید محیطی ایجاد شود تا فرزندان با الگوبرداری از رفتارهای والدین برخی از مهارتهای زندگی آموزش ببینند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه خانواده دومین عاملی است که می‌تواند در ایجاد خشنونت تاثیرگذار باشد، عنوان کرد: باید به آسیبهای اجتماعی نگاه کلی‌نگر و فرآیندی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید از تمرکز بر خانواده و یا بخشهای دیگر خودداری شود، خاطرنشان کرد: با اتخاذ رویکرد فرایندی و کلی‌نگر در کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

فرید با تاکید بر اینکه جنبه فرهنگی در موضوع خشونت از اهمیت بالایی برخوردار است، یادآور شد: طبق آمار ارائه شده از سوی قوه قضاییه حداقل 14 میلیون پرونده در محاکم قضایی وجود دارد که بسیاری از آنها به دلیل خشنونت، تعرض به حقوق دیگران و موارد دیگر گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور هند با جمعیت یک میلیارد نفری تعداد پرونده‌های قضایی عنوان شده 4 میلیون فقره است، افزود: وجود تعداد زیاد پرونده در محاکم قضایی باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کاهش خشونت را یکی از عوامل تاثیرگذار در رونق بخش اقتصادی دانست و عنوان کرد: با افزایش بیکاری، تورم و غیره سرقت و خشونت در جامعه نیز افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی‌های انجام شده 70 درصد از زندانیان به طور مستقیم و غیر‌مستقیم با معضل اعتیاد در ارتباط هستند، بیان کرد: آموزش مهارتهای زندگی در مهدهای کودک و دوران ابتدایی به دانش‌آموزان می‌تواند راهکار مناسبی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

فرید به نقش معلمان، مربیان مهدهای کودک و مراکز بهداشتی در شناسایی کودک آزاری و اختلالات روانی جامعه هدف اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر مددکار اجتماعی در مدارس کشور ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه نیاز به تحول اساسی در نظام آموزشی کشور داریم، خاطرنشان کرد: در سیستم آموزشی کشور باید بیشتر به جنبه پرورشی تمرکز شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه نظام غربالگری برای شناسایی اختالات روانی باید ایجاد شود، ابراز کرد: طبق بررسی‌های انجام شده از اختلالات اضطرابی 12 درصد از بچه‌های مهدهای کودک دارای درجه‌ای از اختلالات روانی هستند.

وی با تاکید بر اینکه ارائه آموزشهای مهارت زندگی در مراکز آموزشی و خانواده‌ها باید نهادینه شود، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی اورژانس اجتماعی یک اقدام بی‌نظیر در منطقه خاورمیانه در حوزه مداخلات به هنگام در آسیب‌های اجتماعی بود.

فرید با بیان اینکه در یک سال گذشته 600 هزار تماس با خط 123 حاصل شده است، یادآور شد: بیشترین میزان تماسها در زمینه مشکلات خانوادگی، 8.5 درصد در زمینه کودک آزاری و 7.5 درصد همسر آزاری گزارش شده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وجود بیش از 14 میلیون پرونده خشونت در محاکم قضایی/ نظام غربالگری اختلالات روانی ایجاد شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X